И јас како и секогаш уште неколку прашања

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
И јас како и секогаш усте неколку прашања,

1. Каде да си копирам фонтови кои ги користев на XP-то за да ги користам на ОпенОфисот?
2. Оти не ми работат некои програми со WINE-от како SoundForge...на пр. си го работам Фотошопот али сакам уште некои програми кои мислам дека сеуште се незаменливи...дали да пробам со CrossOver Linux дали е подобар од WIne или ......?!?
3. Кој FireWall е најдобар...и како да го конфигурирам IpTables ...
4. Дали можам да го активирам CompizFusion ама немам Geforce ...како да видам која графичка ја имам на убунуво ....?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,828
1,397
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
1) c:\windows\fonts\ иако не знам кој фонтови ти требаат од windows, DejaVu се прилично добри и целосно ги подржуваат македонските букви како ѐ и ѝ („е“ и „и“ со цртичка).

Или праша каде да ги копираш? .. нели има font installer Убунту? KDE има. Десен клик на .ttf фајлот install?

2) Прво барај native замена па после пробај со Wine или CrossOver. Ништо не е незаменливо, само е прашање на навика.

3) во Linux firewall-от Е iptables/netfilter .. нема други.. може има некои front-end-и .. пробај ги сите, ништо не те кошта. Јас лично рачно подесувам. Но прашање е и дали ти треба, имаш некои мрежни сервиси на компјутерот кои не сакаш да бидат достапни?

4) Зарем не знаеш каква графичка имаш? Најди таму по менијата има system devices или слично. Или пак инсталирај "lshw" кој ќе ти каже точно све што имаш на PC-то.

CompizFusion инаку работи на Nvidia, ATI и Intel графички чипови, се додека имаш подршка за OpenGL акцелерација („glxinfo | grep direct“ треба да каже „direct rendering: Yes“).
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
1) odi vo /home/{tvojot user} i napravi nov folder i krsti go ".fonts" .
avtomatski ke stane hidden (Ctrl + H ke gi pokaze site hidden folderi). site fontovi sto sakas da gi "installiras" na ubuntu-to iskopiraj gi vo ovoj folder i ke ti bidat pristapni od site programi (GIMP, Oo_Org etc..)

2) spored appDB na wineHQ (http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=5301) sound forge ne raboti kako sto treba pod wine :(
ti sovetuvam da probas so alternativen audio editor kako audacity (http://audacity.sourceforge.net/)

3)ne bi znael stvarno dali postojat front-endovi za iptables..

4)kako sto ti kaza gdamjan so taa komanda ako ti dade direct rendering: Yes togas compizfusion nema da ti pravi problem.
Po default compiz fusion e instaliran na ubunto, treba da go aktivirash vo System -> Appearance Preferences -> Visual Effects -> Extra.
za da mozes da gi koristish + efektite na compiz fusion treba da installiras CompizConfig Settings Manager (ccsm).

ako imas ponatamoshni prashanja...shoot ;)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
За графичката може да видеш во System > Administration > Rstricted Drivers Manager и со еден клик да се инсталираат драјвери.

За Firewall види овде

Е сега wine не е тотална замена на windowsсе разбира дека ќе има некои работи кои нема да работат. Како што напоменаа горе пробај со некој алтернативен софтвер
 

QBox

Intern
28 октомври 2007
42
0
za firewall stavi si firestarter.
za zamena za photoshop zemi Gimp... ne e ist kako photoshop no treba da go nadgradis so site plagini koi ti trebaat. ima poveke plagini otkolku so mozes da zamislis samo ne me prasuvaj kade oti ke ti kazam na google :D porano gi spustav sega sum zaboravil. za fontovi vo wine odi vo C:\windows\fonts i kopiraj gi u toj folder site fontovi koi ti trebaat.
za koja distribucija na linux govoris?
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,987
Мислења
869,581
Членови
30,311
Најнов член
mrdeni
На врв Дно