• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

i5 750 или i7 860

PilGriM

Gaining Experience
18 октомври 2008
1,509
487
Skopje
860ката има hyperthreading и во одредени ситуации баш заради тоа е побрз во однос на 750ката...ако ти се дава повеќе пари земи 860ка.

а распоредувањето на работата, што на кое јадро да се извршува го прави оперативниот систем.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,364
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
NE znam, odsekogas sum koristel intel, i sum prezadovolen od nacinot na koj rabotat,
Процесорите на AMD работат на истиот начин како и процесорите на Intel. Од 2003 па се до средина на 2006 AMD доминираше над Intel како во десктоп, така и во сервер сегментот. Ако од секогаш си користел Intel тоа значи дека си користел и инфериорни процесори, и за сметка на тоа си пропуштил подобри, енергески поефикасни и технолошки пософистицирани процесори.
a i pogolem fan sum na intel,
Субјективниот фактор не може да се побие со факти и докази. Според мене е глупост да бидеш лојален на еден бренд, меѓутоа твое право е да си купиш што сакаш со твоите пари.
i imat podobri procesori, taka neso :)
Факт е дека најмоќните процесори на Intel се помоќни од најмоќните процесори на AMD. Но ти нема да го купиш најмоќниот десктоп процесор од Intel, туку ќе земеш средно-класен процесор од performance сегментот, т.е. i5-750. Конкурентен на овој процесор е Phenom II 955, со кој конфигурацијата ќе те чини во најмала рака 100 евра помалку. За тие 100 евра ќе купиш графичка картичка која е 4 пати побрза од играчката која ја користиш во моментов. А со тоа ќе добиеш 3~4 пати подобра конфигурација за играње, во споредба со конфигурацијата со i5 и 9500GT.

Ако некогаш процесорот ти бил тесно грло и игрите ти иделе споро заради него, сега игрите ќе ти одат подеднакво многу споро затоа што без разлика кој процесор ќе го избереш, ќе биде премногу моќен за 9500GT. Со други зборови компјутерот со i5 процесор и истата таа графичка ќе ти биде маргинално (незабележитено) побрз за игрици одошто Celeron-от кој го возиш во моментов.

Е сега, како што реков, твои пари твоја одлука. Мое беше само да ти ги воочам работите пред да згрешиш, а понатаму ти си знаеш.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,364
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Зависи што ќе работиш. Во принцип 860 е побрз во се освен во апликации кои зависат од голем мемориски проток. Ако работиш со огромни документи, на пример обработка на видео и (професионална)графика, тогаш подобра опција е 920. Во спротивно 860.
 

the Joker

Intern
10 август 2008
185
1
Зависи што ќе работиш. Во принцип 860 е побрз во се освен во апликации кои зависат од голем мемориски проток. Ако работиш со огромни документи, на пример обработка на видео и (професионална)графика, тогаш подобра опција е 920. Во спротивно 860.

не работам

значи 860-та за мене е подобра и плус поевтина матична

ФАЛА

а оти во СЕТ не гледам матични со П55 од Асус?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Процесорите на AMD работат на истиот начин како и процесорите на Intel. Од 2003 па се до средина на 2006 AMD доминираше над Intel како во десктоп, така и во сервер сегментот. Ако од секогаш си користел Intel тоа значи дека си користел и инфериорни процесори, и за сметка на тоа си пропуштил подобри, енергески поефикасни и технолошки пософистицирани процесори.
Субјективниот фактор не може да се побие со факти и докази. Според мене е глупост да бидеш лојален на еден бренд, меѓутоа твое право е да си купиш што сакаш со твоите пари.
Факт е дека најмоќните процесори на Intel се помоќни од најмоќните процесори на AMD. Но ти нема да го купиш најмоќниот десктоп процесор од Intel, туку ќе земеш средно-класен процесор од performance сегментот, т.е. i5-750. Конкурентен на овој процесор е Phenom II 955, со кој конфигурацијата ќе те чини во најмала рака 100 евра помалку. За тие 100 евра ќе купиш графичка картичка која е 4 пати побрза од играчката која ја користиш во моментов. А со тоа ќе добиеш 3~4 пати подобра конфигурација за играње, во споредба со конфигурацијата со i5 и 9500GT.

Ако некогаш процесорот ти бил тесно грло и игрите ти иделе споро заради него, сега игрите ќе ти одат подеднакво многу споро затоа што без разлика кој процесор ќе го избереш, ќе биде премногу моќен за 9500GT. Со други зборови компјутерот со i5 процесор и истата таа графичка ќе ти биде маргинално (незабележитено) побрз за игрици одошто Celeron-от кој го возиш во моментов.

Е сега, како што реков, твои пари твоја одлука. Мое беше само да ти ги воочам работите пред да згрешиш, а понатаму ти си знаеш.


/Thread :bravo:
 

DrMos

Gaining Experience
19 септември 2009
285
52
CPU - Core i5-750
MB - MSI P55M-GD45
RAM - 2 x 2GB DDR3
HDD - 1TB WD WD1001FALS
VGA - MSI HD 5770 1GB
ODD - DVD/RW Samsung 22x
CHA - Frontier CS09A
PSU - HKC USP-5580 580W

Цена - 44.417 ДЕН

+ BenQ 19" G922HDL = 50.745 ДЕН

Добра е конфигурацијава??

