1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Huawei паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 28 Февруари 2017.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,075
  26,778
  4 Септември 2008
  [​IMG]  Оваа тема ќе ја користиме за све што е поврзано со Huawei уредите, нови модели, освежувања, подесувања, трикови, флешување на ромови итн.

  Можете слободно да поставувате прашања, да дискутирате све што ве интересира, да споделувате новости и све што е поврзано со овој бренд кога се работи за нивната линија на паметни телефони.
   
  На TE-EN и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,075
  26,778
  4 Септември 2008
 3. Arioth

  Arioth
  Gaining Experience

  259
  324
  2 Април 2011
  Некaкo ептен срaмежливo гo извaдијa П10 лaјт. Никaквa реклaмa зa негo a сепaк мислaм декa ќе биде бестбaј oд Хуaвеи.

  Испратено од LG-D320 преку IT.mk форум апликација
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,075
  26,778
  4 Септември 2008
 5. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  940
  1,286
  25 oктомври 2012
  Машко
  Солидни телефони вадат, најавуваа дека p10 ќе биде поскап од p9, според табелава горе искочи дека моделот со 4гб рам е иста цена ако п9ката.
  Ја користам прв пат Хаваи П9 од пред недела дена, солиден телефон, брз, добар рам менаџмент и добра камера. Многу тенок и лесен, дури чудно ми е некако не сум навикнат на толку тенок телефон. Тапа муабет е што има брзо полнење а не доаѓа со таков полнач. Custom rom за него нема да видам, ќе се вози сток ром, па здравје ако ми здосади софтверот ќе го мењам цел телефон :)
  Генерално позитивни први впечатоци.
   
  На Krkac, DrMTR, Musho и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. architect

  architect
  Unstoppable

  1,938
  2,317
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Разликата помеѓу P9 и P10 е минорна, барем вака на хартија.
   
 7. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,276
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Разликата помеѓу P9 и P10 е значителна, има 3х појака графичка, подобра моно камера, побрз сториџ, подобра заштита на стаклото но не е разликата до толку за сопственик на P9 да сака толку многу да прескокне на 10-ка освен ако не игра игри на мобилен или е по профи слики мада за тоа значајна ралика има само плус-от.

  Едно што ме зачуди кај обичниот P10 е зошто е 5.1" екранот! Не дека 5.1 и 5.2 се некоја разлика ама баш ме интересира која е причината ...
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,075
  26,778
  4 Септември 2008
  Разликата е голема, сем дизјанот.
   
 9. Sm0k3y25

  Sm0k3y25
  Баниран/a

  279
  235
  7 ноември 2012
  Машко
  P9 Lite (стариот модел) или Xperia XA ? Имам понуда од вип за Vip Mobile L постпејд, имам 200 евра на располагање од бонуси. Кој телефон според вас вреди? (Телефони - Vip - линк до сите телефони кои ги нудат)
   
  На MasteR_#0 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,814
  3,979
  1 Септември 2011
  Машко
  p9 lite
   
  На Potop и Sm0k3y25 им се допаѓа ова.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,075
  26,778
  4 Септември 2008
  Плавиот P10 e ДРАМА! веќе и проблемот со спора графичка го немаат, процесорот е монструм, камерата е осетно подобрана - па така најверојатно во блиска иднина ќе земам едно парче.
   
  На Krkac, farkizz, gremlin и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,311
  6,429
  27 Март 2014
  Има некоја разлика од црниот до плавиот под хауба освен бојата или ?
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,075
  26,778
  4 Септември 2008
  Не.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Wateva!

  Wateva!
  Gaining Experience

  199
  231
  7 Март 2014
  Машко
  Одличен дизајн и перформанси има p10 ама толку ли не можат подобри икони да извадат бе? Ме потсеќаат на кинески телефони од 90$ од алиекспрес.
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,075
  26,778
  4 Септември 2008
  Софтверот изгледа лошо, јеп. Али има теми ваљда.
   
 16. LegijaIVAN

  LegijaIVAN
  Gaining Experience

  86
  136
  20 Март 2014
  Машко
  Има нешто информации кога ќе биде пуштен за продажба официјално во МК ? И од прилика која цена ќе биде ?
  Јас во Нептун бев и прашав, ми рекоа дека П9 го повлекуваат од продажба бидејќи ќе искачал П10 набрзо ( ми рекоа во Март) и ќе бил слична цена со П9 (минимално поскап).
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,075
  26,778
  4 Септември 2008
  Аха сигурно. Најмалце 35K очекувај.
   
 18. Arioth

  Arioth
  Gaining Experience

  259
  324
  2 Април 2011
  Некој тука со P9 да сподели искуство со трање на батерија?
   
 19. architect

  architect
  Unstoppable

  1,938
  2,317
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Со добар менаџмент, батерија знае да трае и 3 дена.
  Е сега пошто дома и на работно место сум врзан со WiFi помалце се троши батеријата за разлика од мобилен нет кој ја цеди батеријата па бар за едно 30% повеќе.
  1489859456581.png

  Испратено од EVA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На Arioth му/ѝ се допаѓа ова.
 20. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,276
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  2 дена со хеви јузиџ ... чипсетот иако има прилично јак процесор (4хА72 на 2.5Гхз) сепак е многу ефикасен и два дена му вадиш на тој телефон без никаков проблем.

  Дифолт темата на Андроид 6.0 и 7.0 изгледаат ок но далеку од лошо не знам кој дел од УИ-то би го карактеризирал како лош, има и мал милион други теми ако ептен па изгледа "ружно" ...
   
  На psyside и Arioth им се допаѓа ова.
 21. TE-EN

  TE-EN
  Intern

  26
  11
  17 Февруари 2013
  Машко
  profesional car detailer
  Синот има P7 со променет софтвер EMUI 3.1 на Lolipop,може ли да се надгради на EMUI 4.0 и NOUGAT ?:annoyed:
   
 22. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  363
  362
  17 Март 2010
  Машко
  И сега шо мислите, П10 ќе вредит 30 000 ~ 35 000?
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,075
  26,778
  4 Септември 2008
  Да.
   
  На worker_x му/ѝ се допаѓа ова.
 24. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  363
  362
  17 Март 2010
  Машко
  Ми влезе во игра и П10ката, така да сега се мислам помеѓу него и Ајфон 6с. П10кава е тазе уред, 6с-от е модел од пред две години. Ќе видиме што ќе сторам.
   
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,075
  26,778
  4 Септември 2008
  P10 без размислување ако се слична цена.
   
  gremlin, LegijaIVAN и на worker_x им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...