1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Huawei паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 28 Февруари 2017.

 1. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,537
  3,451
  11 Декември 2008
  Машко
  А уствари А50 е подобар а 100 евра поефтин, а добиваш AMOLED екран, подобра батерија, другото перформанси и камери тука негде се.

  Или за истите пари 25к има А70 кој е подобар во све од P30 Lite: амолед екран, фингерпринт под дисплејот, побрз чипсет, поголема батерија и подобри камери.
   
 2. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  855
  904
  2 Март 2011
  Машко
  17800 e p30 lite vo mobelix
   
 3. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,447
  1,873
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Секој модел на кинезиве им е прецент. Буквално.
   
 4. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,325
  3,029
  24 Септември 2012
  Xiaomi Note 7 е преценет?

  А за Хуавеј само ако зборуваш, да. Преценети дефинитивно.
   
 5. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,447
  1,873
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  ^ Темава е за Huawei.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,254
  6,366
  27 Март 2014
 7. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,070
  3,390
  7 ноември 2014
  Машко
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,325
  3,029
  24 Септември 2012
  Ќе си платат рекет и тоа е тоа.
   
 9. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  911
  625
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,303
  1,039
  2 Јануари 2012
  Машко
  Конечно ќе добиеме асален оперативен поради ова затоа што Гугл не се способни да го средат сопствениот.
   
  На windows8, Маша, The Geek Boy и уште 4 други им се допаѓа ова.
 11. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  392
  398
  15 Септември 2014
  bekrija
  Нема повеќе амерички чипови и ос за хуавеј. Со новите одлуки на будалата америчка лошо им се пишува. Ќе гасат и подршка од гугл сервиси за хуавеј и забрана за андроид. Можеби со кастам ромови ќе може да се користит, кој знае. Во моментов не е паметно да се купува хуавеј телефон.
   
  Скоти, The Geek Boy и на olikomerc им се допаѓа ова.
 12. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,447
  1,873
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Можеби вака ќе се спуштат на земја, воедно и цените на преценетите апарати.
   
  Скоти, DrMTR, The Geek Boy и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,189
  1,620
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Нема врска ова со Huawei ... ова е почетокот на ладна војна помеѓу САД и Кина ... нова економска криза е на повидок за жал, ќе има големи последици ...
   
  На Audiofil и TexasUS им се допаѓа ова.
 14. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  983
  675
  1 Јуни 2016
  Оти да нема врска? И на шаоми ќе им го плеснеа тогаш.
   
 15. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,189
  1,620
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  шаоми не продава телекомуникациска мрежа, им го плеснаа и на зте ако мислиш на тоа но ова е сосема друго.
   
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,200
  25,526
  4 Септември 2008
  Среќа што не го земав P30p.....ужасни вести.
   
  На mdeni и TylerMkD им се допаѓа ова.
 17. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  727
  765
  9 Декември 2015
  Машко
  Зошто е будала? Зарем треба да остави кинеската економија да расте со помош на американски изуми без притоа дебело да наплати? Економски гледано е одличен потег за Американците. Е сега за обичните потрошувачи не баш...
   
 18. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  243
  157
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Што мислиш, Гугл или производителите на чипови по багателни цени им ги даваат своите производи на Хуауеи и останатите кинески производители. Тешко верувам дека со овој потег САД ќе постигне некој ефект. Во економијата важни се парите, а не политиката. Зарем Гугл и останатите американски добавувачи на потребните делови така лесно ќе се откажат од кинескиот ИТ сектор и потрошувачки пазар од 1.600.000.000. Плус скоро една третина од сите произведени мобилни се кинески. Сигурно и Кина има адути, и тоа многу побитни и поголеми. Размисли каде ги произведува и пакува САД своите "изуми" , као и поголемиот дел на текстил, обувки и ред други производи. Секој трет Ејпл продукт се продава на кинескиот пазар, и веруваш така лесно ќе се откаже од тој пазар. Штетите ќе бидат многу поголеми за САД отколку за Кина. И покрај се Кина има пазар во Азија околу 2.000.000.000 потрошувачи, Индија, Русија, Иран и ред други, кои се во подем и формираат Евро -азиска унија, по урнекот на ЕУ, но само во економскиот дел, кој е најбитен.
   
  На Audiofil и Маша им се допаѓа ова.
 19. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,189
  1,620
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
 20. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  828
  1,758
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Трол мод: он

  Се знаеше ова уште кога почна да пропаѓа АМЦ...

