1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Huawei паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 28 Февруари 2017.

 1. Викса

  Викса
  On your way to fame

  519
  646
  12 Март 2011
  Машко
  Не е само за ефтини кинези, и на други телефони прави разлика.

  Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
   
  На DaVoRkNe и farkizz им се допаѓа ова.
 2. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,194
  502
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Не сум се замарал да барам. Уште сток менито не го владеам ко што треба.

  Пролистај по форуми.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
 4. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,194
  502
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Mate20pro доби 30x дигитален зум со последниот пач, големи промени во менито, итн.

  И сликата од главната камера некако почиста.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  StalkeR, gremlin, architect и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,061
  4,349
  28 oктомври 2008
  Huawei нуди до 50% попуст на промена на екранот на мобилни телефони на сите свои клиенти во Македонија
  Со новата сервисна кампања, покрај обезбедувањето нов дисплеј, Huawei им овозможува на корисниците да ја заменат и батеријата на нивниот паметен телефон. Оваа услуга се однесува на одредени модели, за кои можете да се консултирате во овластениот сервисен центар на Huawei. Новата услуга со попуст до 50% за замена на екранот се однесува на избраните клучни модели Huawei: P20, P20 Pro, Mate 20 lite, P20 lite, Mate 20 Pro, P Smart 2019 и Y Series модели - Huawei Y6, Y5, Y6 2019.
  Link: https://consumer.huawei.com/mk
   
  boban984, Маша и на DelphiUser им се допаѓа ова.
 6. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  738
  1,076
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
 7. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,884
  4,120
  1 Септември 2011
  Машко
  Кога е ставен постот види датум,тогаш и ми стигна,и одма објавив тука.
   
 8. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  180
  74
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  А по колку се екраните?
  Ако во мобилара е 150 евра, кај нив ќе биде 450 евра.
   
 9. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,061
  4,349
  28 oктомври 2008
  Имаш на линкот, од 2.699,00 до 11.999,00.
  На пример екран комплет за HUAWEI Mate 20 pro во Мегамобил е 12К, вака за исите пари добиваш оригинал од авторизиран сервис на Huawei.
   
 10. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,414
  1,872
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Добро тоа е пример најскапиот екран од сите, мејт 10 про оргинал беше 12К пред година дена еве ич да не мрднала цената пак 6к за нов оригинален екран е супер цена а пошто е амолед исто ќе дојде и за п20 про а останатите по некоја логика треба да се поевтини пошто сите се лцд.
   
 11. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,194
  502
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Затоа не се лета по амолед телефон со мк плата.


  Онтопик:


  Huawei Mate 20 Pro receives new update that brings DC dimming

  Хуавеи се грижи за своите корисници.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На Sludge.Factory му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  115
  86
  4 Март 2018
  Машко
  Vekje 5 meseci go koristam Huawei P20 Pro, telefonov e neshto nenormalno. Baterija fenomenalna, kamera fenomenalna, brzina, responsivnost, ne pamtam da mi secnal barem pri rabota, a premnogu go koristam, sekojdnevno. Prethodno 4 godini koristev Huawei P8 koj sega go koristi zena mi, i toj raboti kako prviot den, edinstveno baterijata mu e mnogu oslabena, ne drzi.
  Dali nekoj moze da mi kaze dali e ok da se smeni baterija na telefon? Ova laichki shto sum slushal deka promeneta baterija nikako nemoze da bide kako originalot, zatoa peashuvam, nikogas ne sum menuval baterija na telefon.
   
 13. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,300
  950
  1 Јуни 2016
  Топло препорачувам алфа мобил, ако си од Скопје.
   
 14. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  115
  86
  4 Март 2018
  Машко
  ne sum, od Ohrid sum
   
 15. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,300
  950
  1 Јуни 2016
  Дечки, има време до ноември, знам, но што би кажале за Honor 8X?
  Треба да продолжувам договор и да зеам телефон, или таблет.
  Телефонот би го користела мајка ми за fb/messenger/viber и повици, двапати у месец камера.

  Благодарам.
   
 16. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,175
  3,899
  5 Декември 2009
  Машко
  Ако не и е проблем големината, одличен уред. Нешто слично на p20 lite ов, само доста побрз процесор, голема батерија и голем екран.


  Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
   
  На Krk198 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,748
  27,427
  4 Септември 2008
  Еден од подобрите буџет телефони, видете го и A50 кога сме у таа класа, мислам дека подобар избор е, за постари лица поготово.
   
 18. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,163
  3,519
  7 ноември 2014
  Машко
  Од кој аспект е добар избор за постари лица? Баш е телефон наменет примарно за тинејџери - огромен екран, три камери, 64GB меморија...
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,748
  27,427
  4 Септември 2008
  Софтвер.
   
 20. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,300
  950
  1 Јуни 2016
  Имам јас А7 2018, не би и земал А50 на неа, попрво јас би си го земал :D
  Шала на страна, ќе ме фати некаде беспари ако го земам, затоа.
  Секако, ќе разгледам и други опции, но ова некако ми фати око одма.
   
 21. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Членот што го зеде не кажува така. Телефонот има проблеми со полнење од првиот ден. Камерата тиња. Батерија просек. Јас би одел на 8X
   
 22. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  838
  1,778
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Јас користам Honor 8X нешто повеќе од месец ипол. Телефонот визуелно е супер, јас го имам плавиот. Не сум хардкор корисник на мобилни телефони (што и да значи тоа :) ), го користам за јавување, за сурфање и за да чкрапнам некоја слика. Во поглед на батерија, јас сум задоволен, ама како што кажав, не го гмечам/24/7.
  Од софтверска гледна точка... дај бе не се занесвајте, таман си е :)
  Камера. Камерата просечна како и сите останати од таа класа. Во секој случај каква и да е, мене нема да ми се допадни затоа што сум навикнат на камерата на Нокиа 808.

  А погоре од членот е наведено дека ќе го користи мајка му. Сигурно нема да се натпреварува со бенчмарци со комшивките.
  Телефонот е убав, а преубав е ако се земи за 0 денари :)
   
  Последна промена: 5 Септември 2019
  olikomerc, Elenaaa, Krk198 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,175
  3,899
  5 Декември 2009
  Машко
  Нешто е проблем со телефонот. Го имам користено некое време на проба, телефонот супер се понаша. Баш напротив, батеријата држи доста добро.
  Камера тиња... не знам што камера очекувате од уред кој кошта 15К....

  Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
   
 24. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Очекувам многу добра камера, сепак не се 80 евра туку 250. Сликите што ги постира членот се очајни, на ниво од 2013та. Huawei 8X вади 5x подобри слики а кошта помалку, односно 13.5к веќе цела година наназад.

  Всушност 8X има иста денска камера како P10, само ноќната е послаба, но не е катастрофа како што е кај А50. Првично многу импресиониран од A серијата на Самсунг, ама во пракса изгледа се кака. ИЗгледа Huawei сеуште се посигурен избор од Samsung, кој ми се поблиску до Xiaomi во квалитет, стабилност и софтвер, како ќе ти се погоди по се изгледа, каде е контрола на квалитетот?
   
 25. Bravo

  Bravo
  Gaining Experience

  210
  319
  12 Декември 2015
  Машко
  Не е иста камерата на Honor 8X ко на P10.
  Испратено од VTR-L09 преку IT.mk форум апликација
   

Сподели

Вчитување...