1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Huawei паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 28 Февруари 2017.

 1. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,253
  541
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  https://www.smh.com.au/world/north-...Social&utm_source=Facebook#Echobox=1559373914

  Ко ке го сменат Трамп за прецедател на следните избори следната година ке скапе во затвор. Милиарди долари пропаднати, поради пропаднати интернационални проекти. + Трамп си работи на нуклеарно оружје се знае што не чека. Ама тоа е. Не верувам дека ке издржиме до 2077.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 2. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  181
  74
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Хуавеј никој нема да го сруши. Американците можат сами себе да се срушат.
   
 3. k3b

  k3b
  Gaining Experience

  151
  87
  12 Декември 2017
  Машко

  Така е!! Кој кур фактор е Америка и Google да се заебаваат со Huawei, нели? :pos:


  Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk
   
  Последна промена: 11 Јуни 2019
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,936
  27,610
  4 Септември 2008
 5. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  181
  74
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Смејте се. Времето ќе покаже кој е во право. Не се Кинезите истите како пред 15 години. И не паѓаат 2 пати на истото (ЗТЕ).
   
 6. k3b

  k3b
  Gaining Experience

  151
  87
  12 Декември 2017
  Машко
  Кое време??

  Сега до 21ви Август ќе средат со нов оперативен, и сето тоа ќе работи како подмачкано :)
   
  На Rac58 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,194
  1,190
  2 Март 2011
  Машко
   
  На TexasUS и GGTT1 им се допаѓа ова.
 8. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  681
  349
  7 oктомври 2014
  Toa sve kje bide ok, no toa kje mu stoi kako lepenka i nikoj nema vekje da dade 700 evra za telefon na huawei.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 9. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,389
  2,243
  13 Јануари 2014
  Машко
  Абе и Windows 10 Mobile беше пооптимизиран од Android и работеше подобро на low-end хардвер, ама сите знаеме како заврши тоа. Башка фактот што ако не ги решат работиве, Huawei ќе изгуби многу и од хардверска гледна точка.

  Како и да заврши работава, освен ако не се врати се по старо, 80% од секој телефон на Huawei како физички уред, ќе е proprietary, што е скроз погрешен пристап, ама немаат избор. Чим компанија како Apple попушти во најпрофитабилниот proprietary сегмент (Lightning портот и Magsafe полначите), што останува за Huawei?
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  247
  166
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Хуавеи е светски џин во ИТ. Тешко верувам дека ваков пресврт не очекувале. Со време имаат решение за секој софтверски, како и хардварси пакет. Во 5 Г се 3 години пред другите, сега развиваат и возила на ел. погон и ред други иновации. Се тоа по заслуга на америте кои за евтина раб. снага обучија и оспособија милиони работници, како и Ит инжењери. Кина сега според квалитет ги стигна, а во некои области и надминаа. Кина е финансиски џин со над 4 милијарди пазар. Ејпал беше и помина, слично како ИБМ кој го презедоа кинезите, денешно Леново. Во светот не е веќе тајна или знаење да произведеш, туку да најдеш пазар. Пример е создавањето на Евро-азиската унија која има повеќе од половина свет.

  Испратено од SM-A705FN преку IT.mk форум апликација
   
  На Sludge.Factory и moongose им се допаѓа ова.
 11. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,253
  541
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Сите гугл сервиси преку шлљ броузер, и на коњ сме. Само нека исфрлаат хуавеи гром камери и супер телефони. Ич да не им чуе.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На mkd и mdeni им се допаѓа ова.
 12. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,662
  4,523
  23 Јуни 2015
  Машко
  Соодветна песна, според вашите тврдења.
   
  На Скоти и Fredy им се допаѓа ова.
 13. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,194
  1,190
  2 Март 2011
  Машко
  Windows 10 mobile не стана зрел производ, но Windows 7.5-8.1 беа многу оптимизирани и брзи.
   
 14. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,211
  4,065
  5 Декември 2009
  Машко
  9.1.0 на P20 Lite, си рине. Еден колега го добил ОТА, јас го флешнав преку emui flasher от. Редно беше да пуштат за овој модел. Одлично работи, има неколку измени добри.
   
 15. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  209
  220
  27 Декември 2017
  QA Engineer
  Battery life?
   
 16. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,145
  676
  8 Август 2017
  Машко
  Има 9.1.0.115 за П Смарт 2018. Како да ги вратам иконките за мрежа, вифи, брзина на нет на другата страна како што си беа порано, сега после апдејтот се на лево кај името на операторот, исто така ме нервира оваа хоризонтална лента за рецент апликации.
   
 17. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  463
  213
  28 ноември 2015
  Машко
  Одлична понуда од Мобелих,Хуавеј П30 лајт 6/128 за 16К.
  [​IMG]

  Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
   
  На bugarce му/ѝ се допаѓа ова.
 18. mkd

  mkd
  Gaining Experience

  259
  102
  5 Јуни 2007
  Машко
  И мене ми пречи новата поставеност на тие икони, но ми пречи и сменетата апликација за камерата (онаа што е default апликација од Huawei). Немам побарано решение за иконите. Инaку, имам P10 Plus. После апдејтот на 9-ката, имам проблем и со апликација за потсетници (COL Reminder) која заборава да ги стартува нотификациите, а имам и проблем со апликацијата на Стопанска Банка, во делот за проверка на состојба (при идентификација со fingerprint, апликацијата веднаш паѓа).

  Доколку најдеш решение за иконите, пиши на форумов ;-)

   
 19. Викса

  Викса
  On your way to fame

  519
  629
  12 Март 2011
  Машко
 20. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,211
  4,065
  5 Декември 2009
  Машко
  Батеријата мислам дека е иста, можеби +3-5% повеќе да вади. Јас со се вклучено (освен локација) и претежно надвор користење (брајтнес фулл) вадам околу 4,5ч sot.

  Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
   
  На boksata му/ѝ се допаѓа ова.
 21. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,194
  1,190
  2 Март 2011
  Машко
  На DarkDeFnx и farkizz им се допаѓа ова.
 22. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,929
  2,778
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
 23. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,253
  541
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Микрон е мала фирма спрема гигантите за меморија Самсунг, Тошиба итн. Без соработка со Хуавеи се пред банкрот. Повеќе ми мириса дека тие уплатиле. Микрон и мајкрософт не е исто.
  Koj фактор се мајкрософт во андроид екосистемот??

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 24. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,662
  4,523
  23 Јуни 2015
  Машко
  Чобан, Хуавеи продаваат и лаптопи, а и фактор се посекако.
   
 25. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,253
  541
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Е да и тоа шо викаш.

  Еве уште добри вести за Хуавеи:

  Honor 20 Pro is now Google Play certified, international launch probably imminent

  Тлефончево се носи со најдобрите телефони без проблем.
   
  Последна промена: 27 Јуни 2019

Сподели

Вчитување...