1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Huawei паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 28 Февруари 2017.

1. davor_gjurcinoski

davor_gjurcinoski
    Intern

10
    4
    27 Декември 2019
    Машко
    Ако ти е небитна камера би ти рекол да разгледаш one plus
    Испратено од JSN-L22 преку IT.mk форум апликација

2. mkgunner

mkgunner
    Gaining Experience

194
    101
    29 oктомври 2008
    Машко
    ИТ сервисер
    Кој модел го инаш, JSN-L21?
    Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација

3. davor_gjurcinoski

davor_gjurcinoski
    Intern

10
    4
    27 Декември 2019
    Машко
    На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mkgunner

mkgunner
    Gaining Experience

194
    101
    29 oктомври 2008
    Машко
    ИТ сервисер
    Друг модел, а уствари ист затоа ти стигнал update
    Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација

На davor_gjurcinoski му/ѝ се допаѓа ова.
  5. psyside

psyside
    Rising Star

26,408
    27,100
    4 Септември 2008
  6. DelphiUser

DelphiUser
    Practice makes perfect

1,145
    1,145
    2 Март 2011
    Машко
  7. psyside

psyside
    Rising Star

26,408
    27,100
    4 Септември 2008
    Не би правел downgrade.

8. DelphiUser

DelphiUser
    Practice makes perfect

1,145
    1,145
    2 Март 2011
    Машко
    Не е за век, ти тестираш уреди. По таа логика ти не смееш ниту еден уред да имаш освен (според тебе) најновио Galaxy S ;)
    Онака, предлог де...

9. psyside

psyside
    Rising Star

26,408
    27,100
    4 Септември 2008
    Проблемот е што јас ја зимам или најдобрата камера за парите, или најдобрата. Во таа катрегорија не го гледам Nova 5T, одличен уред но не е за да се земе за тест, пример Poco X2 со GCAM ќе го заколе. Mi Note 10 не може да биде заколен од ниту еден телефон за фотки кога ќе стаиш GCAM, сем можеби S20 али тоа треба да се тестира.

10. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,721
    1,186
    16 Јуни 2010
    Машко
    Вчера добив апдејт Андроид 10, ЕМУИ 10 за P SMART Z. Апдејтот беше со големина од 3.5 гигабајти.
    Има нова црна тема (иако екранот е IPS), побрзи анимации, мал редизајн на некои од апликации(галерија, фајл менаџер, сетинзи и друго), доста поубав фиокичка и нотификации, редизајн на камера апликацијата.
    Нема разлика у брзина(освен плацебо ефект со анимациите), сеуште е присутна huawei battery оптимизацијата што е ужасна бидејќи на 2-3 места треба да се средува за да не се гаси од позадина било што.
    Траењето на батеријата е исто, не приметив некоја разлика.
    Највеќе ме интересира project mainline, дали уопште и колку стални апдејти ке добива телефонот, иако не е флегшип барем со оваа треба да добива апдејти почесто.

11. psyside

psyside
    Rising Star

26,408
    27,100
    4 Септември 2008
    Истата "оптимизација" од Apple, AKA fake multitasking AKA fake good battery life.

На gremlin и Sukhoi им се допаѓа ова.
  12. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,721
    1,186
    16 Јуни 2010
    Машко
    Да значи тоа е неподносливо, пред да откријам дека ова се прави у позадина, првин помислив дека 4 GB рам се малку да држат 3 апликации у рам и после сватив дека телефонот намерно ме заебава.
    95 посто од луѓето нити би се снашле нити би сватиле дека не е до телефонот, него софтверот ги зафркава. Мислам која е идејата 4GB рам нон стоп reload да прави на апликациите. Па и тие финти од Xiaomi, со мултитаскинг па повлечи надолу да се заклучи у рам апликацијата, свашта.

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Маша

Маша
    On your way to fame

237
    512
    24 Април 2007
    Женско
    Јас на P Smart 2019 ја добив 10ката негде ноември-декември. Друг апдејт после тоа не ми стигнал :/

14. psyside

psyside
    Rising Star

26,408
    27,100
    4 Септември 2008
    Исто беше на P30p со 6.

