1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Huawei паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 28 Февруари 2017.

 1. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  112
  84
  4 Март 2018
  Машко
  Moram da napomenam tuka... Imam ramno 3 godini Huawei P8, Dekemvri 2015 go kupiv. Najdobar telefon shto sum go imal. Raboti bukvalno kako prviot den koga go kupiv. Cisto deka imam sega popust 16000 denari vo Tmobile pa zatoa kupuvam nov telefon inache nemam nikakva potreba. Telefonov leta. Tri godini podocna site doma gi naoraviv so Huawei, zena mi, nejzinite, brat i, i ushte mnogu drugi. Ednostavno neverovatni telefoni se, a cenovno poprifatlivi od Samsung i Apple. Za da ne skokne nekoj, ne vikam najdobri deka se Huawei, ne sum koristel Apple i Samsung, ama jas ne znam shto treba da se sluchi za da ne kupuvam vo zivotot Huawei.

  Mi ostanuva ushte dilemata do Ponedelnik dali da se premislam i mesto P20 Pro da go zemam Mate 20 Pro....
   
  На Rac58 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,286
  2,971
  24 Септември 2012
  Нема споредба мејтот. Ама и цената.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  112
  84
  4 Март 2018
  Машко
  Chitam denes deka ogromen broj na Mate 20 Pro telefoni imale fabrichka mana so ekranot, zeleni linii se pojavuvale po kraevite i slichno. Dali nekoj moze da mi kaze neshto za ova, nekoj da znaete shto go koristi telefonov da go prashate? "Gluegate" go vikaat ovoj problem, imalo neshto vrska so lepakot shto go koristele pri lepenje na zaobleniot ekran.

  View: https://youtu.be/AOBMiE_iZno


  Gi chitam i komentarite dolu, ogromen broj na lugje go prijavuvaat istiov problem.
   
 4. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,275
  1,021
  2 Јануари 2012
  Машко
  Mate 20 pro е подобар избор ако се слична цена.

  Мене ми нема поента оваа картичка. Која е поентата да купам картичка што работи само во еден телефон(уред)?
   
 5. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  112
  84
  4 Март 2018
  Машко
  Me sekira samo ova so fabrixhkiot problem na ekranot. Dali kaj nas nekoj se pozalil na takva rabota?
   
 6. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  557
  765
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  нема што да се секираш, за разлика од самсунг со розевите линии, кои не подлежеа на гаранција, сите мејт уреди со фабричка грешка ке бидат заменети.
   
  The Geek Boy, mdeni и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 7. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  166
  130
  20 Јуни 2009
  За тебе нема, но за тој што ја измислил и тоа како има :)

  Кога некој нивни корисник ќе размислува за нареден телефон, еден од факторите за повторно да избере Huawei може да биде компитабилноста со мемориската картичка т.е. каде ќе ја стави таа што до сега ја имал.

  Идејата им е да биде ист формат како и сим картичките, па во два слота да се користат или две сим или сим + сд, за разлика од досегашните решенија кои имаат по 3 слотови (2 сим + сд).
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,275
  1,021
  2 Јануари 2012
  Машко
  Подлежат розевите линии под гаранција. Исто и зелените кај ајфоните.

  Ќе видиме, мислам дека нема да е успешен тој слот.
   
 9. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,286
  2,971
  24 Септември 2012
  Тој слот и онака е за втора картичка во 97% случаи как 128гб телефони.
   
 10. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  166
  130
  20 Јуни 2009
  И јас мислам дека нема да биди успешен од причина што тие картички (моментално за за Huawei) се поскапи, а не нудат никаква предност во однос на micro sd.

  Се разбира дека доколку големите играчи преминат на тој стандард како што сега е со USB C, тогаш би било друга приказна :)
   
 11. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  112
  84
  4 Март 2018
  Машко
  Glavnata prichina zoshto ima Mate 20 Pro problem so ekranot bidejki za ovoj model Huawei im go prepushtile na LG pravenjeto na ekranot, i ne sum siguren ama mislam deka pev pat bilo ova so LG da sorabotuvaat Huawei.

