1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

HUAWEI Port Forwarding

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од FATAL ERROR !, 7 Мај 2013.

 1. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Што е финтава со оптичкиве рутери од поштата. Се работи за овој модел на HUAWEI HG8245.
  Како и сите досегашни рутери што сум ги конфигурирал си работеле ОК, само овој се драпа.
  Еве што е проблемот. Имам DVR систем и следниве подесувања во Network
  HTTP Port: 80
  Server Port: 2000
  Local IP: 192.168.100.123 (локална адреса преку која се отвараат камерите)
  Default Gateway: 192.168.100.1 (HUAWEIто)

  Во рутерот овозможувам Port Mapping со следниве подесувања
  WAN Name: Интернетов од поштата
  External Start Port: 80
  External End Port: 80
  Intermal Start Port: 80
  Internal End Port: 80
  Internal Host: 192.168.100.123
  Protocol: Both (TCP/UDP)
  Кликам Enable и стегам Apply
  Истово го направам и на порта 2000.

  После ова по отварање на надворешната IP, земена од whatismyip треба да се отворат камерите поточно DVR системот, но мене ми се отвара логин страната од HUAWEIто.
  На canyouseeme.org ги проверував 80 и 2000 пишува Success и на двете порти дека постои сервис и дека тие порти не се блокирани...

  Пробав менував порти на DVR то, менував и со друга локална ип и слични стварни али HUAWEIто на надворешната ип ми го дава. До сега на сите рутери со овие подесувања си работело, овој ми шета со опашот :(
   
 2. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Едит
  Иам врзано со рутерот и DYNDNS, но мислам дека ова не треба да прави проблеми. Го врзав за пристап до камерите зошто овие од пошта немаат статичка ип.

  STILL CONFUSED !
   
 3. P.Overdrive

  P.Overdrive
  Gaining Experience

  459
  488
  23 Јуни 2010
  Ако пробуваш да ја отвориш јавната адреса од уред кој е закачен на истата мрежа, ќе ти ја покажува страната на рутерот. Отвори ја преку 3G или некое прокси/VPN. Ако не ти покажува ништо, имаш проблем со конфигурацијата, иако тоа што си го напишал погоре ми изгледа ОК. Ако пак ти ја прикаже страната на рутерот, погрешно пристапуваш до неа (т.е. сеуште си уклучен на неговата мрежа).
   
  На FATAL ERROR ! му/ѝ се допаѓа ова.
 4. xenon

  xenon
  Guru

  3,803
  9,510
  15 Јануари 2011
  Машко
  iskluci remote managment ili smeni ja portata za istoto
   
  На FATAL ERROR ! му/ѝ се допаѓа ова.
 5. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Преку hidemyass ми ги отвори камерите... ова на други интернети не ми правело проблем, ок е сега. Нека остане до утре отворена темава за секој случај.
  Позз
   
 6. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
 7. angjeleski

  angjeleski
  Intern

  202
  11
  23 Април 2007
  Знам дека проблемот ти е решен туку за оние кои имаат проблеми а го посетиле форумов.

  Го имам истиот рутер и имам форвардирано порти.

  Мислам дека проблемот е што не можеш да ја бараш твојата надворешна IP адреса кога си закачен на локалната адреса. Цело време ќе те носи на страната на рутерот. Јас се ашкав 2 саата додека не сватив зошто ме носи на страната на рутерот а не на адресата од камерата. Кога се закачив преку мобилен интернет преку телефон, оп, ете ја работата.

  Значи, се е функционално како што сте подесиле, само посетете ја надворешната адреса со уред кој е закачен надвор од мрежата.
   
 8. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Да, да, каде што сум пишал горе преку hidemyass сум мислел на истото, значи прокси сервер и автоматски од друга машина си закачен на камерите. :)
  Enjoy! ^^
   
 9. smole

  smole
  Unstoppable

  2,996
  3,385
  18 Април 2007
  Овие од Телеком се ненормални - заклучваат ethernet порти, неможеш да си форвардираш порт, све мора нив да ги молиш. Ќотек!
   
 10. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,125
  596
  6 Јануари 2012
  Машко
  Сличен проблем со VPN.. Колку само се изначитав, после сватив што е работата. Секако со dyndns завршив работа.
   
 11. smole

  smole
  Unstoppable

  2,996
  3,385
  18 Април 2007
  Update: Ќе ми пратат техничар за да он да го отклучи портот или да го смени рутерот!

  Зашто побогу би мењал сосема здрав рутер кога само треба да ми го отклучат firmware-от! Идиоти!

  Просто не ми се верува колку се акнати у памет овие телекомциве.
   
 12. GLAVAGV

  GLAVAGV
  Intern

  9
  1
  16 Март 2012
  Машко
  dali moze nekoj da mi objasni hg8245h na ovoj model na optika dyndns accountot ne mi rab , koga se menjava dinamickata adresa na apdejtuva ? i nemozam da go gledam videonadzorot ddns e platen
  dali moze nekoj da mi objasni hg8245h na ovoj model na optika dyndns accountot ne mi rab , koga se menjava dinamickata adresa na apdejtuva ? i nemozam da go gledam videonadzorot ddns e platen
   
 13. GLAVAGV

  GLAVAGV
  Intern

  9
  1
  16 Март 2012
  Машко
  dali moze nekoj da mi objasni hg8245h na ovoj model na optika dyndns accountot ne mi rab , koga se menjava dinamickata adresa na apdejtuva ? i nemozam da go gledam videonadzorot ddns e platen
   
 14. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,668
  2,656
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Може си го платил три пати, како што си поставил 3 пати исто прашање на форумов.
  Затоа не ти работи.
   
  На alumen :) му/ѝ се допаѓа ова.
 15. GLAVAGV

  GLAVAGV
  Intern

  9
  1
  16 Март 2012
  Машко
   
 16. GLAVAGV

  GLAVAGV
  Intern

  9
  1
  16 Март 2012
  Машко
  greska
   
Слични теми
 1. Alexandar
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,515
 2. valtondervishi
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,234
 3. FATAL ERROR !
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,162
 4. FiC DoGG
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  2,671
 5. omegaRED
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  13,567
Вчитување...

Сподели

Вчитување...