• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Huawei паметни телефони - генерална дискусија

Benny

Баниран/a
17 ноември 2020
33
8
Skopje
2те верзии те молам.

Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
Официјално Кинезите генерално се тешки шпиони и ги користат своите производители на телекомуникациска опрема (како huawei) за да го шпионираат светот (разговорите и општо мобилната комуникација). Теоретски тоа е можно ама проблемот е што нема цврсти докази за истото (бар не се презентирани во јавноста)
Реално, Кина и САД се сред трговска војна каде на маса се бројат милијарди и huawei e само едно мало делче од целиот колач на покажување мускули.

За да бидат работите позамрсени, Huawei не се баш ангели во целата работа и се обвинети за индустриска шпионажа и уште неколку други кривични дела. Ама ова е на територија на САД и никако не е поврзано со нивните телефони.

Ама како викаат старите - покрај сувото гори и суровото
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,065
2,564
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 2060 OC 6GB
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Официјално Кинезите генерално се тешки шпиони и ги користат своите производители на телекомуникациска опрема (како huawei) за да го шпионираат светот (разговорите и општо мобилната комуникација). Теоретски тоа е можно ама проблемот е што нема цврсти докази за истото (бар не се презентирани во јавноста)
Реално, Кина и САД се сред трговска војна каде на маса се бројат милијарди и huawei e само едно мало делче од целиот колач на покажување мускули.

За да бидат работите позамрсени, Huawei не се баш ангели во целата работа и се обвинети за индустриска шпионажа и уште неколку други кривични дела. Ама ова е на територија на САД и никако не е поврзано со нивните телефони.

Ама како викаат старите - покрај сувото гори и суровото
Хаха Америка обвинила некој друг за шпионажа ... магарето му рекло на зајакот дека има долги уши е муабетов ;)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,581
28,381
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
A уствари кој бренд општо земено во индустријата не претерува со цени ? Премиум телефоните на Huawei се во топ 3 на планетава ... претпоставувам дека од тој факт произлегуваат и цените.
Мислењето е автоматски споено:


А демек ночот на Iphone 12 pro max XXL TDI GTI DHI е минијатурен ? Телефонот на Huawei и без PlayStore е сосема функционален (барем за мене) камерата е топ 3 на пазарот моментално, екранот и 500 hz да е не се приметува за голо око освен за добар маркетинг. Логика за купување Huawei уред нема за тебе ;) за другите кои бараат поразлично до "шаблонот" iphone/samsung има.
Ночот на иПхоне е спомнат во скоро секој мој коментар на телефонот, сега споредуваме андроиди, а во светот на андроиди само Huawei остана со огромен notch/дупли предни камери/скенер или што и да е комбинацијата. Дека не се приметува разлика од 60 до 120hz е тотално погрешно, се приметува полесно од било што друго, уреди без 120hz можат да поминат само ако се супериорни во повеќе други категории, оваа година сем P40p + другите понуди на Huawei се тапа, не смееа да го тргнат OIS-от од M40P, огромна грешка која сега доведува до ниски детали, замаглени слики, и шум.....буквално P30p може да го тепа M40p во темно, резил.

Да не зборам за втора гласа кинески амоледи, плејстор кој наводно веќе воопшто не работи дури ни со sideload, како и недостаток на стерео звучници, едноставно со сите тие мани, M40p + не смее да е над 700е, а е 1300, лол. Не се само Apple и Samsung, но нудат најкомплетни уреди во светот на андроид и ако си на IOS (немаш друг избор)

од друга страна кој не ги сака нив, има Xiaomi.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,065
2,564
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 2060 OC 6GB
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Ночот на иПхоне е спомнат во скоро секој мој коментар на телефонот, сега споредуваме андроиди, а во светот на андроиди само Huawei остана со огромен notch/дупли предни камери/скенер или што и да е комбинацијата. Дека не се приметува разлика од 60 до 120hz е тотално погрешно, се приметува полесно од било што друго, уреди без 120hz можат да поминат само ако се супериорни во повеќе други категории, оваа година сем P40p + другите понуди на Huawei се тапа, не смееа да го тргнат OIS-от од M40P, огромна грешка која сега доведува до ниски детали, замаглени слики, и шум.....буквално P30p може да го тепа M40p во темно, резил.

Да не зборам за втора гласа кинески амоледи, плејстор кој наводно веќе воопшто не работи дури ни со sideload, како и недостаток на стерео звучници, едноставно со сите тие мани, M40p + не смее да е над 700е, а е 1300, лол. Не се само Apple и Samsung, но нудат најкомплетни уреди во светот на андроид и ако си на IOS (немаш друг избор)

од друга страна кој не ги сака нив, има Xiaomi.
жити се кој премиум хуавеи уред има 60 хз екран оваа година ?
 