Поздрав
 

facebuk

Intern
21 февруари 2010
33
0
добра е ама сепак и тоа зависи за што ќе го користиш компјутерот дали само за гејминг или и за 3D изработка, дизајнирање, професионална графика, и др.
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Безразлика за што е го користиш, мониторот уште одма да ти кажам не ти чини.

Имаш за 7000-8000 ден 22" подобри.
 

facebuk

Intern
21 февруари 2010
33
0
Безразлика за што е го користиш, мониторот уште одма да ти кажам не ти чини.

Имаш за 7000-8000 ден 22" подобри.

не го видов мониторот но се согласувам со дуле дека не чини.
иначе дуле јас зборував за конфигурацијата без мониторот мислам дека и ти ќе се согласиш дека е добра:bravo:
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
^Па затоа не дадов дополнителен коментар за другиот хардвер.:)
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,822
11,385
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
@DrMos, од каде ти е понудата ако не е тајна односно од каде мислиш да купуваш?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,364
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Смрди на RiverSoft.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,822
11,385
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
И јас така си помислив. Пушти му ако не ти е мака на дечково понуда за да не прави голем арч за новата му конфигурација.:D

Се разбира доколку постои интерес од кај него и време кај тебе нели.
 

DrMos

Gaining Experience
19 септември 2009
285
52
@DrMos, од каде ти е понудата ако не е тајна односно од каде мислиш да купуваш?

од Vortex (www.vortex.com.mk)

Ама направив измена на хард дискот 1TB WD со 64мб и тестирано Gembird 680 напојување. 750 евра од Zotebros. Треба да ми кажа дали цената е со се монитор.

Значи според некои коментари треба и мониторот да го сменам :)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,545
29,602
kalco.ru
Што ќе ги дадеш парите за Gembird напојување бољи дај му ги на некој просјак...барем ќе те благослови.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,545
29,602
kalco.ru
абе не си играј со Gembird што ти е тебе....Кулер не би земал од Gembird а камоли напојување за таква машина...Може они да го тестираат на што сакаат џабе им е.
 

DrMos

Gaining Experience
19 септември 2009
285
52
абе не си играј со Gembird што ти е тебе....Кулер не би земал од Gembird а камоли напојување за таква машина...Може они да го тестираат на што сакаат џабе им е.

епа ќе го сменам напојувањето, односно се насочувам на од вортекс конфигурацијата
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,364
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ама направив измена на хард дискот 1TB WD со 64мб
Си направил замена за поспор хард-диск. Тој првиот шо го пиша, WD1001FALS, е WD Caviar Black 7200RPM и е 10 пати подобар од тој шо сакаш да го замениш. Тој со 64MB е Caviar Green и е 5400~7200RPM, т.е. динамично се менува брзината, демек по потреба. На еден расипан Black кој ќе дојде во сервис, доаѓаат 10 Green.

и тестирано Gembird 680 напојување.
:LOL: Тестирано....фрли го веднаш тоа срање и плати си 60 евра за напојување.


Ако плаќаш во кеш, можам да ти дадам некоја културна понуда.
 

facebuk

Intern
21 февруари 2010
33
0
gOJDO дај кажи некоја конфигурација што вклучува i7 процесор.
еве имаш слобода сам да напишиш.
Цена не е битна.
 

DrMos

Gaining Experience
19 септември 2009
285
52
gOJDO дај кажи некоја конфигурација што вклучува i7 процесор.
еве имаш слобода сам да напишиш.
Цена не е битна.

28kqhf.jpg


има да рушува...

мада малце графичката можиш да ја замениш со HD 5770 и то ти иде 53.000 ден без монитор
 

daniel111

Gaining Experience
10 август 2009
681
335
Jas ne sum Gojdo no eve edna konfiguracija :
1.mb asus p6td delux v1
2.cpu 1x i7920
3.ddr3 1x(3x2) 1600mhz
4.hdd 2x 1tb (raid 0 )
5.culeri 1x hyper 212
6.ati ASUS 1x 5870
7.LG DVD-RW x22
8.kukuste so napojuvanje HP xw8600
edno malo do objasnuvanje -napojuvanjeto HP 800w + 80w real power e 6x18a t.e 64 ampera i e dvojno poskapo od coolermaster 1000w isto taka i mnogu podobro vo site mozni testovi.
a ke te kosta 1400 eura bez monitor ,a so se monitor( 24" 16/10 1920x1200) + 170 eura
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
934
919
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
@drmos
ne zezaj, nekoja no-name ploca, i 4GB so i7 920.
Za i7 920 ili 6gb ili 12 gb, da ne bide tripple channel za dzabe.

i7 920 + 6gb ddr 1330 + mobo ecs X58B-A2 black ~ 34 000 den
i7 920 + 6gb ddr 1330 + mobo p6t deluxe ~ 40 000 den
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,156
Мислења
879,143
Членови
30,784
Најнов член
edwardleo
На врв Дно