1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Huawei паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 28 Февруари 2017.

 1. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  599
  1,983
  27 Јануари 2014
  Машко
  Спореди ги EXIF информациите на сликите, и обрни внимание на шатер спидот и блендата. Ако знаеш како функционираат тие 2, ќе го сфатиш и резултатот. Еве најди слика каде што golden hour изгледа како на сликата од хуавеи. Сликата на хуавеи делува како да удрила -20/30 saturation.
   
  На Скоти и Sludge.Factory им се допаѓа ова.
 2. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  488
  621
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  самсунг мастеррејс! хаха

  Земете кој било тестови за камериве. Дали би го одбрале победникот од денска камера, каде сите се блиски, нијанси во прашање, или победникот од ноќна фотографија каде 2-3 генерации е пред конкурентите? Одговорот е едноставен, П30 е врвот во фотографија во моментов, незнам што толку ignorant сте. Low light не е само вечерна фотографија, туку сите indoor фотографии, сите фотографии од излегувања, ноќен живот, накратко се после 6 часот на лето и 3 часот на зима. Ова со зајдисонцево, гарант се обработени сликите, и не се на исти сетингси, како што нагласи @M.Pix

  Ако земам телефон за да сликам само денски, тогаш ќе земам Ајфон, пак нема самсунг бидејќи му нема рамен.

  Предности на с10: екран, софтвер, СоЦ
  Предности на п30: батерија и камера.

  Би сакал сите вие самсунг die hard fans, да користите хуавеи со 5 амп фаст чарџ, и менаџмент на батерија, да видите што е благослов. Додека се истушираш имаш батерија за 2 дена.
   
  psyside, Potop и на vlavot им се допаѓа ова.
 3. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,974
  3,221
  7 ноември 2014
  Машко
  Ги имам во моментов Huawei P30 и S10 Plus. Накратко, P30 според мене е подобар во секој поглед, а особено во камерите.

  П.с. Јас не знам што е со преднава камера на S10 Plus, регресија пред 5 години како да направивме...чекам сега @psyside да ми каже апдејти следуваат. :D

  RAW фотки:

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Последнава не ми прави воопшто мерак, не знам зашто светилката ја третира како сонце и блешти се на сликава. Му го дадов на професионален фотограф, коментарот беше дека е одлична камерата особено во ПРО мод.
   
  psyside, FLEGMA, ARMac и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,141
  935
  2 Јануари 2012
  Машко
  С10 додава ефект на сите слики кај што има светло да прави ѕвезди, последнава слика ми личи на малку замачкано стакло во комбинација со тој ефект.
   
 5. Potop

  Potop
  Gaining Experience

  169
  190
  26 Декември 2013
  Машко
  Само да додадам во однос на батеријата (п20 про).
  15 мин screen и 7 часа stand by 1% батерија.
  А и полначот и брзината на полнење е фантазија :) Screenshot_20190417_064250_com.huawei.systemmanager.jpeg Screenshot_20190417_064254_com.huawei.systemmanager.jpeg

  Испратено од CLT-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,632
  24,612
  4 Септември 2008
  Фала за сликите, ќе ги коментирам после.

  Бтњ леќата на s10 си ја направил пепел, зачисти отисоци :D
   
 7. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,974
  3,221
  7 ноември 2014
  Машко
  Последната слика е од P30, односно сите слики се од P30. Јас исто така мислев дека е до леќата, ја пребришав неколку пати, но беше стакло чиста.
  Еве уште некоја слика, си има проблем телефонов со уличниве светилки...

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  П.с. Последново е ноќна слика „во брзање“, ако не застанеш за Sharpening премногу лош квалитет. Дефинитивно ноќните не се само point & shoot.
   
  На gremlin и Скоти им се допаѓа ова.
 8. Sharlovski

  Sharlovski
  Practice makes perfect

  889
  1,984
  28 Јануари 2017
  Машко
  Има некој телефон што ова може да го изведи? да има добра слика? По мое не.
   
  The Geek Boy, Krk198 и на psyside им се допаѓа ова.
 9. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  975
  1,008
  6 Декември 2016
  Машко
  Катастрофа слики. Полошо од P9... lite.
   
  The Geek Boy, Скоти и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 10. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,974
  3,221
  7 ноември 2014
  Машко
  Ипхоне
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,632
  24,612
  4 Септември 2008
  Немам време детално да објаснам, не се љути ама за low light треба да застанеш со стабилни раце, зимаш воздух не мрдаш 5 секунди и сликаш, не може како тогаш у мртва темница у движење да сликаш, не биди нуб xd
   
 12. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,974
  3,221
  7 ноември 2014
  Машко
  Имам нови слики правев side-by-side на ауто мод на трите (Xs Max, S10 Plus и P30), ќе ви пуштам слики.
   
  architect, psyside и на -={K-O-R-U-N}=- им се допаѓа ова.
 13. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,974
  3,221
  7 ноември 2014
  Машко
  Идеме...

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Blind comparison - која е најдобра? :)
   
  The Geek Boy, architect, psyside и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,419
  1,828
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Кропнати се, но јас би рекол: 2 > 3 > 1
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  450
  312
  22 Март 2016
  Машко
  1 - P30
  2-XS Max
  3- S10+

  ги погодив? :)
   
  На TylerMkD и Potop им се допаѓа ова.
 16. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,661
  1,104
  16 Јуни 2010
  Машко
  @TylerMkD
  Ајде кажувај брзо. Иначе првата е најубава, втората е најкатастрофа, трета измеѓу.
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,141
  935
  2 Јануари 2012
  Машко
  s10
  p30
  iphone
  ?

  1 и 3 се добри втората е бескорисна.
   
  На The Geek Boy и TylerMkD им се допаѓа ова.
 18. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,290
  4,772
  21 Јануари 2009
  2>3>1 сум и јас
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 19. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,139
  2,832
  24 Септември 2012
  Самсунг
  Ипхоне
  П30
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 20. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,974
  3,221
  7 ноември 2014
  Машко
  Како мислиш кропнати? Оригиналите се...

  Инаку и јас заборавив која е која, чекајте да се потсетам :D

  П.с. Не кажувам додека @psyside не се изјасни...
   
  На psyside и Avid им се допаѓа ова.
 21. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,419
  1,828
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Мислев компресирани, не кропнати. Или не се?
   
 22. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,974
  3,221
  7 ноември 2014
  Машко
  Ставив на IMGUR, не знам дали компресира. Дајте и друг сервис...
   
 23. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  599
  1,983
  27 Јануари 2014
  Машко
  Првата, катастрофа бои на небо.
  Втората, катастрофа целокупните нијанси на зелено.
  Третата, претерано живи бои иако мене визуелно оваа ми е нај океј.
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,632
  24,612
  4 Септември 2008
  Не сум на pc, а нема да бидам до утре за жал....од телефон не планирам да споредувам, не бива. А едвај чекам, мада ако изгуби иПхоне преку ден чудо ќе биде.
  Ќе ги погодам сите иначе најверојатно :p
   
 25. ayahuasca

  ayahuasca
  Gaining Experience

  57
  58
  14 Април 2013
  Машко
  Мислење за p30lite, ако некој го има земано? Шо би можело да биде подобар избор за женско до таа цена 18-19к а да не е шаоми и сл.
   

Сподели

Вчитување...