• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

HyperTerminal- празен екран. Како да се смени?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

varelg

Intern
13 декември 2007
67
0
Пробувам да го користам ХајперТерминал за обична конекција до модемот, издавање АТ команди и сл., доста едноставни работи... меѓутоа проблемот е штом еднаш го добијам празниот екран на ХајперТерминал, тој останува празен без разлика што притискам на тастатурата... нема никаков фидбек исто така...
Кое е тоа магично подесување што сум го пропуштил? користам WinXPHome SP2...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

varelg

Intern
13 декември 2007
67
0
epa jas HyperTerminal sum go koristel na CCNA2 za konfiguriranje na ruteri i treba vo prozorot za Port Settings da stisnes Restore Defaults. Taka sto podesuvanjata ke ti bidat
9600
8
none
1
none
OK, kako stignuvash do Port Settings na HyperTerminal...
Inaku HyperTerminal prozorot e ona shto sakam da go iskoristam za davanje na AT naredbite. Ama shto i da otchukam na tastaturata, ekranot e prazen, nema feedback od bilo kakva komanda, samo kursorot trepka...
Kako da go nateram da pokazhuva shto sum otchukal i da go dade feedback-ot...
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
epa pred da startuvas sesija na HyperTerminal sam te prasuva da podesis PortSettings i mislam ako ne stisnes restore defaults deka moze da imas nekoj problem. Ako ne stisnes znaci na default, avtomatski ke ti bide vkluceno Hardvare flow control ili correction, taka neso bese, a uredot sto go konfiguriras ne podrzuva takvo neso i e mozan pricina za tvojot problem. Inace mene nikad ne mi se desilo problem kako tvojot.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,699
Мислења
855,856
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно