1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Huawei паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 28 Февруари 2017.

 1. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  112
  84
  4 Март 2018
  Машко
  9 saati go koristam denes, baterija vo monetov 82%. Neshto shto stvarno od start se zaprimetuva na p20 pro e jachinata na baterijata. A go koristam dosta, takva mi e rabotata.
   
  DelphiUser, mdeni и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 2. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  112
  84
  4 Март 2018
  Машко
  eve cisto eden amaterski primer od kamerata. Imam edna super slika slikano so monochrome kamerata, fenomenalna slika ama e nad 6 mb i ne mozam da ja uploadiram pa eve samo screenshot od slikata, ubavo izgleda i vaka, a zamislete kakov e originalot. Detalite se fenomenalni, monochrome kamerata e fenomenalna. Inache, 13 saati koristrnje denes na telefonot, momentalna baterija 66%.
  IMG-34a2a123095145fabb2ecc1986be3ea6-V.jpg
  Screenshot_20181212-205523.jpg
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,079
  2,399
  28 Јануари 2017
  Машко
  Од сите можни и убај работи, пепељара со пикавци слика, и то црно бела, браос.
   
  На damil, fuzzjaw, Alekso1981 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  112
  84
  4 Март 2018
  Машко
  i
  imashe mnogu detalji :)
   
 5. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  631
  258
  9 Август 2018
  Машко
  P20 Pro е закон за црно бели слики, дури и од Mate 20 Pro подобар, бидејки тој си има посебно Monochrome Сензор кој што вади гланц црно - бели слики

  Иначе еве еден концепт за P30 Pro.
  Сличен setup како кај P20 само што + Ultra Wide Angle Lens и различен распоред на камера:
  eeb1d2f7c4ba26a53cfaf32b5d58b015.jpg
   
 6. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,472
  1,155
  2 Јануари 2012
  Машко
  Од лошо на полошо отидоа со предниот дел на телефоните. @Juve_fanatic kолку поевтино ти излезе п20 про од мате 20 про?
   
 7. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  112
  84
  4 Март 2018
  Машко
  9000 denari brat. Se mislev da go zemam Mate Pro, ama toa shto go prochitav za ekranot ne mi se svigjashe. Plus, koga otidov da zemam telefon, nemashe na lager, pa ke morav da chekam 2,3 dena i si rekov begaj mavni go, mnogu malku e poslab P20 Pro od mate 20 pro, za korisnik ko mene, neznachitelni bea razlikite za da platam 9000 denari plus.
   
  На Викса му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,472
  1,155
  2 Јануари 2012
  Машко
  Искрено требало да почекаш, 2 генерации процесорски е разлика во моќта.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,060
  1,072
  2 Март 2011
  Машко
  Moжеби не баш две. Но и овај што го има е премоќен чипсет и ќе биде презадоволен. Kirin 960 беше побрз во пракса од 835, 970 e конкурент на 845. КОнкурентот на 980 не е излезен. ова не важи за игри каде Adreno e побрз oд Мali.

  Сепак ги имаат истите камери, станува збор за слични телефон, а 9000 не е мала сума.
   
 10. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,472
  1,155
  2 Јануари 2012
  Машко
  970 по моќ би рекол дека е конкурент на 835 иако со квалитетот на 4к видео не би го ставил со 835 во класа. со 980 малце го поминаа 845. Исто поради 7нм процесот би требало уште помалце да троши батерија.
   
  Последна промена: 13 Декември 2018
  На vlavot и mdeni им се допаѓа ова.
 11. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,060
  1,072
  2 Март 2011
  Машко
  Не, лани 960 Kirin ги пеплоса сите конкуренти со 835 (пред се S8) во споредбените тестови.
   
 12. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,472
  1,155
  2 Јануари 2012
  Машко
 13. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,060
  1,072
  2 Март 2011
  Машко
 14. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,469
  12,643
  2 Август 2012
  Машко
  Дечки како се влегува во сервисно мени на Huawei P Smart за да проверам тотално време на разговор и такви работи?
  Другар мој зеде ваков на старо во минт состојба..
   
 15. gokica

  gokica
  Модератор

  8,471
  10,462
  13 Јуни 2009
  Аиии, такво процесориште во Мејт 20 а не може 4К 60 фрејмови да снима. Кој би помислил. Ами чуму му е процесорската моќ?

  Ме заинтересира па загледав малку интернет. Фотките се одлични. Видео снимките се како да гледаш цртан филм. Има да поработи хјуавеи уште за да биде конкурент на најдобрите камери.
   
 16. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,472
  1,155
  2 Јануари 2012
  Машко
 17. brasica

  brasica
  On your way to fame

  616
  939
  18 Април 2010
  Реално се сложувам, ама па јас кога го купував баш се мислев дали P20 Pro или S9+ само заради видео квалитетот. На крај го земав послабиот за видео ама па од сликите сум многу задоволен. Зависи што е приоритет, дали слики или видео. А тоа кој процесор го има за мене е баш небитно пошто и така не го користам телефонот до фул потенцијалот а денешниве барем на флегшип моделите се сите доволно брзи.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 18. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,060
  1,072
  2 Март 2011
  Машко
 19. mankanos

  mankanos
  Intern

  39
  9
  30 Септември 2017
  Машко
  Размислувам да земам Honor 8x , некој што го има да сподели нешто или некој со некакво мислење во врска со телефонот?
   
 20. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  112
  84
  4 Март 2018
  Машко
  Ne e mala suma 9000 voopshto.
  Ne se razbiram premnogu, se razbiram od telefoni onaka amaterski, od chitanje, gledanje videa na YouTube i sporeduvanje ama ke ti kazam edna rabota; 60% da se pokaze P20 Pro-vo od P8cata shto ja koristev 3 godini, jas ke bidam najzodovolniot korsinik na svet. Telefonov e avion sega zasega, baterijava epten prijatno me iznenadi, dizajnov i bojava se perfektni, alal da mu e na toj vo Huawei na koj shto mu teknala ovaa Twilight boja.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  160
  170
  14 Септември 2016
  Машко
  Пред 2 дена го зедов, телефонот си е супер. Има ист процесор како Mate 20 lite, а е доста поефтин. Минус е што нема fast charge и type c. Отвори видеа на јутјуб, сите викаат дека е одличен за парите.
   
  На Mechanic му/ѝ се допаѓа ова.
 22. RaZ-r

  RaZ-r
  Intern

  19
  5
  5 oктомври 2018
  Машко
  Дечки имам мате20лајт и кога сликам усните ми ги прави премногу розеви,што треба да сменам во опциите за да се смени ова,или пак таква си е камерата,помош....
   
 23. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  160
  170
  14 Септември 2016
  Машко
  Beauty mode на 0 ти е?
   
 24. kolesk

  kolesk
  Gaining Experience

  118
  96
  6 Февруари 2016
  Машко
  @mdeni ќе те пингам тука. Може ли да ми кажеш што е разлика помеѓу, хуавеи п20 про, мате 20 про, мате 20 х. И уште колку варијации постојат?
   
 25. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,440
  3,163
  24 Септември 2012
  Батеријата.
   

Сподели

Вчитување...