Последна промена:

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,456
650
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

Ајмо нови технологии.

Ќе имаме наредна година:

гимбал леќа vs liquid леќа за стабилизација?

или двете во ист телефон, разчична фокална далечина.

Vivo можеби ќе ги имплементира во нивeн телефон наредна година?

За Хуавеи:

Се случи налошото сценарио. Пропадна огромент проект со 5G мрежата, изгледа западот ќе ја користи за воени цели.

Слободната пазарна политика влезе во ембарго и единствена фер фирма испадна ериксон, кој призна дека доколку се нема слободна пазарна политика и конкуренција фирмите стагнираат, се формира монопол и нема напредок.

Уредите на Хуавеи кои играа најмала улога можеа одма да ги принудат да функционираат на 4G и пак да си продаваат телефони нормално.

Што имаше врска гугл на пример со шпиунажа на Хуавеи? (Што се вели гугл ги шпиунираше Хуавеи)

Ночот на иПхоне е спомнат во скоро секој мој коментар на телефонот, сега споредуваме андроиди, а во светот на андроиди само Huawei остана со огромен notch/дупли предни камери/скенер или што и да е комбинацијата. Дека не се приметува разлика од 60 до 120hz е тотално погрешно, се приметува полесно од било што друго, уреди без 120hz можат да поминат само ако се супериорни во повеќе други категории, оваа година сем P40p + другите понуди на Huawei се тапа, не смееа да го тргнат OIS-от од M40P, огромна грешка која сега доведува до ниски детали, замаглени слики, и шум.....буквално P30p може да го тепа M40p во темно, резил.

Да не зборам за втора гласа кинески амоледи, плејстор кој наводно веќе воопшто не работи дури ни со sideload, како и недостаток на стерео звучници, едноставно со сите тие мани, M40p + не смее да е над 700е, а е 1300, лол. Не се само Apple и Samsung, но нудат најкомплетни уреди во светот на андроид и ако си на IOS (немаш друг избор)

од друга страна кој не ги сака нив, има Xiaomi.
Незнаев дека OP8pro е толку лош, да не е ни спомнат (знам дека го заборави).

За цената се слагам 700евра е повеќе од реална чак и превисока.

За екрани се тука некаде со самсунг,не се подобри ама не заостануваат им се држат. Самсунг нормално имаат повеќе нитс ако тоа ти е најважно.

За премиум софтвер со багови и стабилност се на ниво на Самсунг.

М40 серијата сите имаат стерео звучници??

За камера се сите исти. Нема идеална камера во телефон тоа е факт. Секој телефон нуди нешто различно прашање на потреба/вкус.
Хардверот е лимитација за да очекуваш чуда, видео продукцијата е солидна кај сите брендови. Немање OIS не е крај на светот, би го сменил за побрз shutter speed. Ревјуата преувеличуваат секоја година, со специфични сценарија.

Самсумг и Ејпл се далеку од најкоплетни уреди, ама се најдобри во смисла се што имаат во уредот работи безпрекорно и на високо ниво... освен батерија и ексинос кај Самсунг... Најбитното.... Кај ајфон брзо полнење(било какво полнење)... брзото полнење колку ме има спасено, не треба да биде игнорирано.

И само жалам што ми10 ултра е Кина ексклузив. Иако софтверот е мана на Жаоми за се друго е покомплетен уред од Самсунг/Ејпл/Хуавеи.

Зашто им го пратија на јутубериве за ревју кога кинезите немаат јутуб во Кина??
Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 
Последна промена:

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
344
295
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro

silver90

Intern
11 ноември 2019
19
16
Некој дали знае каде дс го однесам во Скопје Huawei P9 lite на сервис, не уклучува WIFI и блутут? Претпоставувам како што гледам на YT нешто околу чипот е проблемот.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,391
1,368
Drachevo
Како да сетирам во Emui 9 некоја апликација никогаш да не ја гаси?
Оти штом влезе во Sleep/deepsleep скоро се гаси.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,581
28,381
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Како да сетирам во Emui 9 некоја апликација никогаш да не ја гаси?
Оти штом влезе во Sleep/deepsleep скоро се гаси.
Тоа ли е најдобриот скин? Овој проблем исто IOS го има.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,391
1,368
Drachevo
Тоа ли е најдобриот скин? Овој проблем исто IOS го има.
Тоа не е одговор на моето прашање, веројатно се подесува, не знам каде е опцијата. Кога ќе излезе нова верзија на EMUI, можеш да го користиш до крај. Не треба да чекаш 6 месеци да го оправат, како IOS i ONE.
 
