• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

i5 6600k, i5 7600k/i7 6700k/7700k ili i3 9100F?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

zipi123

On your way to fame
14 јануари 2016
538
515
ЛИСИЧЕ
zipi123's setup  
Processor & Cooler
Intel I3 9100f+Gigabyte Aorus atc700
Motherboard
Asus Tuf B360-Gaming Plus
Storage
NVMe kingston a1000 240gb+Kingston UV480gb+1TB seagate barracuda
PSU
Riotoro enigma G2 650w 80+ gold Full modular
RAM
2x8gb Gskill SniperX 3000mhz cl16
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GB
Case
Aerocool xpredator x3
Mouse
Corsair Harpoon Gaming
Keyboard
HP KU-0316
Audio
Razer Kraken Tournament Edition
Monitor
Samsung SyncMaster BX2231
OS
Win 10 pro x64
Prashanjevo me maci podolgo vreme, dali da kupam poloven prcesor, poradi toa sto imam z270 ploca i da gi kloknam btw (imam hyper evo 212 ne znam dali e dovolen za ovie) ili i3 9100F zaedno so nova ploca (mid range)
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,116
3,254
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-9100F (6M Cache, 3.60GHz, up to 4.20 GHz)
Motherboard
GIGABYTE - Z370P-D3
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 - 8GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Ја би нова платформа. :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

zipi123

On your way to fame
14 јануари 2016
538
515
ЛИСИЧЕ
zipi123's setup  
Processor & Cooler
Intel I3 9100f+Gigabyte Aorus atc700
Motherboard
Asus Tuf B360-Gaming Plus
Storage
NVMe kingston a1000 240gb+Kingston UV480gb+1TB seagate barracuda
PSU
Riotoro enigma G2 650w 80+ gold Full modular
RAM
2x8gb Gskill SniperX 3000mhz cl16
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GB
Case
Aerocool xpredator x3
Mouse
Corsair Harpoon Gaming
Keyboard
HP KU-0316
Audio
Razer Kraken Tournament Edition
Monitor
Samsung SyncMaster BX2231
OS
Win 10 pro x64
I zaboraviv ke bide namenet samo za gaming, igri od tipot na pubg, dota2 cs:go, bf5 i site ponovi AAA naslovi
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,640
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Тешко се наоѓаат 6x00K и 7x00K процесори, а ако ги најдеш ќе бидат по некоја неуљудна цена. Инаку матични за тие процесори има во изобилие и по багателни цени.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

zipi123

On your way to fame
14 јануари 2016
538
515
ЛИСИЧЕ
zipi123's setup  
Processor & Cooler
Intel I3 9100f+Gigabyte Aorus atc700
Motherboard
Asus Tuf B360-Gaming Plus
Storage
NVMe kingston a1000 240gb+Kingston UV480gb+1TB seagate barracuda
PSU
Riotoro enigma G2 650w 80+ gold Full modular
RAM
2x8gb Gskill SniperX 3000mhz cl16
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GB
Case
Aerocool xpredator x3
Mouse
Corsair Harpoon Gaming
Keyboard
HP KU-0316
Audio
Razer Kraken Tournament Edition
Monitor
Samsung SyncMaster BX2231
OS
Win 10 pro x64
Тешко се наоѓаат 6x00K и 7x00K процесори, а ако ги најдеш ќе бидат по некоја неуљудна цена. Инаку матични за тие процесори има во изобилие и по багателни цени.
I7 nemora da e K moze i obicen, ali ako i toj tesko se nagoja, a cenata mu e visoka ne se isplati defintivno.
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,049
1,309
Ryzen другар интел е мртва платформа во моментот, освен ако не сакаш да менуваш секоја генерација процесор и матична.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,030
2,485
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 2060 OC 6GB
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,116
3,254
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-9100F (6M Cache, 3.60GHz, up to 4.20 GHz)
Motherboard
GIGABYTE - Z370P-D3
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 - 8GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
 • Ја почнал/а темата
 • #11

