1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Huawei HG8245 - modding etc.

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од xenon, 16 Април 2015.

 1. xenon

  xenon
  Guru

  3,789
  9,499
  15 Јануари 2011
  Машко
  Бидејќи никој не го заболе патак за фирмвер апгрејди и слично на корисниците на ѓубренцето наречено Huawei HG8245 GPON, налетав на интересна тема од Руски форум каде очигледно ги мачи истата проблематика. Ја читкарам моментално дискусијата, па доколку има и други заинтересирани а разбираат руски без гугл транслејт, да направиме една темичка.

  1. Чекор, симнете си го конфигурацискиот фајл од вашиот GPON уред.
  Код:
  http://192.168.1.1/html/network/set.cgi?RequestFile=../../mnt/jffs2/hw_ctree.xml
  xml фајл, нормално адресата 192.168.1.1 ќе ја замените со соодвената која ја има вашиот уред на вашата мрежа. Таму ќе најдете корисничко име и лозинка со која уредот воспоставува конекција со провајдерот.

  Целата тема е тука:
  http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=557472&st=40
   
  Necromancer, kirev и на omegaRED им се допаѓа ова.
 2. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,208
  3,567
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Рутериве се тие од Т? Кај мене е исто Huawei, ама бел, HG8245H. Солидно работи, иако без некој фантастичен безжичен домет.

  Што е целта да се постигне со модот?
   
 3. xenon

  xenon
  Guru

  3,789
  9,499
  15 Јануари 2011
  Машко
 4. xenon

  xenon
  Guru

  3,789
  9,499
  15 Јануари 2011
  Машко
  Еве ви логин како администратор..
  username: telecomadmin
  password: по пп.

  она: root/admin не е суперјусер.
   
  Последна промена: 16 Април 2015
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 5. xenon

  xenon
  Guru

  3,789
  9,499
  15 Јануари 2011
  Машко
  Го пробав фирмверот, надградбата помина најнормално. Се си функционира ок.

  Во bridge режим работат уредиве?

  Исто гледам како суперјусер, една од двете лан порти наменета за медиа приемник може да биде дел од лан мрежата, односно наместо 2+2 да бидат 3+1, и ред други зезалици може да се подесуваат. Тоа е целта. Пристап и можност да се конфигурираат работи.

  И новиот фирмвер има фикс за овој експлоит:
  http://www.kb.cert.org/vuls/id/917700

  Доколку проба да се пристапи сега на горенаведената адреса во пост1, се добива:
  "
  The requested URL was not found on this server."

  .)
   
  Последна промена: 17 Април 2015
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 6. xenon

  xenon
  Guru

  3,789
  9,499
  15 Јануари 2011
  Машко
 7. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  На Costigan_Jr и xenon им се допаѓа ова.
 8. xenon

  xenon
  Guru

  3,789
  9,499
  15 Јануари 2011
  Машко
  После апдејт на најновиот фирмвер имаше подобрувања (ping/latency) и Wifi брзина/стабилност но VOIP конекцијата (телефонската линија) престана да работи! Пријавив пречки и техничка направила firmware restore (remotely! а WAN администрирање на рутерот е ИСКЛУЧЕНО lol, како успеале незнам, некој нека ме просветли) но го вратиле на основниот firmware каде VOIP сервисот работи.

  Со логирање како суперјузер, на стариот фирмвер го подесив GPON-от да работи во bridge режим, (PPPoE bridging) и конекцијата сега ја воспоставува TP-Link 1043ND.

  DHCP / Wifi се исклучени на GPON-oт и е сам на свој сабнет 255.255.255.0.

  1043ND сега пропагира IP адреси на сабнет 255.255.0.0, воспоставува PPPoE конекција и седејќи веднаш до GPON-от ја превзема фукцијата на AP, 3 антени, многу подобра безжична стабилност и флексибилност.

  На најновиот фирмвер, VOIP конекцијата беше заглавена на статус иницијализирање, некоја мала работа најверојатно што зависи од тхоум која не сакаат да ја средат па така користат стар фирмвер полн со сигурносни дупки, лоша стабилност и ред други пропусти.
   
  На Necromancer и Avid им се допаѓа ова.
 9. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  138
  346
  4 Септември 2012
  Машко
  Сакам да го сменам рутеров ама тешко ми оди да сетирам бриџ мод преку видео повик.

  Може некој да ѕирне и да ми пoмогне?

  Bridge mode кај Huawei EchoLife HG8245H
   
Слични теми
 1. omegaRED
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  2,684
 2. corpz
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  1,499
 3. ristepan
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  464
 4. gremlin

  Продадено Huawei P9 (EVA-L19)

  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,249
 5. l1d0v1c
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  256
Вчитување...

Сподели

Вчитување...