3 јуни 2009
607
36
Како на Huawei се инсталираат апликациите што не ги има во таа AppGalerу? Сакам да земам HUAWEI P SMART 2021 ама не би сакал да влегувам во пребарувач само да користам Youtube и поради тоа да немам нотификации за нови видеа.

Некаде читав преку Apkpure или Аpitode да се инсталираат, а гледав видеа дека и така не можат да се користат.

Ако има некој активен вечерва а знае како нека пише што е можно побрзо да знам дали да го земам телефонот. Без разлика што е добар телефон не би сакал да немам апликации како Youtube, Gmail и други Google апликации.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,391
1,368
Drachevo
Тоа не е одговор на моето прашање, веројатно се подесува, не знам каде е опцијата. Кога ќе излезе нова верзија на EMUI, можеш да го користиш до крај. Не треба да чекаш 6 месеци да го оправат, како IOS i ONE.
Најдено средено. Settings->aps->apps->choose app->battery usage details->app launch>-disable automatically->enable run in background
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,143
13,749
Како на Huawei се инсталираат апликациите што не ги има во таа AppGalerу? Сакам да земам HUAWEI P SMART 2021 ама не би сакал да влегувам во пребарувач само да користам Youtube и поради тоа да немам нотификации за нови видеа.

Некаде читав преку Apkpure или Аpitode да се инсталираат, а гледав видеа дека и така не можат да се користат.

Ако има некој активен вечерва а знае како нека пише што е можно побрзо да знам дали да го земам телефонот. Без разлика што е добар телефон не би сакал да немам апликации како Youtube, Gmail и други Google апликации.
Погоре веќе ти кажаа дека сега не може ни со sideload. И да може има да изгубиш еден тон време и никога повеќе нема да можеш да го ресетираш.

Мислам, ќе можеш ама ќе треба да пројдеш низ истата тортура.
 
3 јуни 2009
607
36
Погоре веќе ти кажаа дека сега не може ни со sideload. И да може има да изгубиш еден тон време и никога повеќе нема да можеш да го ресетираш.

Мислам, ќе можеш ама ќе треба да пројдеш низ истата тортура.
И сега останува да се одлучам за доста послап телефон. Samsung A21s.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,143
13,749
И сега останува да се одлучам за доста послап телефон. Samsung A21s.
Ти продаваат Huawei P40/Pro по цена од Samsung A21?

Јас би го зел. Jоутубе ќе гледам во browser, мапи ако може арно ако не постојат и други апликации.
Атер за фотографиите и изработката
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
395
1,002
Ти продаваат Huawei P40/Pro по цена од Samsung A21?

Јас би го зел. Jоутубе ќе гледам во browser, мапи ако може арно ако не постојат и други апликации.
Атер за фотографиите и изработката
А бе ме полакоми за џабе :) Скролам нагоре ама за HUAWEI P SMART 2021 зборел ;)

Мислам ми улета денес негде P40 го даваат со Watch Fit. Ако некој сака тел, нејќе саат, нека ми пише :)
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,143
13,749
А бе ме полакоми за џабе :) Скролам нагоре ама за HUAWEI P SMART 2021 зборел ;)

Мислам ми улета денес негде P40 го даваат со Watch Fit. Ако некој сака тел, нејќе саат, нека ми пише :)
P Smart? Ако сака нека биде и 2025 Flegma велит НЕ!
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,581
28,381
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
3 јуни 2009
607
36
Ти продаваат Huawei P40/Pro по цена од Samsung A21?

Јас би го зел. Jоутубе ќе гледам во browser, мапи ако може арно ако не постојат и други апликации.
Атер за фотографиите и изработката
Не туку изборот на телефони ми е Huawei P Smart 2021 или Samsung A21s во Телеком Магента 1

Ако сум можел да користам 6 години Samsung J5 2016 и да ми биде врвот телефон досега што сум го имал тогаш и Samsung A21s ќе ми биде корисен и можеби и толку години ќе го користам.

Највеќе користам Јутјуб за гледање видеа, имам доста што следам јутјуб канали и не би сакал да не ми стигаат нотификации за нови видеа.

Убав телефон е Huawei ама џабе што има добра камера и меморија појака кога не можам јас да користам некој услуги во вид на апликација.

Нека решат проблемот Huawei па тогаш и можеби би се одлучил за нив.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,643
Мислења
829,505
Членови
28,651
Најнов член
Mr.Fiki
На врв Дно