  Трол мод: оф :)
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  727
  765
  9 Декември 2015
  Машко
  Ова е дел од поголема игра :) Никој нема да се откаже од ништо, ова само малку Американците сакаат да им ја свиткаат раката на Кинезите за да знаат кој е се уште главен и дека не планираат да ја пуштат водечката улога без борба. Америка се уште има предност затоа што иновациите доаѓаат во најголем дел од кај нив.
   
 22. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  602
  837
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Сеуште не е официјално ништо. Како второ, Во кина функционира андроид без гугл. Трето андроид е отворен извор/код, и секој може да го користи. Ова се претпоставуваше уште од поодамна и хуавеи си има план како да се справи. Веќе од пред повеќе од година на сите Хуавеи телефони има Посебен Апп галери каде ги содржи сите апликации од плејстор освен тие од Гугл. Не заборавајте и иОс доаѓа без гугл апликации.

  Последно време и апдејтите доаѓаат преку HiCare апликацијата на хуавеи а не преку system update.

  Никој ме може да му забрани на хуавеи да го користи андроид. Самите ќе пуштаат апдејти, и ќе направат свој апп стор (да, нема да биде добар како на гугл). Но крај краева ова е добро за мобилната технологија, може ќе се роди нешто ново, можеби и подобро.
  Од се ова губат само крајните корисници, и гугл. И ако мислите дека останатите производители се безбедни, размислете уште еднаш. ОП, Виво, Оппо, или пак Xiaomi, можат исто преку ноќ да го добијат истиот третман.
  Америте и Кина беа трејдинг пријатели и партнери. Се се смени откако кина технолошки и економски ја стигна Америка, т.е америка ти е пријател се додека таа е прва а ти си под неа.
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,009
  615
  8 Август 2017
  Машко
  Не ми се допаѓа оваа вест никако има некој Комунистички вкус, еве на пример владата вештачки им забранува на телекомите да купуваат Хуавеи опрема за 5Г, дали тоа значи дека Ериксон автоматски добива и да има инфериорна технологија во споредба со Хуавеи, ако е така ич не мора да вложуваат во Р&Д како Хуавеи и секако ќе си добијат па ти се чуди зошто немаш сигнал во дневна. Доста комплицирано е кога државата се меша на слободниот пазар и дава предности на одредени компании. Никогаш не би рекол дека токму оваа влада на САД ќе носи такви комунистички мерки во споредба со Кина.
   
  На mrmarko4fun и TexasUS им се допаѓа ова.
 24. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,325
  3,029
  24 Септември 2012
  Напротив веста има многу силен капиталистички вкус.
   
 25. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,160
  6 Декември 2016
  Машко
  Ако се тешиш - у право си. Ова е хаос потег за Кинезите и има огромни импликации за Хуавеи на светско ниво ако Трамп не даде нова executive order во скоро време.

  Забораваш дека Гугл е буквално гигант во софтверската и мобилната индустрија. Точно е дека Андроид е open source, ама забораваш дека ќе им отсечат секакви консултации и соработка за наредни верзии на Андроид. EMUI мислиш сам го прават кинезите у некоја шупа со кодот на Андроид симнат од GitHub? Ако мислиш дека ќе се соберат рандом Кинези и ќе склопат ОС што ќе биде макар блиску конкурентен до Андроид во скоро време - секако дека не. До тогаш ќе ги изгубат сите муштерии што им купуваат телефони.

  Забораваш дека Гугл не е само Плеј Стор. Гугл има милион сервиси, го има Гугл Мапс, го има Гмејл, го има Јутјуб, Хром... Кинезите и сега им се блокирани тие сервиси, но не од страна на Гугл, туку од кинеска страна, па Кинезите се оправаат со прокси и ВПН. Никој у Европа и Америка нема да се замара да бара алтернативи на истите сервиси, ќе си купи телефон што доаѓа со нив.

  Не ги споредувај Хуавеј со Епл и со иОС, не доаѓал со Гугл апликации. Земи Ајфон и види колку апликации од Гугл имаат инсталирано 99% од корисниците на Ајфон.

  Да не зборам што Трамп претежно мисли на Huawei мрежна опрема, ова со америчките компании e само side-effect.
   
  Последна промена: 20 Мај 2019
  Gumirano, Скоти и на psyside им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...