1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Huawei паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 28 Февруари 2017.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,351
  27,052
  4 Септември 2008
  Ајде познавачите на Smartphones, кој е кој на сликиве. Сликите се кропнати/зумирани, да не ве буни ако не се оптимално оштри.


  1.jpg

  2.jpg
   
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,273
  6,367
  21 Јануари 2009
  Првата е од ајфон со тоа фјужн
   
 3. acekorg

  acekorg
  Gaining Experience

  46
  63
  5 oктомври 2010
  Втората е веројатно Xiaomi Mi Note 10 затоа што е значително поостра па е веројатно резултат на 108мп сензор.
  Првата има повеќе шум, врска немам од што телефон е... можда некој Huawei пошто си посторал у Huawei тема :)
   
 4. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник

  View: https://youtu.be/gjiqbl1N22o  Izvinenie za latinica.

  Morase na kraj da kaze deka Huawei kamerite se overated, a se sto treba da napravi e da ukluci ultrawide i ajfonot da bide unisten.

  Taa e edina ultra siroka kamera sto moze da se sporeduva so glavnata. Neka slikne so deep fusion od ultra wide od ajfon vo low light i neka izvadi kvalitet.

  Vo 2019 se slika so site 3 kameri i se dava overall score od site a ne samo od glavnata.

  Za glavna kamera pixelot e kral, video ide kaj ajfon.

  Ali best buy za mene godinava mi e LG v50 kako moj pik za najkompleten android. Media/kameri/opcija za dual screen. Go gledav v40 pred nekoj den ekranot e magija.  Испратено од LEX722 преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 30 Декември 2019
  На DelphiUser и mkd им се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,351
  27,052
  4 Септември 2008
  Bingo, Mi Note 10 го убива M30p на сликата. Само не е 108, него 27мп фотка.
  иПхонот ќе биде уништен, ама S10 ни блиску, и доста веќе пребираш што е битно а што не, за 95% од популацијата главната камера е најбитна, а како што виде Huawei сеуште го немаат решено проблемот со бои/динамика/контраст. За видео нема ни да зборам, или за зум кој стана полош него кај P30.

  На P30 процесирањето беше многу лошо на моменти, а сега е сеуште лошо (иако доста подобрено) она со кое не се слагам со Linus, е дека M30p губи во темница, губи во нормално темни околности, во вистинска темница убива. Како што зборев претходно, deep fusion е фантастична функција, оваа година најдобрата камера (генерално) е кај иПхоне, се разбира се додека не се вмеша Mi Note 10, поготово со GCAM (фотки)
   
  Последна промена: 31 Декември 2019
 6. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Точно дека главната камера е најбитна пошто една камера се користеше околу 20 години во светот на телефоните.

  И точно дека 95% од лугето ја користат главната (не дека е најбитна туку дека незнаат подобро), ама кога правиме ентузијастички муабет ние сме во тие 5% што истискаме максимум од сите камери и мора да очекуваме многу повеќе.

  Реално кај m30pro, ултра шитоката е корисна во темни услови во ранк на главната.

  Ми се чини самсунг ке ја подобрат ultrawide со S11 и ке стават поголем сензор со повеќе мегапиксели.

  Уште не ми е јасно зашто не стават оптичка стабилизација на ultrawide.
  Kе има огромен бенефит за снимање каде што екстра просторот во рамката е супер корисен.

  Mi note 10:
  Од 1 до 10 колку е корисен IR blaster?
  Дај компарација G-Cam vs stock.  Срекна нова година до сит3 ! Да се дружиме уште долго! Прв пост за 2020 од мене xD
  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 1 Јануари 2020
 7. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Update за мате20про.

  Ми падна едно 20 пати со обичната силиконска маска на дрво/цименто/ плочки, еднаш и ми летна од пантолони кога ги ставав за перење, да чукнам во дрво ама коска е.

  Немам на екранот заштита. Единствена штета на горниот дел од рамката има една точка од пад на ивица и не се приметува освен ако не се доближиш од многу блиску.

  10/10 за издржливост.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bravo

  Bravo
  Gaining Experience

  208
  317
  12 Декември 2015
  Машко
  Читав нешто на почеток на темава за storage кај P10.

  Еве скриншот од мојов. Би требало да е UFS 2.1, така? Screenshot_20200104_124924_com.andromeda.androbench2.jpeg

  Испратено од VTR-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 9. dz1ko

  dz1ko
  Intern

  11
  5
  3 Јануари 2020
  Машко
  Добра GCAM за Нова 5Т?
   
 10. krema

  krema
  Professor

  10,115
  9,730
  24 Јуни 2009
  Машко
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,351
  27,052
  4 Септември 2008
  Nope
   
 12. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,142
  2 Март 2011
  Машко
  На Bravo му/ѝ се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,351
  27,052
  4 Септември 2008
  Не го сфаќам прашањето колку е корисен, корисен е толку колку што го користиш IR бластерот. Среќна нова и до тебе.

  Брутална разлика има. Максимален зум во gPhotos, некомпресиран аплоад. Не се во исто време, али осветлувањето е 95% идентично, иста локација, исти светла.

  Сток Night Mode

  Mi Note 10 Stock night mode.jpg  GCAM - HDR Enhanched Ultracam Night Mode,

  Mi Note 10 GCAM - Ultracam Night Mode.jpg
   
  На dz1ko му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Во смисла дали е гимик или корисен?

  Јас повеќе преферирам телефон со IR blaster отколку сд карта.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,351
  27,052
  4 Септември 2008
  Како може IR бластер да е гимик? прашањава ти се лудило, корисен е ако го користиш, иначе не е корисен како и се друго, работи добро - тоа е тоа.
   
  Happy, Sharlovski, cipiripi и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,095
  2,455
  28 Јануари 2017
  Машко
  IR Blaster е најкорисен кога ќе го зафрлиш делинското од било кој уред дали е клима, телевизор, појачало, пегинг вибратор итн.
   
 17. Avid

  Avid
  Guru

  4,273
  6,367
  21 Јануари 2009
  Хахахахаха како тоа нежно и неприметно го уфрли на крај.
   
 18. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Стално го ставам како feature што самсунг го отфрлија после S6 а никој не се буни.


  Само Xiaomi и Хуавеи се лојални корисници на IR blaster.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 19. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,142
  2 Март 2011
  Машко
  И барометар и термометар се корисни гаџети, ретко кој ги става.
   
 20. Sherminator

  Sherminator
  Intern

  22
  9
  3 Јули 2018
  Машко
  Мислење или искуство со Huawei Nova 5T некој? Пример споредба со Xiaomi MI9?
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,351
  27,052
  4 Септември 2008
  Oдличен е ама Mi9 е подобар.
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
 24. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,142
  2 Март 2011
  Машко
  Додека не го решат трампо ќе издаваат само појачани верзии на стари телефони, овај п40 ќе завврши неславно како и мате30.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Тоа нема решавање, рекетот е сигурно не исплатлив за Хуавеи.

  Со парите што ги имаат можат створат нов софтвер веднаш.

  Ние правиме проблем што сме религиозно врзани за андроид, ко да не плаќаат. Ајфонџиите не ги коментирам.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   

Сподели

Вчитување...