1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Huawei паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 28 Февруари 2017.

 1. architect

  architect
  Unstoppable

  1,868
  2,196
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,597
  24,577
  4 Септември 2008
 3. Balanar

  Balanar
  On your way to fame

  853
  902
  6 Декември 2016
  Машко
  Го разочараа тука, небаре HTC U11 купил.
   
  На DaVoRkNe и psyside им се допаѓа ова.
 4. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Gaining Experience

  400
  496
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  немам доволно телефони за споредба, барав од другари барем с10 или пиксел да има добри споредби. Имам при рака ајфон 8 плус и мејт 10 про само. Ако сакате вечер ќе ставам чисто слики од мејтот со најт мод вс п30ката
   
 5. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  402
  151
  9 Август 2018
  Машко
  де споредете P30 Pro со други уреди денски,а не само Low light зборите ко најдобар е.
  ако не е добар у денски што ќе ти е да биде подобар у low light??? нема сигурно повеќе ноќе да сликам отколку дење нели???
   
 6. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  523
  589
  2 Март 2011
  Машко
  Затоа што скоро сите телефони денес вадат добри денски слики и веќе тоа не е репер за камера.
   
 7. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  572
  593
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Да ама ги гледаш с10 и ајфон и пиксел и ја гледаш денската на хуваито и си викаш што не е во ред? :) од ревјуа тоа заклучив јас
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 8. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,145
  1,783
  19 Мај 2011
  Машко
  А што правиме со пластелинот на Samsung на денска слика ?
   
 9. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,018
  859
  2 Јануари 2012
  Машко
  Погледни слики понови од 2013та.
   
  tupacan, The Geek Boy и на Tomislav96 им се допаѓа ова.
 10. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,145
  1,783
  19 Мај 2011
  Машко
  Еве ти уред од 2019 ;)
  [​IMG]
  Ги заборавив и црвенилава.
  [​IMG]
  А да заборавив да додадам и ако се сликаат луѓе(лице) во слаба осветленост ајфонот и м20 про(немам споредено п30про) пепел ја прават S10ка.
   
  На Potop му/ѝ се допаѓа ова.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,597
  24,577
  4 Септември 2008
  Пластелинот е дефинитивно присутен, добро би било да го адресираат. Од друга страна црвениот тинт не го сметам воопшто за аргумент, затоа што грото од уреди имаат тинт во темно, Pixel мава на плаво, LG веројатно на жолто итн. Најбитен елемент во темница се детали и шум, после 5 места иде балансот.

  Во детали и шум шампион е P30 Pro кога се работи за low light.

  Сликај рандом нешто, а може и споредба со иПхоне 8/Мејт 10 а за споредба кога ќе се збереме на лице место.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 12. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,145
  1,783
  19 Мај 2011
  Машко
  Како не е аргумент(ова не е тинт него црвенила летаат на сите страни), види ја колку е бедна S10 во вакви услови споредена со iPhone Xs и Pixel 3.
  Ова Го влечат од S6 и треба да си го средат.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,597
  24,577
  4 Септември 2008
  Долната слика реално изгледа? само иПхоне-то извадил баланс како што треба. Другово се е непрецизно, а тоа што плав тинт е подобар за око од црвен не го прави плавиот подобар, него преференца.

  Повторно ако S10 тепаше во low light у детали и шум на никој немаше да му биде гајле за тинтот.
   
 14. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,055
  2,758
  24 Септември 2012
  Многу е љиљаково видеово некако.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  572
  593
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  @AlexanderMK
  Huawei P30 Pro loses to Galaxy S10+ and iPhone XS in our daytime blind camera comparison
  Гласачите, во слеп тест гледај како гласале за С10, така да не ти важи аргументот. Најубава денска има С10 и се рамни со Ајфонот, зависи во кои подуслову двата уреди.
  Едит, и по реална од ајфонот, со тоа што СмартХДР е каде каде подобар во ајфонот со небото..
  Секако ова истото го имам и на мојот ноте9 со хдр+ порт од гугл.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 16. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,088
  1,479
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  За блајнд тест покофонот уште подобро се покажа па ако идеме по тој индикатор се паѓа во вода од хај енд ...
   
  На Potop и Brendog им се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,597
  24,577
  4 Септември 2008
  Само боите и балансот ли се битни? за мене деталите/текстурите се приоритет.

  VS : Screenshot Comparison
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 18. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,145
  1,783
  19 Мај 2011
  Машко
  И те како се битни боите на фотографија кои кај самсунг се далеку од нормални.
  Кога сме кај детали и бои P30pro :innocent:
  [​IMG]
  Еве ја S10 :oh:
  [​IMG]
   
  На Potop му/ѝ се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,597
  24,577
  4 Септември 2008
  Боите зависат ептен од сцената, деталите и шумот не, сега да споредиме едно 30 фотки, во добар дел од нив P30 ќе усере во добар S10, како што видовме на блајнд тестот на иПхонеарена. Можеби во ниска осветленост да има предност P30p, во други сценари само иПхоне за константно добри бои, се друго е рандом.

  Иначе еве и споредба во видео - low light, и тоа 4к вс 1080п кај P30p..

  VS : Screenshot Comparison

  Мора да го средат мазнењето, тиња е.
   
 20. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,018
  859
  2 Јануари 2012
  Машко
  Прилично сум сигурен дека секој што видел зајди сонце со свои очи знае дека личи како сликата од С10, а не како таа од П30.
   
  tupacan, The Geek Boy, Tomislav96 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,597
  24,577
  4 Септември 2008
  Дури и да не е така, не гледам кај е проблемот на сликата на S10, нијанси се во прашање, додека нема DSLR за споредба до нив, никогаш нема да знаеш кој усрал.
   
 22. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,018
  859
  2 Јануари 2012
  Машко
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,597
  24,577
  4 Септември 2008
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  572
  593
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  @psyside За на телефон дефинитивно мислам дека повеќе е до боите важна сликата, се согласувам со @AlexanderMK , сликите веќе само од телефон ги гледам немам префрлено на компјутер кујзае од кога,
  а на александар @DarthJe5us преубаво му кажал, дефинитивно колку што имам гледано зајдисонца златни биле дури, како што е на с10, а не бледи како на П30ката, затоа и го посочив тестот каде што апла победија С10 и Х Макс.
  Секако тоа е вкус на слика, ете на александар бледи бои на зајдисонцето поубави му се :)
  И генерален муабет дека п30 е подобра денска слика нема шанси. Мнозинстовото изгласа на интернет на сите тестови, слепи тестови и гласања.

  Исто psyside, нели острината нема коментар тука 40те мегапиксели деталите на сликите со с10 и ајфон, али ти требаат слики за билборди, монитори, професионално или за да зачуваш момент или инстаграм, фејзбук слика. Кога ќе лупне компресија инстаграм или другите на 40мегапиксели фајл мислам далеку помалце детали ќе има од С10 или ајфон со нивните 12 и поубави бои :)
   
 25. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,018
  859
  2 Јануари 2012
  Машко
  Недај боже некој почетник фотограф да земе п30 про и да се чуди зошто не му излегуваат златни сликите во golden hour. :D
   
  StalkeR, The Geek Boy и на Tomislav96 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...