• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

I7 9700 (non k) или I5 9600k

 • Ја почнал/а темата
 • #1

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,063
2,939
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Што да се избере од двата процесори, да напоменам дека најверојатно нема да има клокање
Ќе земам еден од процесориве поради тоа што имам i3 8100 на медиа десктоп повразан на ТВ.
И за да добијам 4к 120hz ќе мора да земам rtx 3060ti ili rtx3070
А ако зеам една од тие 8100 е тесно грло.
Кутриот сеа коа пуштам хром 4k hdr качува 99 усејџ


Така да кој од овие два е попаметно да се земе дали i7 со турбо буст 3.9 на сите јадра е подобар од i5 9600k со турбобуст 4.3 на сите јадра.

Благодарам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,063
2,939
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,160
2,562
Ми не се фаќа, иам PRIME H310M-K CPU Support | Motherboards | ASUS USA
Ова


Sent from my iPhone using Tapatalk
На таа плоча и така нема да клокаш сигурно, а и не е многу паметно и со друго многу да ја мучиш. Е сега што да земеш е прашање и на цена по која ќе ги земеш. Генерално со 9700 ќе добиеш подобар мултикор перформанс, а сингл кор и така им е тука некаде. Се ќе ти зависи од буџет. Дали околу 5К разлика епаметно да се додаде ти види според потреби.

П.с. можеби за разликата и подобра плоча да земеш.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,636
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Плочуркава само за тој процесор ти е....
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
958
1,328
Нема логика да инвестираш на 9600К на таа матична. Штом си спремен да купиш i7 9700, тогаш би ти предложил да разгледаш алтернативи. Земајќи предвид дека сакаш да купиш 3070, барем надогради ја платформата. Да инвестираш во 9700 што вреди 18к не ми звучи како рационална одлука. На кратко, вакви се моите предлози од најефтино до најскапо:
 • 9400F = ~8К
  • најефтина варијанта зошто ќе ја врши истата функција како 9600К само што е ~4.5к поефтин
 • 10400F + H410 = ~14K
  • Најефтина варијанта за нова платформа доколку не планираш идни надоградби; Има HyperThreading; Комбото колку еден 9600К што е 13к нов и има само 6 јадра;
 • R5 3600 + B450= ~18.5K
  • AMD варијанта; 6/12 и докажано добри; Целосна поддршка до 5950X; Не нуди многу повеќе од 10400F за твојата намена;
 • 10400F + Z490 = ~19k
  • Нема логика, но влегува како опција само аку планираш да надоградуваш; Поддржува 10та и 11та генерација на Intel со максимум RAM брзина и без никакви ограничувања
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,063
2,939
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Хаха дечки, абре не сум купувал јас матична онака ми улета матичната.
Инаку не бев доволно јасен ќе си иде пак братучедка ми од Германија па најдов за 140 eur i7 9700 и за таа цена се движат i5 9600k, секако знам дека 10 генерацијата е подобра опција амаа кој ќе купува и матична и кпу нов.
А ми треба микро атикс матична поради малата форма на куќиштето.

И да, не дека сакам да купам rtx 3070 туку неам избор за 4k 120hz.
И не дека ќе гејмам на 4к 120hz туку моментално нативна ми е 4k 60hz и коа пуштам игра на 1080p не ми дава опција за 120hz поради нативната и 4к 60hz.
Е ако ставам 1080p 120hz нативна тогаш ми дава. Ама мноогу брлавеење е тоа, на секое пуштање на игра да менувам од 4к 60hz во 1080p 60hz па да пуштам игра.

Затоа ова го гледам како единствена опција. А и инпут лаг на 4k 120hz на тв ми е 6ms споредба со 13ms 4k 60ms.И сеа кој од овие два?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
965
2,437
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Чудна работа уште никој не препорача да купиш 5600х.
Он топик - 9700 е секако подобрата варијанта.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Tomislav96

On your way to fame
7 февруари 2013
851
962
Мене ме интересира што гледаш на Хром што е 4К HDR, пошто Нетфликс (како најголем 4K HDR медиа провајдер) не подржува 4К HDR на Chrome, само Edge и Safari. :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,636
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
8 јадрен процесор на најмизерната плоча во понуда, во MicroATX куќиште со 3060ti или 3070. Сигурно ќе испадне и 700w Matrix напојување.

Ништо team, ме разочаравте со „советиве“
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,025
5,454
Мелмак
8 јадрен процесор на најмизерната плоча во понуда, во MicroATX куќиште со 3060ti или 3070. Сигурно ќе испадне и 700w Matrix напојување.

