1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Huawei паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 28 Февруари 2017.

 1. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  528
  211
  9 Август 2018
  Машко
  Интересни факти за Huawei:
   
  На gremlin и DelphiUser им се допаѓа ова.
 2. head1

  head1
  Intern

  27
  23
  15 ноември 2016
  И ко што пишав пред некој ден, ми се апдејтуваше мобилниот (P20) на андроид 9. И на прв поглед, ко што пишав, супер изгледаше. Арно ама...
  - Батеријата не држи... Со нормално користење (хром, тапатак, фејсбук и сл) , без играње игрици едвај до вечер издржува, што претходно не беше случај.
  - И второ, што ужасно ме нервира... После апдејтов, телефонот не ми прикажува жолта боја Прво мислев дека е до изгледот на иконите и на апликациите, и дека андроид и емуи 9 имаат таков визуелен интерфејс. АМА вчера пуштам макств го да гледам ракомет, и шо ќе видам, нашиве ракометари у зелени дресови
  Интересно е што и кога сликам со телефонот, на сликите не се прикажува жолтата боја, додека доколку истата слика ја пратам на друг уред(мобилен или компјутер) таму сликата е "нормална". Ова ми мати памет, дали е до апдејтот или до екранот е нешто?
  Направив и формат, ама иста приказна

  Sent from my Huawei P20 using Tapatalk
   
 3. head1

  head1
  Intern

  27
  23
  15 ноември 2016
  Моја грешка за второво Ја сум укључил некоја опција за корекција на боите
   
 4. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,563
  3,479
  11 Декември 2008
  Машко
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,076
  25,364
  4 Септември 2008
  Y9 2019 е бољи.
   
  На Krk198 и olikomerc им се допаѓа ова.
 6. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,563
  3,479
  11 Декември 2008
  Машко
  Го немаат донесено кај нас изгледа сеуште, незнам по која цена би се продавал.
  На гсмарена гледам околу 220 евра, треба да е поефтин и од P Smart 2019, а уште повеќе RAM има, на хартија подобри камери, плус поголем екран.
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,076
  25,364
  4 Септември 2008
  Одличен е, штета за софтверот.
   
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  810
  881
  2 Март 2011
  Машко
  На претходната страна

  А 3GB се премалку во 2019та.
   
 9. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  922
  619
  1 Јуни 2016
  Зошто? Јас користам фб, месенџер, вајбер, инста, слек, Line, играм Marvel contest of champions, се ова у позадина никогаш не ми замрзнал телефонот или да кочи. Таск менаџер вели 400 - 600 мб рам слободно секојпат со сите овие работи вклучени.
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,076
  25,364
  4 Септември 2008

  Ако имаш 6гб, колку слободни ќе дава?
   
  На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  922
  619
  1 Јуни 2016
  Тоа не знам. Муабетот ми беше имам 3ГБ и имам слободни цело време, без никакво кочење у позадина.
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,076
  25,364
  4 Септември 2008
  Тоа не значи дека е доволно.
   
  На cipiripi му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  889
  565
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
 14. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,275
  1,020
  2 Јануари 2012
  Машко
  Колку мм објектив имитира широкиот на Мате 20 про?
   
 15. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  151
  158
  14 Септември 2016
  Машко
  Според мене, подобро е пластика од стакло (ако веќе нема wireless charging).
   
 16. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  889
  565
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  Да ама зависи која пластика! Оваа на Р како што читам лесно се гребе.
   
  На Krk198 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  528
  211
  9 Август 2018
  Машко
  За 14 бона не вреди. Подобро некој уред од Xiaomi ќе земам него ли тоа.
   
 18. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,929
  3,498
  5 Декември 2009
  Машко
  Баш прееска го чепкав, плавата верзија и интресно изгледа бојата (слично како на Mate то). Добро работи Андроид 9 ката и во споредба со P20 Lite ов, има повеќе бои на екранот и камерата му е послаба. AI то не успеав баш да го тестирам, но како за ниско-средна класа уред е одличен.
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,076
  25,364
  4 Септември 2008
  Одличен во споредба со?
   
 20. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,284
  2,970
  24 Септември 2012
 21. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  557
  765
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  По апгрејт на Емуи 9 на Мејт 10 про, потрошувачката на батерија преку вечер скокна од неколку проценти на 15-20 проценти, цело време си работи нешто. Ќе провам со хард ресет и вечер пак исти тест.
   
 22. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,189
  1,590
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Приметив и јас повисока поторушувачка версус Емуи 8 на истиот телефон но не толку драстично и може да ми е субјективно бидејќи сега повеќе го чепкам телефонот :). Влези во сетингс провери која апликација ти троши батерија ...
   
 23. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  172
  58
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Чекајте сега малце. Кој е овој нов бренд на телефони Honor?
  Зошто гледам и Huawei имаат такви телефони, а Honor има и посебен бренд на телефони.
  Не ми е јасно. Не ли му пречи на Huawei тоа, бидејќи нели нивниот бренд е пред овие?
   
 24. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,009
  2,256
  28 Јануари 2017
  Машко
  Honor е под(буџет)бренд на Huawei како што е RedMi под Xiaomi, Realme под Oppo и така натаму.

  Во виедово е доста добро објаснето.
   
 25. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,145
  1,801
  19 Мај 2011
  Машко
  Huawei Mate X ќе биде презентиран на 24 февруари. :eek::eek::eek:
  [​IMG]
   

Сподели

Вчитување...