  Koga sme kaj LG, ne znam kako padnaa tolku vo kvalitet so telefonite. Do pred 3 godini mi bea omilen brend i dolgo vreme koristev nivni telefon i bev mnogu zadovolen.
   
 12. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,189
  1,590
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  СД картичките од било кој стандард се готови, телефоните прејдоа повеќето на над 64ГБ не гледам веќе потреба за СД картички па дури и епл да ги подржуваше :)))

  LG веќе неколку години имаат проблем со контрола на квалитет, но сепак Хуавеи испаднаа фер со тоа што го признаа проблемот и ти го мењаваат.
   
 13. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  112
  84
  4 Март 2018
  Машко
  Shto k*r barale Huawei uopshte da sorabotuvaat so LG????
   
 14. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,189
  1,590
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  А кој друг прави АМОЛЕД панели? Инаку панелот е топ, одлуката е сосема логична ...
   
 15. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  112
  84
  4 Март 2018
  Машко
  Abe, ne znam. Do utre ubavo ke razmislam, dali da rizikuvam so Mate 20 Pro. Prativ mejlovi do Huawei, do Tmobile, pa ke vidam dali ke mi odgovorat.
   
 16. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  811
  881
  2 Март 2011
  Машко
  Meмориските картички нема да изумрат, тоа е преносен медиум на податоци, секогаш ќе има потреба од нив. Друго, едно 10 минутно 8К видео зазема 60GB, воопшто не се многу тие 128GB на телефоните.
   
  The Geek Boy, Скоти, cyberbaze и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  166
  130
  20 Јуни 2009
  Не верувам дека ќе изумрат картиците. Можеби нема да бидат СД но ќе останат.

  Првично како што кажа над мене, картицата е преносен медиум.

  Друго, меморија никогаш не е доволна.

  На почеток доволна беше меморијата на сим картицата за чување на контакти и пораки.

  Со секоја нова итерација на подобра камера која прибира поголем број на детали, големината на сликите се зголемува.

  Ова е особено изразено при снимање на видео со висока резолуција и 60+ фрејма.

  Да не зборуваме па за апликациите (игрите) кои се енормно големи :)
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  112
  84
  4 Март 2018
  Машко
  Epa dechki, neka se ugode!
  IMG_20181210_155419.jpg IMG_20181210_155428.jpg
   
  На damil, Bravo, Potop и уште 10 други им се допаѓа ова.
 19. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  811
  881
  2 Март 2011
  Машко
 20. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  811
  881
  2 Март 2011
  Машко
 21. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  528
  212
  9 Август 2018
  Машко


  Иначе побарувачката за тие нано SD картици нема да биде некоја огромна,бидејки ќе ги нема насегаде,и плус за тој капацитет кошта многу,па така да според мене тоа не вреди,у споредба со Micro SD картица.
   
 22. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  811
  881
  2 Март 2011
  Машко
  Воопшто не е скапа ако се земе во предвид дека обична SD 128 90MB/s кошта 2400 денари во Анхоч,
  A за напредокот на Huawei, се е неизвесно. Трамп почна трговска војна со Кина која не се знае како ќе заврши. Не може туку така некој кинез да стане попродаван од apple.
   
  На The Geek Boy и mdeni им се допаѓа ова.
 23. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,660
  3,675
  1 Септември 2011
  Машко
  На Juve_fanatic му/ѝ се допаѓа ова.
 24. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,189
  1,590
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Што бидна бе со Андроид 9 за Мејт 10/ П20? Има некој некое инфо?
   
 25. brasica

  brasica
  On your way to fame

  631
  938
  18 Април 2010
  Наводно околу крајот на декември за П20?

  Некаде таква информација прочитав по нетов.
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...