1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Huawei паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 28 Февруари 2017.

 1. Иванчо

  Иванчо
  Gaining Experience

  231
  319
  22 Мај 2013
  Машко
  Веб-администратор,
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  533
  598
  2 Март 2011
  Машко
  Оваа камера беше огромниот исчекор со кој Хуавеи им избега една милја на сите останати. Стасување по 5 години.
   
  На Rac58 и The Geek Boy им се допаѓа ова.
 3. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  432
  163
  9 Август 2018
  Машко

  Подобар review немам видено.
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  976
  1,001
  6 Декември 2016
  Машко
 5. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,079
  1,470
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Прилично искрен беше поготово се согласувам кај делот за проблемите со UI-то но он се фокусираше на недостатоците и иако добро ги посочи сепак повеќето не се толку проблем за секојдневна употреба, сите фукнционалности ги има, еве две години поминав низ EMUI 5,6,7,8,9 и инкрементално прават подобрувања но досега не заебале ниту една од постоечките функции.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,512
  24,444
  4 Септември 2008
 7. Иванчо

  Иванчо
  Gaining Experience

  231
  319
  22 Мај 2013
  Машко
  Веб-администратор,
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,512
  24,444
  4 Септември 2008
 9. Иванчо

  Иванчо
  Gaining Experience

  231
  319
  22 Мај 2013
  Машко
  Веб-администратор,
  Изменето од модератор: 18 Мај 2019 во 09:27
  The Geek Boy, DaVoRkNe, psyside и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,949
  3,186
  7 ноември 2014
  Машко
  Околу UI-то, веројатно е перцепција на корисникот. За мене, UI-то на Huawei P30 беше драстично подобро од она на Galaxy S10 Plus, пред се бидејќи е инспирирано од iOS. Преминување од Xs Max на P30 беше слатко и лесно, се си функционира скоро идентично и мазно.

  Веројатно Android корисниците не го сакаат бидејќи се навикнати на други команди и начин на навигација, но мислам дека Huawei прави паметно што ги копира Apple во овој дел, бидејќи од аспект на унифицирано корисничко искуство наменето за секого, iOS сеуште е неприкосновен на врвот.
   
  Маша, Goran. и на Иванчо им се допаѓа ова.
 11. architect

  architect
  Unstoppable

  1,849
  2,163
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 12. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  432
  163
  9 Август 2018
  Машко
  Не нешто лошо UI - то на Huawei,а и се сложувам што кажа ти дека имаат инспирација од iOS земено. Секако подобар од MIUI,но за мене One UI е најдобар. (Би го ставил на трето место, Stock на второ, и One UI на прво место.)
  Еден голем минус е што самото,иако ти ќе одбереш да не прави така,гаси апликации да не седат у позадина. Тоа од една страна за траење на батерија е топ,али еве у ривјуто на линус,он рече дека поради тоа (иако он исклучил у опции да му се стопира hangouts) не му стигале пораки на hangouts,освен само кога ќе ја отворел апликацијата. Е сега тебе ако не ти е гајле тоа,ондак нема да си имаш проблем.
   
 13. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  586
  148
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Не е глупа, споредувам само камера против камера. Игнорирај ги другите функции.
  Во цена на тој ранк максимум камерите одат до ~50k ISO, P30pro со подобар сензор (Иако е помал) со пиксел бининг уствари надокнадува за сензорот + 400К+ ISO oсетливост со Image Stacking се намалува Noise на сликата AKA подобар процесор од стандардна DSLR/Mirrorles/Bridge, збориме за истите пари што ке ги дадеш на P30Pro. Плус каде каде помал фактор за носење. 200грама против 600+.
   
  Последна промена: 7 Мај 2019
 14. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  586
  148
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Се извинувам за двоен пост.

  Можам да направам споредба S7 vs Mate20P vs LePro3.

  Што сакате да сликам?
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,512
  24,444
  4 Септември 2008
  S7 vs M20p
   
 16. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  976
  1,001
  6 Декември 2016
  Машко
  Не ти го сфаќам постов. Си за П30 Про или контра?

  Првично збореше дека подобро се исплаќало да се дадат пари за фотопарат.
   
 17. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  586
  148
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Во постот објаснувам дека ако купиш Камера по цена од 54.999Ден. (Колку што е P30Pro), P30Pro ке извади подобри слики.

  Ако купиш DSLR/Mirorrless Камера од 500.000 Денари, со додотоци нормално дека ке биде подобра од P30Pro.

  Што значи

  IF

  Цена на Професионална Камера = Цена на P30Pro,

  then

  P30Pro > Професионална Камера

  end.

  IF

  Цена на Професионална Камера >> Цена на P30Pro

  Then

  Професионална Камера >> P30Pro

  End.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  586
  148
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Што сакате да сликам?

  Мислев на Портрет од Чоек, Панорама, Природа, Згради, Макро?
   
 19. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  976
  1,001
  6 Декември 2016
  Машко
  Епа тогаш грешка сум те сфатил во првичната реакција моја пошто беше пишал

  Си требал да напишеш Ќе биде помочана од P30Pro.

  Јас те разбрав дека фотоапарат е подобар за таа цена. Затоа и ми беше подоцнежната реакција. Нејсе, исто мислиме...
   
 20. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  586
  148
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Ке ја помоча = ке биде помочана

  Телефон е машки род. Камера е женски род.

  И да правилно е:

  P30pro ке ја помоча која било камера со иста цена во ноќна фотографија.
   
 21. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  976
  1,001
  6 Декември 2016
  Машко
  Ке ја помоча = ке биде помочана

  Се зезаш, така? Ова никако не е еднакво во таков израз. Немаат врска родовите тука.

  Донеси каква камера сакаш ке ја помоча P30Pro во ноќна фотографија

  Секој што разбира македонски, од реченицава ќе разбере дека камера А ("каква камера сакаш") ќе ја помоча камера Б (П30 Про).
   
 22. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  586
  148
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
 23. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,079
  897
  2 Јануари 2012
  Машко
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,512
  24,444
  4 Септември 2008
  Само low light, ништо друго не ме интересира.
   
 25. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  858
  512
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  HUAWEI P30 LITE за 5к е поскап од А50:confused:. Не ми е јасна математиката на овие кинезиве ама мислам дека е преценет телефон.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...