1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Huawei паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 28 Февруари 2017.

 1. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  387
  336
  7 Јули 2013
  Машко
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,752
  27,434
  4 Септември 2008
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,752
  27,434
  4 Септември 2008
  Го гледав видеово, не сфаќам што е поентата на коментарот? као изгуби Ултра-та? јас мислам дека беа прилично блиску, згора на тоа Huawei и Apple имаат хај енд камери, додека OP.....за тоа коментиравме.

  Плус ова со фокусот е производ на стар кеш најверојатно, има фикс за тоа со рестарт на камера на фабрички подесување и чистење кеш.
   
 4. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  387
  336
  7 Јули 2013
  Машко
  Не изгуби ултрата, само те с'скав да го изгледаш, пошо знаев дека коментираше без да го изгледаш (hence спремните одговори од другата тема)? :D

  Реално, камерата е подобра само у ZOOM и fullres на идеални услови од s20(+). Чуден ми е halo ефектот шо го има само на ултрата моментално околу некои објекти, не го забележав на другите од серијата.

  Туку едно барем прифати си, колку и да пробуваат да апдејтират со софтвер, никогаш нема да биде на исто ниво аутофокусот како кај s20(+), ради хардвер, што бај д веј, они го презентираа на светот на мобилни сензори. Претпоставувам ради делот што пикселите се поситни, не може да се имплементира како шо треба or IDK.


  Енихау, делот со AI шо е на Хуавеи, интересно ми е дека краен корисник ќе е позадоволен од хуавеито ради тој дел, на ауто вади слики на иста нијанса со night mode кај другите, а на night mode, за нијанса подобри. Толку е напреднато ML во фотките.
   
  На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,752
  27,434
  4 Септември 2008
  Не коментирав ништо поврзано со видеото без да го гледам.

  Да во моментов нема голема разлика помеѓу Ултра и С20, затоа и земав плус.

  Нема да биде, се согласувам. Фората е да го направат да не биде проблем, и пред се значајно да го подобрaт у темница, ако не успеат не го ни зимам има оваа година други брендови со супер сериозни сензори.

  И лани беше исто со night mode кај P30p, во ауто мод неретко вадеше подобри слики него во night mode.

  Eдит, еве уште една

   
  Последна промена: 30 Март 2020
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,752
  27,434
  4 Септември 2008


  Драма се дневните фотки, кристали, скоро ич изоштрување нема....
   
  NiceNaumoski, architect и на GGTT1 им се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,752
  27,434
  4 Септември 2008
  На Иванчо и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 8. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,414
  1,877
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Нема да биде евтин со такви камери ... но сетапот е импресивен се согласувам.
   
  На Dinamit и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,752
  27,434
  4 Септември 2008
  Ќе биде макс 650е.
   
 10. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,890
  4,131
  1 Септември 2011
  Машко
  Испод 800 нема шанси да биде.
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,752
  27,434
  4 Септември 2008
  P40P е 1000, а има и P40....
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,890
  4,131
  1 Септември 2011
  Машко
  Тука некаде значи ке биде 650-700.Ке вреди за парите според тебе?ако биде оваа цена нормално.
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,752
  27,434
  4 Септември 2008
  Ќе се знае се за тоа кој е best buy за 3-4 месеци, ова се телефони со нови огромни сензори кои никој сеуште ги нема испеглано како што треба, на Хуавеи најмалку 3 месеци, Samsung 2, Xiaomi 4, (RK30P +MI 10)
  OP8 4. Бројките се базирани на претходните искуства.
   
  На Happy и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 14. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,195
  502
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  За гугл апликации ке бараме алтернативни решенија?

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 15. architect

  architect
  Unstoppable

  1,961
  2,342
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,752
  27,434
  4 Септември 2008


  Добар ќотек попи P40p, селфија, видеа да не збориме, зум, детали, хдр, темница, целосен нокаут. Не можам да дочекам да искочи OP8p со истиот сензор :cool:
   
 17. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,195
  502
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 18. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
 19. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,414
  1,877
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Сетек веќе го има излистано P40+ - 60K но мислам дека е на промоција заедно со Huawei watch GT2

  HUAWEI P40 PRO Black
   
 20. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,195
  502
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Па и не баш. Можеа да направат две предни камери со различна ширина.

  Кога сме кај зум и ултра широка леќа:

  Стално може рецимо x3, x5, x10 различни леќи.

  За ултра широк мод може една леќа да биде 19mm друга 11mm. Исто може да се игра со мега пиксели, ко што веќе направија за ултра широка од 40мп.

  Чак и две главни камери, сега големите пиксели прават природен bokeh.


  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,752
  27,434
  4 Септември 2008
  540$ во Индија Honor 30 pro, кај нас очекувам 650/600. Би требало да е топ 3 камери за 2020.
   
 22. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  387
  336
  7 Јули 2013
  Машко
  Дур Трамп не одобри соработка со Гугл, ич не би ги препорачал.
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,752
  27,434
  4 Септември 2008
  Има начин кој работи за инсталација проверен, е сеа за почетници не е :/
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,752
  27,434
  4 Септември 2008
 25. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,195
  502
  21 Јуни 2010
  Wellness советник

Сподели

Вчитување...