1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

i7 860 температура

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Stru4nak, 11 Февруари 2011.

 1. Stru4nak

  Stru4nak
  Gaining Experience

  372
  118
  16 Април 2007
  Имам i7 860 2.8GHZ само ја пуштам NFS HotPursut и процесоро од 40 степени се качува на 60 степени после додека играм во првите 5 мин се качува на 81 степен дали има некој ваков проблем со овај процесор го користам обичниот кулер што оди со него.
   
 2. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,037
  1,643
  30 Мај 2010
  Според мене таа температура не е критична иако не би требало да ја достигне. Пробај исчисти го убаво кулерот (металниот дел) и правилно нанеси ја пастата.
  И исто така провери со неколку програми за таа температура. Тие некогаш знаат да даваат различни вредности.
   
 3. Stru4nak

  Stru4nak
  Gaining Experience

  372
  118
  16 Април 2007
  Кулеро е чист како солза. 1 јадро=83c 2 јадро=78c 3 јадро=83c 4 јадро=78c
  А на стрест тест на AIDA 64(everest) 87 степени а 97 на јадрата.
  [​IMG]

  Uploaded with ImageShack.us
   
 4. NetworX

  NetworX
  Intern

  959
  46
  3 Мај 2009
  Би требало да ти се движи од 37-8 до 72-3с.
  97 е веќе критично пробај смени паста или смени го кулерчето со некое по асално за 700ден. од прилика
   
 5. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  ЛЕЛЕЛЕЛЕЛЕ јас на П4 имам hyper 212+ a ти на i7 имаш обичен земи некој по асален немој да штедиш пари на тоа.. иако ке те кошта околу 1000 денари ама ке знаеш дека си раат.
   
 6. Stru4nak

  Stru4nak
  Gaining Experience

  372
  118
  16 Април 2007
  Сега го сменив од i5 760 na i7 860 на i5 ни до 60 не одеше.
   
 7. NetworX

  NetworX
  Intern

  959
  46
  3 Мај 2009
  Кулерите се слични ако не и исти, така да тој другиот што ти бил не си го наместил добро
   
 8. shifty

  shifty
  Модератор

  1,002
  1,304
  5 Септември 2009
  860-ката грее повеќе, исклучи го hyperthreading-от додека да купиш подобро кулерче, ќе спушти ~10C.
   
 9. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  939
  362
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  А да им ја вратиш?? Никому не му текна дека можеби примерокот се погодил лош?
   
 10. shifty

  shifty
  Модератор

  1,002
  1,304
  5 Септември 2009
  Како што реков 860-ката грее повеќе, и вади повисоки температури од i5-750. Stock кулерот не е доволен ниту за 750-ката (доколку е вклучен turbo boost или некоја слична технологија) бидејќи при поголемо побарување автоматски прави OC од 2.66 на 3.2Ghz и температурите на CPUто со stock кулерчето се надвор од дозволеното, ова го имам проверено лично бидејќи кога почнав да ја склопувам машинава имав stock кулер на i5-750 (во HAF932) и температурите одеа над 71C (што сметам дека е некоја граница до која не би се оштетувал процесоров). Исклучив сите глупости и го чував процесоров на 2.66. Еден период имаше проблем да се купи кулер за 1156, сега има голем избор и не би се штедел на таков процесор да го чувам со stock ладење. Stock кулерот не би го препорачал ниту за i5-750, а не за процесорот на Stru4nak.

  Инаку не е проблем до процесорот, i7-860 едноставно вади повисоки температури привремено може да исклучи HT и сите технологии кои прават OC на тој процесор, барем додека го смени кулерот.
   