Ништо team, ме разочаравте со „советиве“
Шшшшш! Остај нека склопи ќе биде забавно. Куќиштето сигурно е исто со „многу“ проток на воздух. Ќе се стопи тоа компјутерот почнувајќи од матичната.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,636
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Па не е фер да ќутам, ова форум е, треба да се укаже на членот дека прави голема грешка. Туку друго мене ме загрижува, како што спомнав погоре.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,025
5,454
Мелмак
Па не е фер да ќутам, ова форум е, треба да се укаже на членот дека прави голема грешка. Туку друго мене ме загрижува, како што спомнав погоре.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
Па му укажаа дека за исти пари може да изведе 10400ф + некоја плоча таму, ама јас не ја разбрав логиката зошто членот инсистира дека неговата замисла е единствено валидна опција.

Така шо ако е прашањето само дали за иста цена 9700 или 9600К за на плоча која нема поддршка за оверклокање - тогаш 9700. Решено прашање.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: marv
 • Ја почнал/а темата
 • #15

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,063
2,939
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Хаха читам и се смеам,
Офф и оверклокував и кроев хајенд конфигурации на времето. У моментов ми се нашла таа матична. И го најдов i7 9700 за 8500 денари. А за истата цена има и i5 9600k дали има можност за 8500 денари да се купи нова 10/11 генерација матична и 10/11 генерација процесор.
Имам и 16 gb рам g skull na 2666 кој е моментално на 2400 претпоставувам ради i3 8100
А инаку куќиште имам Antec p50. Што би било најправилно според вас да направам.


И од напојување имам EVGA 750 G3

Sent from my iPhone using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,160
2,562
Хаха читам и се смеам,
Офф и оверклокував и кроев хајенд конфигурации на времето. У моментов ми се нашла таа матична. И го најдов i7 9700 за 8500 денари. А за истата цена има и i5 9600k дали има можност за 8500 денари да се купи нова 10/11 генерација матична и 10/11 генерација процесор.
Имам и 16 gb рам g skull na 2666 кој е моментално на 2400 претпоставувам ради i3 8100
А инаку куќиште имам Antec p50. Што би било најправилно според вас да направам.


И од напојување имам EVGA 750 G3

Sent from my iPhone using Tapatalk
9700 нека ти донесат. И лок на темава. Толку е од неа.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,636
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ти си кроел хајенд конфигурации на времето?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,063
2,939
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
А за ладење имам deepcool gabriel low profile
Би требало да го лади i7 9700


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,636
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
А за ладење имам deepcool gabriel low profile
Би требало да го лади i7 9700
Gamer Storm Gabriel е рекламиран како до 95w Intel cooler.
i7-9700 влече докај 120w според Anandtech. Нема ни теоретски шанси да го лади плус дополнително и ако имаш 3060Ti во истото куќиште.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,063
2,939
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Амс i7 9700 е 65w tdp
А и у куќиштето не собира друг кулер
Со пиик од 120w мислам дека е i7 9700k кој е тдп 95w. Не знам дали i7 9700 може да сопре 120w


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,636
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Амс i7 9700 е 65w tdp
А и у куќиштето не собира друг кулер
Со пиик од 120w мислам дека е i7 9700k кој е тдп 95w. Не знам дали i7 9700 може да сопре 120w
И ти си ми кроел хај енд конфигурации....
Гледаш TDP а не гледаш рецензии тоа ми кажуваш? Па Интел ги надминуваат TDP бројките најмалку за 50%
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,063
2,939
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
И ти си ми кроел хај енд конфигурации....
Гледаш TDP а не гледаш рецензии тоа ми кажуваш? Па Интел ги надминуваат TDP бројките најмалку за 50%
Ќе се поправев сеа, значи нема многу рецензии за non k i7 9700 ама чепкав по форуми видов дека знае да допре 120w, сепак мислам дека со топлината и не би требало да има толкав проблем.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,636
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ќе се поправев сеа, значи нема многу рецензии за non k i7 9700 ама чепкав по форуми видов дека знае да допре 120w, сепак мислам дека со топлината и не би требало да има толкав проблем.


Sent from my iPhone using Tapatalk
9700 е исто со 9700К, само што вториов е отклучен.
Исто така пресметај дека таа матична плоча е мизерија, таа е за dual и quad core. Ако пресметаш и загуби од ефикасност кај напонската секција истата ќе биде оптеретена накај 140w ако процесорот повлекува 120w

Не биди влав, купи соодветна плоча и купи брз RAM најмалку 3200MHz иначе можеш да сонуваш за 4k 120Hz
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,063
2,939
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Сеа гледав, се предомислувам, изглеа ќе идам на i5 10400 или i5 10500 со h410 или z490 за фјучр пруф. Ги гледам понудите горе и размислувам. Хм.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,146
Мислења
839,422
Членови
29,059
Најнов член
dankohehee
На врв Дно