1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

HUAWEI Port Forwarding

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од FATAL ERROR !, 7 Мај 2013.

1. FATAL ERROR !

FATAL ERROR !
    Баниран/a

579
    269
    24 Август 2011
    Што е финтава со оптичкиве рутери од поштата. Се работи за овој модел на HUAWEI HG8245.
    Како и сите досегашни рутери што сум ги конфигурирал си работеле ОК, само овој се драпа.
    Еве што е проблемот. Имам DVR систем и следниве подесувања во Network
    HTTP Port: 80
    Server Port: 2000
    Local IP: 192.168.100.123 (локална адреса преку која се отвараат камерите)
    Default Gateway: 192.168.100.1 (HUAWEIто)

Во рутерот овозможувам Port Mapping со следниве подесувања
    WAN Name: Интернетов од поштата
    External Start Port: 80
    External End Port: 80
    Intermal Start Port: 80
    Internal End Port: 80
    Internal Host: 192.168.100.123
    Protocol: Both (TCP/UDP)
    Кликам Enable и стегам Apply
    Истово го направам и на порта 2000.

После ова по отварање на надворешната IP, земена од whatismyip треба да се отворат камерите поточно DVR системот, но мене ми се отвара логин страната од HUAWEIто.
    На canyouseeme.org ги проверував 80 и 2000 пишува Success и на двете порти дека постои сервис и дека тие порти не се блокирани...

Пробав менував порти на DVR то, менував и со друга локална ип и слични стварни али HUAWEIто на надворешната ип ми го дава. До сега на сите рутери со овие подесувања си работело, овој ми шета со опашот :(

2. FATAL ERROR !

FATAL ERROR !
    Баниран/a

579
    269
    24 Август 2011
    Едит
    Иам врзано со рутерот и DYNDNS, но мислам дека ова не треба да прави проблеми. Го врзав за пристап до камерите зошто овие од пошта немаат статичка ип.

STILL CONFUSED !

3. P.Overdrive

P.Overdrive
    Gaining Experience

459
    488
    23 Јуни 2010
    Ако пробуваш да ја отвориш јавната адреса од уред кој е закачен на истата мрежа, ќе ти ја покажува страната на рутерот. Отвори ја преку 3G или некое прокси/VPN. Ако не ти покажува ништо, имаш проблем со конфигурацијата, иако тоа што си го напишал погоре ми изгледа ОК. Ако пак ти ја прикаже страната на рутерот, погрешно пристапуваш до неа (т.е. сеуште си уклучен на неговата мрежа).

На FATAL ERROR ! му/ѝ се допаѓа ова.
  4. xenon

xenon
    Guru

3,803
    9,510
    15 Јануари 2011
    Машко
    iskluci remote managment ili smeni ja portata za istoto

На FATAL ERROR ! му/ѝ се допаѓа ова.
  5. FATAL ERROR !

FATAL ERROR !
    Баниран/a

579
    269
    24 Август 2011
    Преку hidemyass ми ги отвори камерите... ова на други интернети не ми правело проблем, ок е сега. Нека остане до утре отворена темава за секој случај.
    Позз

6. FATAL ERROR !

FATAL ERROR !
    Баниран/a

579
    269
    24 Август 2011
  7. angjeleski

angjeleski
    Intern

202
    11
    23 Април 2007
    Знам дека проблемот ти е решен туку за оние кои имаат проблеми а го посетиле форумов.

Го имам истиот рутер и имам форвардирано порти.

Мислам дека проблемот е што не можеш да ја бараш твојата надворешна IP адреса кога си закачен на локалната адреса. Цело време ќе те носи на страната на рутерот. Јас се ашкав 2 саата додека не сватив зошто ме носи на страната на рутерот а не на адресата од камерата. Кога се закачив преку мобилен интернет преку телефон, оп, ете ја работата.

Значи, се е функционално како што сте подесиле, само посетете ја надворешната адреса со уред кој е закачен надвор од мрежата.

8. FATAL ERROR !

FATAL ERROR !
    Баниран/a

579
    269
    24 Август 2011
    Да, да, каде што сум пишал горе преку hidemyass сум мислел на истото, значи прокси сервер и автоматски од друга машина си закачен на камерите. :)
    Enjoy! ^^

9. smole

smole
    Unstoppable

2,996
    3,385
    18 Април 2007
    Овие од Телеком се ненормални - заклучваат ethernet порти, неможеш да си форвардираш порт, све мора нив да ги молиш. Ќотек!

10. alumen :)

alumen :)
    On your way to fame

1,125
    596
    6 Јануари 2012
    Машко
    Сличен проблем со VPN.. Колку само се изначитав, после сватив што е работата. Секако со dyndns завршив работа.

11. smole

smole
    Unstoppable

2,996
    3,385
    18 Април 2007
    Update: Ќе ми пратат техничар за да он да го отклучи портот или да го смени рутерот!

Зашто побогу би мењал сосема здрав рутер кога само треба да ми го отклучат firmware-от! Идиоти!

Просто не ми се верува колку се акнати у памет овие телекомциве.

12. GLAVAGV

GLAVAGV
    Intern

9
    1
    16 Март 2012
    Машко
    dali moze nekoj da mi objasni hg8245h na ovoj model na optika dyndns accountot ne mi rab , koga se menjava dinamickata adresa na apdejtuva ? i nemozam da go gledam videonadzorot ddns e platen
    dali moze nekoj da mi objasni hg8245h na ovoj model na optika dyndns accountot ne mi rab , koga se menjava dinamickata adresa na apdejtuva ? i nemozam da go gledam videonadzorot ddns e platen

13. GLAVAGV

GLAVAGV
    Intern

9
    1
    16 Март 2012
    Машко

14. bogoevski

bogoevski
    Unstoppable

1,668
    2,656
    29 ноември 2009
    Машко
    Сваштара
    Може си го платил три пати, како што си поставил 3 пати исто прашање на форумов.
    Затоа не ти работи.

На alumen :) му/ѝ се допаѓа ова.
  15. GLAVAGV

GLAVAGV
    Intern

9
    1
    16 Март 2012
    Машко

16. GLAVAGV

GLAVAGV
    Intern