• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Huawei паметни телефони - генерална дискусија

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,456
650
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,065
2,564
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 2060 OC 6GB
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,709
6,731
www.mikrotikmacedonia.net
Џабе.. Без подршката од Гугл немаат иднина овие уреди. Тешко ке се продаваат во УСА, исто така и во Европа. Кога ке мигрираат на нивниот ОС, ке пропаднат..
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,456
650
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Џабе.. Без подршката од Гугл немаат иднина овие уреди. Тешко ке се продаваат во УСА, исто така и во Европа. Кога ке мигрираат на нивниот ОС, ке пропаднат..
Му кроиш капа на нероден Петко.

Големи се шансите да пропаднат да, ама ако ги порт-нат сите апликации од другите оперативни системи и имаат најдобра камера, нема да бидат тежок залак за голтање.

Можно е да се деси симбиан/микрософт/нокиа сценарио, но и можно е да се деси и IOS и андроид сценарио.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,709
6,731
www.mikrotikmacedonia.net
Му кроиш капа на нероден Петко.

Големи се шансите да пропаднат да, ама ако ги порт-нат сите апликации од другите оперативни системи и имаат најдобра камера, нема да бидат тежок залак за голтање.

Можно е да се деси симбиан/микрософт/нокиа сценарио, но и можно е да се деси и IOS и андроид сценарио.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
Знаеш за колкава бројка на апликации се работи ? Милиони... Колку време ке им треба да ги средат ? Години ? Типувам на Нокиа/Симбиан сценарио.. Се надевам дека грешам, ама натаму тера работава.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,391
1,368
Drachevo
Знаеш за колкава бројка на апликации се работи ? Милиони... Колку време ке им треба да ги средат ? Години ? Типувам на Нокиа/Симбиан сценарио.. Се надевам дека грешам, ама натаму тера работава.
Многу полесно е портирањето на нивниот ОС пошто е андроид 10, само треба да се префрли на хуавеј маркетот.
Некои мк апликации преминаа веќе.
Ама и тоа не е лесна работа. Хуавеј најверојатно ќе стане исклучиво кинески телефон, нема да се продава во другите земји.
Ќе измислат кинезите други марки да го освојуваат светот. Пак.
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,400
3,903
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Знаеш за колкава бројка на апликации се работи ? Милиони... Колку време ке им треба да ги средат ? Години ? Типувам на Нокиа/Симбиан сценарио.. Се надевам дека грешам, ама натаму тера работава.
Штом Мајкрософт не успеа пред 5-6 години со Lumia камерите кои беа профи, не гледам зашто би било поразлично денес.

Едноставно нема простор за трет OS во моментот и тоа е тоа.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,391
1,368
Drachevo
Штом Мајкрософт не успеа пред 5-6 години со Lumia камерите кои беа профи, не гледам зашто би било поразлично денес.

Едноставно нема простор за трет OS во моментот и тоа е тоа.
ГОмнософт го минира својот успех со WP. Ај блејм Сатја.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,710
2,221
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Точно, има огромна разлика помеѓу пристапот на микрософт и хуавеи, но сепак и јас типувам на тоа што @DrMTR го пиша ... со ова ќе продолжат да држат пазар во кина но надвор многу тешко, поготово ако Трамп повторно победи.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,456
650
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Точно, има огромна разлика помеѓу пристапот на микрософт и хуавеи, но сепак и јас типувам на тоа што @DrMTR го пиша ... со ова ќе продолжат да држат пазар во кина но надвор многу тешко, поготово ако Трамп повторно победи.
Напред Кање Вест! ( Уште се кандидира за претседател??)

Не се откажуваат од Европа сеуште, изгледа што викаш се надеваат на Трамп да изгуби.

На изборите 99% од сајбер нападите ке бидат од кина.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,065
2,564
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 2060 OC 6GB
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,456
650
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,581
28,381
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,581
28,381
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Оф, отидоа и овие у курац, нема OIS на Mate 40 Pro, P40 Pro го направи пепел во темно, а исто и Mi 10 Ultra кој е една половина во цена......
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,456
650
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

Оф, отидоа и овие у курац, нема OIS на Mate 40 Pro, P40 Pro го направи пепел во темно, а исто и Mi 10 Ultra кој е една половина во цена......
Барем вратија стерео звук.

За ултра широката како чекор назад ми изгледа.

Или се работи за тешка магија од софтверски подобрувања од Хуавеи и Леика за камерата.

Или се е тежок булшит, пошто хардверски ми изгледа инфериорен спрема p40p+/P40p.

Помалце мегапиксели од селфи до секоја постоечка камера. Само зумот од 8 на 12.

И главната без OIS и без гимбал.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,453
1,071
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Добро „четиво“ во врска со Huawei...
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,391
1,368
Drachevo
Добро „четиво“ во врска со Huawei...
Bullying не престанува во школо, продолжува цел живот, на сите нивоа. Појакиот го толчи послабиот, нема правда и закони.
Тоа е накратко. Ама никогаш не било олку вулгарно како сега.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,456
650
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Незнам како мисли Трамп да победи на изборите кога цел хакерски тим на Хуавеи работи тоа да не се случи.

Што мајка го тераше да ги банира.

И сега им дадоа 4G чипови а нигде гугл сервиси.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
434
566
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Прв пат се срекавам со Huawei телефон, па да прашам.
Има Android 10 или EMUI 10 за Huawei P Smart 2018 ?
Моментално е на 9.1.0.219(C185E10R1P5)
Моделот е FIG-LA1
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,391
1,368
Drachevo
Прв пат се срекавам со Huawei телефон, па да прашам.
Има Android 10 или EMUI 10 за Huawei P Smart 2018 ?
Моментално е на 9.1.0.219(C185E10R1P5)
Моделот е FIG-LA1
Huawei има супер апдејти, aко имаш нов апдејт веднаш ќе ти го даде без разлика на регион. Не е како другите марки да зависи од X фактори. Провери си во апдејтс. Како и да е, EMUI 10 не го фалат, многу убивал процеси во позадина.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,456
650
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

Ho ho ho...

Што се случува кога еден телефон со најголем сензор во главната камера се сретне со G - Cam поддршка преку Снапдрагон??


Ке дознаеме наредната година...

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,643
Мислења
829,510
Членови
28,651
Најнов член
Mr.Fiki
На врв Дно