1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

i7 4770k + MB+RAM

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од 1s3ct0wN, 2 Мај 2019.

 1. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Intern

  47
  12
  18 Септември 2013
  Добар ден,

  I7 4770k, Asus z87c и Ram 16 за 14500мкд дали вреди за парите да земам?
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,035
  8,183
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Процесор: 9000
  Плоча: 2000
  РАМ: 3500

  Му доаѓа исто како и мојата проценка. Бајаги зависи РАМ-от каков е дали е некој тапа 1333 или некоја сочна 2400-ка. Ќе ти треба јак кулер за тој процесор. Тој процесор има проблем со греење и тротлинг (освен ако не му направиш делид) па ќе бара и добар кулер ако планираш оверклок.
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 3. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  956
  586
  28 ноември 2015
  Машко
  За таа цена би зел рајзен 5 2600 и б450 платформа или би чекал рајзен 2ка за да паднат цените на овие стари процесори..
   
  ileste, drifter, 1s3ct0wN и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. kirems

  kirems
  Intern

  31
  13
  28 Април 2015
  Машко
  Не сфаќам зошто толку многу се надуени ценоте на хасвел процесорите. За околу 10к можи да се земи р5 2600 или интел 9400ф на нова платформа и 6 јадрени да се ..... јас би рекол да не го земаш
   
  На StefAngel и gOJDO им се допаѓа ова.
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,440
  11,056
  23 Јануари 2008
  Манга
  9400f до пред некој ден не постоеше ко опција...Поентата на Haswell процесорите е тоа што матичните плочи и мемориите за нив се многу ефтини, а имаат топ перформанси, неколку % послаби од skylake/kabylake/coffelake/coffelake-s со ист број на јадра/тридови и иста фрекфенција. Поентата е дека ако веќе имаш Haswell платформа и сакаш да надградиш на нешто побрзо треба многу пари да дадеш за да смениш се комплет. Но само промена на побрз Haswell процесор ќе те чини далеку поефтино. На пример имаш i3 4xxx и сакаш четијадрен процесор. Доплата до четиријадрен i5 ќе те чини 50 евра, односно 90 евра за i7. Но надградба на соодветно брз процесор од 6-9 генерација ќе те чини 150 односно 200 евра за i5 односно i7. Од тие причини Haswell процесорите со многу барани, а штом нешто е барано држи до цена. Дополнително имај на ум дека LGA1150 траеше премногу долго време, па така се продадени многу LGA1150 платформи споредено со други.
   
  На kirems, GGTT1, goce03 и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...