15. Fiend

Fiend
    Gaining Experience

42
    76
    31 Јануари 2015
    Машко
    Земав нов P30 pro, кога батеријата стигна до 20% ми даде известување, и потоа од 20% до 8% се направи во време од 5 минути, притоа не работев ништо на телефонот. Потоа го наполнив до 100%, му направив апдејт на софтверот и се направи 80 % кога се уклучи, потоа уште два апдејта, кои што заедно потрошија 4% (80%-76%), оттогаш па до сега си е нормална батеријата. Да напоменам ова беше првото полнење на телефонот.

16. psyside

psyside
    Rising Star

26,408
    27,100
    4 Септември 2008
    Првите 2-3 циклуси не се никаков репер. После 5 + полнења, ќе знаеш каква е батеријата.

17. Enquito

Enquito
    On your way to fame

1,057
    636
    8 Август 2017
    Машко
    Како ја среди да не гаси од позадина било што?

18. DelphiUser

DelphiUser
    Practice makes perfect

1,145
    1,145
    2 Март 2011
    Машко
    Не правете update на 10ка. Its a trap!
    Два уреди што направија update на 10ка се жалат дека телефоните се многу успорени. Седете на 9ка.

На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. boriseto

boriseto
    Gaining Experience

323
    275
    7 Јули 2013
    Машко
    Дали го имате проблемот на 10ка кога ќе симнете да речеме doc од Facebook апликација да не можете да го отворите во телефон?

20. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,721
    1,186
    16 Јуни 2010
    Машко
    Океј си е телефонот, апдејтите на P Smart Z и Honor 8X се сигурни, ги имам лично пробано супер работат телефоните.
    1. Заклучи ја у рам апликацијата, значи идеш на преглед на сите аппс, и повлекуваш надоле за да ти искочи катанче над апликацијата.
    2. Optimizer апликацијата -> Battery --> App Launch --> Manual на апликациите што сакаш (auto launch, secondary launch, run in background да се штиклирани со плава боја :D ).
    3. Сетинзи -> Apps -> Apps -> 3 точки горе -> Special Access -> Battery Optimization -> All Apps -> Некоја апликација -> Don't allow ( may drain your battery).
    И со ова практично го уништуваш оптимизациите за тие апликации. Јас го правам ова за 3-4 најкористени апликации, другото си стои на автоматски.
    Технички гледано ти можеш на другите помалку користени апликации да им забраниш комплетно да работат у позадина (кај втората и третата опција местиш забрани со manual подесувања) ама тогаш ако излезеш од апликацијата и за кратко се вратиш одма ке прави reload бидејќи не им дава да седат уопште у позадина, а кога се на автоматски им дозволува некој период да стојат.
    Исто така имам приметено, пример кај subway surfers ако ја комплетно забранам никогаш нема да добијам нотификација за нешто, а ако ја ставам на автоматски, некогаш у денот телефон ке ја вклучи за да прати нотификација па ке ја угаси.

P.S Многу ме интересира како stock android го решава оваа прашање и дали уопште и гаси нешто од позадина.

На Enquito му/ѝ се допаѓа ова.
  21. DelphiUser

DelphiUser
    Practice makes perfect

1,145
    1,145
    2 Март 2011
    Машко

Баш за 8X и PSmart станува збор, не се океј, дупло се поспори.

22. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,721
    1,186
    16 Јуни 2010
    Машко
    Сега ти пишувам од телефонот (P Smart Z), ме зафркаваш? Од октомври го имам, и ваљда знам како се понашал претходно. Ист скор имам на geekbench i antutu, веќе 2 дена го користам со нов апдејт исто си е се, освен UI нема ништо сменето. Не знам кај читаш тоа, јас и двата ги имам користено и немаат проблем.

23. DelphiUser

DelphiUser
    Practice makes perfect

1,145
    1,145
    2 Март 2011
    Машко
    P Smart го имам во фамилијата. Не те зафркавам. 8X го има колега.
    Geekbench не би требало да се смени и не зависи од оперативниот.
    Ти да не направи master reset после update-ot?

24. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,721
    1,186
    16 Јуни 2010
    Машко
    Немам намера да се објаснувам повеќе, секако нема да ми веруваш. Иди у HiCare app мислам дека може да ги вратиш на 9ка.

25. Happy

Happy
    Баниран/a

1,081
    441
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Баш ми дојде абдејт и ко да знаев дека е срање. 9ка си е мазна без проблеми, камерата солидна, навикнат на софтверот зошто ми се непотребни главоболки?

Верзијата со која е излезен телефонот е најдобра пошто ја оптимизирле за твојот уред...

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација

1s3ct0wN, Krk198, mkgunner и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...