 11. maci

  maci
  On your way to fame

  2,898
  639
  2 Април 2008
  па нели и7 понова технологија,по ефикасен,повеќе транзистори.............помалку троши а повеќе грее:zbunet3:
   
 12. shifty

  shifty
  Модератор

  1,002
  1,304
  5 Септември 2009
  Главна разлика на i7 (за 1156) споредено со i5 е тоа што има hyperthreading (i5 нема) инаку е ист процес. Hyperthreading-от е причина поради која температурата оди повисоко инаку доколку процесоров е купен за gaming (upgrade од i5-750/60 до 860-ка) сметам дека не е најисплатлива инвестиција бидејќи HT-то не дава некој advantage барем не на ова поле.

  http://www.bit-tech.net/hardware/cpus/2009/09/08/intel-core-i5-and-i7-lynnfield-cpu-review/10
   
 13. Stru4nak

  Stru4nak
  Gaining Experience

  372
  118
  16 Април 2007
  Овај Cooler Master Hyper 212 Plus ама нема да ми го собира во кујќиште дајте некоја подобра варијанта не толку гломазен али јак кулер.
   
 14. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  Hyper TX3, не е гломазен како 212, ама не е ни јак како него.
   
 15. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  @Stru4nak
  Јас го имам со отворено кукиште ми е.. ептен за милиметар -2 не ги збира цефцинјата одозгора. па дури сега собрав пари да купам лименка од кулер мастер... без лев капак само тој кулер ми е а цел компјутер ми е 30 степени. имам и еден на горниот дел што го изнесува топлиот воздух. така да не се двоуми ке собереш пари и за куќиште. или пак ке избушиш 8 дупчиња со 8-10 бургија и ке го затвориш кукиштето.
   
 16. Stru4nak

  Stru4nak
  Gaining Experience

  372
  118
  16 Април 2007
  Па и така ќе биди мене таа идеа одма ми текна со бургиите а ако не можи со бурии богами и брусилица можи ќе му мавнам :D:) А што цена е од прилика овај кулер гледам во продавница на лаггер го имаат е 1500 денари дали е иста цената. А и подобро кујкиште одприлика колку пари е ?
   
 17. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  Кулерот е толку. ако имаш дилер и поефтино. саглам куќиште што го собира тој кулер и V8 на кулер мастер е Елит 370 или 430. едното њ 2400 а другото 2700 денари. али вреди да се земе.
   
 18. Stru4nak

  Stru4nak
  Gaining Experience

  372
  118
  16 Април 2007
  Ми го препорачаја и овај кулер [​IMG] али некако скапичок ми е 2600 денари плус незнам како стои со перформанси дали е појак или е послаб од hyper 212 plus.
   
 19. Revan

  Revan
  Gaining Experience

  660
  310
  25 Мај 2008
  За таков процесор ја би идел со Cooler Master V8 или V10 ако сакаш да дадеш повеќе пари.
   
 20. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  Каков Volar, каков молар. Hyper 212+ го јаде воларот сосе партали. http://www.frostytech.com/articleview.cfm?articleid=2226&page=6
  Toj e послаб и од TX3, само лудак би дал 2600 денари за тој кулер знаејки дека има 212+ за 1000 денари помалку.
   
 21. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,200
  1,632
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Hyper 212+, za ovoj kuler imas preporaka i od mene, jas licno ovoj kuler go koristam na mojot kompjuter i TOP ladi i glas ne mu se slusa no dodatno bi ti preporacal da si zemes i nekoja kvalitetna termalna pasta, taa sto doagja so kulerot e ok no primer so Arctic AS5 ima dosta razlika ...
   
 22. Stru4nak

  Stru4nak
  Gaining Experience

  372
  118
  16 Април 2007
  Ок ќе ве послушам понеделник го земам обавезно.
   
 23. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  672
  6 Јуни 2007
  ...во моментов кој кулер го користиш? BOX?
   
 24. Stru4nak

  Stru4nak
  Gaining Experience

  372
  118
  16 Април 2007
  Stock кулерот кој оди со i7 и цело време оди на FAN so 2000rpm i температурата е 30 степни кога пуштам игра крева повеќе.
   
 25. Stru4nak

  Stru4nak
  Gaining Experience

  372
  118
  16 Април 2007
  Го сменив со Cooler Master Hyper 212 Plus и сега сосема други резултати кажува.
  [​IMG]
   

Сподели

Вчитување...