1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Huawei паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 28 Февруари 2017.

 1. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  196
  119
  25 Февруари 2017
  Машко
 2. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  351
  341
  17 Март 2010
  Машко
 3. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,464
  5,019
  21 Јануари 2009
  Лавината си се деси, а се молев некако да не се деси...
   
 4. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  749
  830
  2 Март 2011
  Машко
  Препакуван опен сорс андроид, што може да биде.
   
 5. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  196
  119
  25 Февруари 2017
  Машко
  Тоа и мене ме плаши. Мада кај Windows Phone проблем беше недостатокот на апликации, тоа им пресуди нив.
   
 6. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  351
  341
  17 Март 2010
  Машко
  Шо знам, можеби MeeGo, Palm, Symbian, web OS, итн. :p

  Нема да е проблем оперативниот колку што е следново:

  "The processor in a phone needs to work closely with the operating system in a device. If the OS is dependent on working with Arm architecture and Huawei gets blocked from using the company's designs, that could make the software unusable.

  "If they can't manufacture their own ARM-based chipsets having an OS doesn't matter. So not losing access to ARM IP (intellectual property) would be important as a first step,""
   
 7. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  749
  830
  2 Март 2011
  Машко
  И за тоа немаат решение. Уште само за тоа, лиценцата за дизајнот на процесорот. Се друго сами си прават. Но лекцијата е научена, ништо повеќе реднечко во иднина, се домашно производство.
   
 8. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  163
  130
  20 Јуни 2009
  5G Market Research: What are the top players upto? - GreyB

  Иако е долго има што да се прочита.

  Сепак како крајни корисници никој од нас не не интересира што има во позадина (од која компанија е инфраструктурата) туку не интересира да си имаме стабилна мрежа, да не паѓаат повиците, стабилен и што побрз интернет.

  Но тоа што е боли е кога голем играч како Huawei нема да биде конкурентен поради надворешни фактори.

  Повторно ќе напишам дека нити сум користел а мислам дека нема ни да користам нивни телефон.

  Но слаб Huawei значи опуштање на конкуренцијата во високата класа. Во средна и ниска посекако сите очи си вадат.

  Нови технологии бараат големи ресурси (финансиски и човечки). Слаб Huawei нема да го натера Samsung да вложува многу ако нема притисок од конкуренција. Тие што сакаат iPhone си користат iPhone, така да ситуацијата со Huawei не ги засега.

  Мада и Apple кога имаа огромни продажби и уште поголеми добивки гледавме колку беа инвоативни.

  Ги имам годините да можев од прва рака да ги следам и подемот и златните времиња на нокиа кога имаа бизнис флегшип и мултимедиа флегшип, а ни еден цел пакет. Поминала цела година наследникот има 36мхз побрз процесор исто внатрешна меморија и исто рам.

  Да не го должам но силен Huawei ни е потребен на сите.
   
  На cele_x му/ѝ се допаѓа ова.
 9. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  382
  383
  15 Септември 2014
  bekrija
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 10. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,035
  3,346
  7 ноември 2014
  Машко
  This sounds a bit silly now. What's next, Huawei is banned from using ASCII coded text?
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 11. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  638
  437
  11 ноември 2015
  Машко
  Мене лично ми стои дека во позадина е голема игра, некој од големите фирми ќе го купи Huawei, билионска фирма да пропадне така... заради некој си Доналд Трамп оти така му дошло.
  Ќе се обидат да направат нивен оперативен, нивен стор, како што беше со Windows, нема да им успее и ке мораат да го продадат. Исто така мислам дека овде во оваа цела работа се умешани Samsung и Apple.

  Ова е мое лично мислење!!!
   
  Последна промена: 25 Мај 2019
 12. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  382
  383
  15 Септември 2014
  bekrija
 13. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  749
  830
  2 Март 2011
  Машко
  Шах е ова. Сите амерички фирми се во Кина, се е маде ин Кина. Секој бан на кинеска фирма може да резултира со бан на америчка.
  Хуавеј за Кина е исто што и Аппле за Америка. Лани симболично Хуавеј го помина АПпле, за 2020та требаше да го помине и Самсунг.
  Добро е што конечно реднеците најдоа некој достоен голем противник кој може да го врати ударот, не некоја мала и слаба државичка ко Либија.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  382
  383
  15 Септември 2014
  bekrija
  1 портокалот е луд, но не е сам зад него има огромно индустриско лоби
  2 чајнезите не се цвеќиња но во случајов се прави
  3 нарушени се многу правни, етички и морални норми, но парата е јача
  4 серизона игра е, чајнезите се во понезавидна позиција
  5 ќе има реперкусии за 2 страни
  6 крајните корисници ќе бидат и главна и колатерална жртва
   
  gremlin, Скоти и на GGTT1 им се допаѓа ова.
 15. cele_x

  cele_x
  Gaining Experience

  364
  495
  2 Септември 2012
  Машко
  Ако стои владата на Кина позади хуавеј тешко дека ќе излезе победник Америка. Но има голема можност Американциве да имаат некој дил со властите во Кина, па ако е така тогаш Хуавеј како приватна фирма пропадна.
   
 16. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  382
  383
  15 Септември 2014
  bekrija
  Сериозен си?
  Како може чајнезите да се против своја фирма која вработува стотици илјади луѓе, плаќа билионски даноци и произведува за армија на Кина?
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,162
  1,551
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Huawei е приватна фирма каде дури и вработените имаат акции, комунизам да малце е чудно ама такво нешто имаше и кај нас во Југославија.
  Се е можно, ЗТЕ е државна фирма ако не се лажам, можеби кинезите сакаат преку такво лоби да го појачаат ЗТЕ којзнае, мада ова е лонг шот.
  Секогаш е прашање на моќ и пари, патриотизмот е само алатка да се движат масите. Нешто се дешава зад завеси а ние само може да погодуваме ...
   
  На Скоти и cele_x им се допаѓа ова.
 18. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  638
  437
  11 ноември 2015
  Машко
  Точно така. :)
   
 19. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,464
  5,019
  21 Јануари 2009
  Како да не бе, само да погодуваме. Се наполнија неколку страни со експертски мислења, се ќе биде така.
   
  На gremlin и Скоти им се допаѓа ова.
 20. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  821
  288
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Zte беше помала фирма. Хуавеи цел млад кадар на кина одат во хуавеи на пракса. Низ светот колку хуавеи корисници ке пострадаат. Што бизниси ке пропаднат. Осекам КИМ јонг унг пак ке биде актуелен наредниов период.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 21. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  821
  288
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Америка ги тера сите сојузници против хуавеи. Глупост. И амерички фирми губат бизниси. Некој ке го јаде во америка.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 22. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  749
  830
  2 Март 2011
  Машко
 23. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  749
  830
  2 Март 2011
  Машко
 24. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,544
  4,345
  23 Јуни 2015
  Машко
  Морав да го ставам, слатко ме насмеа.

  Huawei-to-hell.jpg
   
  На Tegla, StalkeR, Borsa и уште 4 други им се допаѓа ова.
 25. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  749
  830
  2 Март 2011
  Машко
  Почело је, почело.

   

Сподели

Вчитување...