zipi123

On your way to fame
14 јануари 2016
538
515
ЛИСИЧЕ
zipi123's setup  
Processor & Cooler
Intel I3 9100f+Gigabyte Aorus atc700
Motherboard
Asus Tuf B360-Gaming Plus
Storage
NVMe kingston a1000 240gb+Kingston UV480gb+1TB seagate barracuda
PSU
Riotoro enigma G2 650w 80+ gold Full modular
RAM
2x8gb Gskill SniperX 3000mhz cl16
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GB
Case
Aerocool xpredator x3
Mouse
Corsair Harpoon Gaming
Keyboard
HP KU-0316
Audio
Razer Kraken Tournament Edition
Monitor
Samsung SyncMaster BX2231
OS
Win 10 pro x64
Mozebi si vo pravo, ali so ryzen treba da menuvam i ram zatoa sto mometalno koristam 2x8 na 2133mhz, plus nemam am4 kit na coolerot..
No sepak mislam deka za pubg, dota2 i cs:go ke bide dovolen i3 9100F
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

zipi123

On your way to fame
14 јануари 2016
538
515
ЛИСИЧЕ
zipi123's setup  
Processor & Cooler
Intel I3 9100f+Gigabyte Aorus atc700
Motherboard
Asus Tuf B360-Gaming Plus
Storage
NVMe kingston a1000 240gb+Kingston UV480gb+1TB seagate barracuda
PSU
Riotoro enigma G2 650w 80+ gold Full modular
RAM
2x8gb Gskill SniperX 3000mhz cl16
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GB
Case
Aerocool xpredator x3
Mouse
Corsair Harpoon Gaming
Keyboard
HP KU-0316
Audio
Razer Kraken Tournament Edition
Monitor
Samsung SyncMaster BX2231
OS
Win 10 pro x64

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,049
1,309
Колку матични се променија за 5% разлика од 6-9 генерација.
Следната генерација е 3.5% побрза во IPC спрема амд 13-15% од зен + спрема зен 2.
И од булдозер спрема рајзен 50%.
Да имав шанса да можам да купам акции на амд во 2017 кога излезе рајзен ќе имав 300% добивка спрема интел 40% загуба.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
631
504
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Чисто за инфо. Hyper 212 EVO функционира без проблеми на клокната 6600К на 4.5 GHz.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

zipi123

On your way to fame
14 јануари 2016
538
515
ЛИСИЧЕ
zipi123's setup  
Processor & Cooler
Intel I3 9100f+Gigabyte Aorus atc700
Motherboard
Asus Tuf B360-Gaming Plus
Storage
NVMe kingston a1000 240gb+Kingston UV480gb+1TB seagate barracuda
PSU
Riotoro enigma G2 650w 80+ gold Full modular
RAM
2x8gb Gskill SniperX 3000mhz cl16
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GB
Case
Aerocool xpredator x3
Mouse
Corsair Harpoon Gaming
Keyboard
HP KU-0316
Audio
Razer Kraken Tournament Edition
Monitor
Samsung SyncMaster BX2231
OS
Win 10 pro x64

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,049
1,309
da znam, rabotata bese da se pomine poeftino, fala na sovet ke razmislam
Сите делови ги имаш во нексио.
Во иднина ќе сакаш да стримаш, едитираш видеа, да гледаш табови во позадина додека играш. Тоа 4 јадрен процесор не го може.
Единствена препорака за интел е а ко едитираш видеа и да користиш QuickSync ама има plug in за cuda што забрзува за 5 пати. Тоа доаѓа од бивши 6100 корисникм
System Builder - Ryzen 5 2600 3.4 GHz 6-Core - PCPartPicker
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
631
504
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Сток верзијата на кулерот, со еден вентилатор ако на тоа мислиш. Термалната паста е таа што излегува од кулерот. Иначе на куќиштето имам 3 вентилатори.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,546
Мислења
820,297
Членови
28,210
Најнов член
iledimovski
На врв Дно