1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Huawei optic Ruter Telekom user and password

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од tomi, 10 ноември 2014.

 1. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,068
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Да не знае некој кој е администраторскиот јузернејм и пасворд на Huawei рутерите кој се од телеком.
  Порано знам дека беше telecomadmin admintelecom но веќе не функционираат сменети се. Оној другиот што е root/admin тој не ми брка работа затоа што не ми ги отвара сите полиња во рутерот за работа
   
 2. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,661
  2,676
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Не дупи тур, зар ги смениле?
   
 3. smole

  smole
  Unstoppable

  3,109
  3,588
  18 Април 2007
  Тешко да ќе ги најдеш, мајсторите влагаат у нив од концеларија, јас за се им се јавував и ги давев додека не ставив втор рутер и овој сега ми служи само за прелаз од оптика во lan кабел.
   
  На bogoevski му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,754
  7,193
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Малку е застарен овој, но сепак пробај ништо не губиш.


  Username: Administrator
  Password: CPE.hgw.12
   
 5. tomi

  tomi
  Guru

  9,825
  9,068
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Се снајдов.
  Новиот пасворд е MKTuserGPON, усерот останува ист telecomadmin
   
  На Bubache, pacerMK, SaleSk и уште 9 други им се допаѓа ова.
 6. danielde1

  danielde1
  Gaining Experience

  61
  65
  18 Август 2011
  И јас пред 1-2 недели со истот се заебавав и неуспеав да се најавам на рутерот, се утепав гуглајки. Ете сеа ќе ми заврши работа :)
   
 7. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,754
  7,193
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Имав прилика на еден постар модел да го најдам усер и пассот усер: maja342blabla pass: оној од погоре, што све не ставаат.
   
  На bogoevski му/ѝ се допаѓа ова.
 8. draey

  draey
  Gaining Experience

  168
  169
  15 Јануари 2010
  Да не отварам нова тема, па тука ќе пишам некој случајно да не ги знае администраторски username i password на ZTE zxv10 h201l од ОНЕ?
   
 9. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,400
  6,508
  27 Март 2014
  user: admin
  pass: ti go pisuva pozadi ruterot na lepenkata.
   
 10. draey

  draey
  Gaining Experience

  168
  169
  15 Јануари 2010
  Пишува username: user, password: user, но мислам дека не се администраторски тие ..
   
 11. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,400
  6,508
  27 Март 2014
  pa probaj. kako znaes deka ne se ako ne si probal ?
   
 12. draey

  draey
  Gaining Experience

  168
  169
  15 Јануари 2010
 13. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,661
  2,676
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  А зошто да не, се плашиш да не потрошиш простор од форумот?
   
  На tomi му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Kormiloto

  Kormiloto
  Intern

  1
  0
  28 Февруари 2018
  Машко
 15. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,219
  4,667
  4 ноември 2013
  Машко
  Добар си :)
  Читни ги правилава
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 16. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,301
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко
  Овие телеком изгледа пак го смениле оној администраторскиот пасс. Нејќе со ниеден погоре наведен во темава.
  HUAWEI HG8245H
  Имате некој „НОВ“ ?
   
 17. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,091
  978
  4 Февруари 2014
  Машко
  user: telekom
  pass: root

  или

  user: root
  pass: root
   
 18. Vampo

  Vampo
  Gaining Experience

  351
  240
  24 oктомври 2010
  Машко
  @tomi ако има инфо нека сподели, на некои рутери не работи..
   
 19. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,301
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко
  Јок. Ни овие нејќат :(
   
 20. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,091
  978
  4 Февруари 2014
  Машко
  Тогаш јави се во контакт центар или пиши им на лајв чет на страната
   
 21. architect

  architect
  Unstoppable

  1,951
  2,332
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  root admin / admin root ?
   
 22. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,301
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко
  root/admin е нормалниот. Мене ми треба оној администраторскиот кај што можеш поеќе работи да чепкаш.
   
 23. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,301
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко
  Иако не верував во ова што ми кажа, сепак пробав. Нејкеше ни на едните ни на другите на памет да им падне. Несмееле. Да сум пријавел технички проблем, ќе дошла екипа, па они да влегле и да сум им кажел што да сменат. Ненормални бе :)
   
 24. alexi

  alexi
  Intern

  63
  18
  14 Февруари 2009
  Некој да не го дозна новиот password за рутеров HG8245H?
   
 25. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,128
  3,271
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Некаде на нет најдов (или некој ми кажа) дека рутерот на Huawei HG8245H Телеком имаат хардкодирано јузер и пас кој ги отклучува буквално сите можности и опции на уредот. Некој да не го знае тој?

  Инаку дефолтниот за смртници е root/admin.
   

Сподели

Вчитување...