• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

HTTP Tutorial

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
Доколку сакате да си направите хттп сервер на вашиот компјутер, со вашата ип адреса , кликнете на следните линкови и разгледете убаво, и е многу лесно за правење;)
http://www.phuzion.com/14/?p=tutorials&tid=21

а може да си симнете и Apache 1.6 XAMPP башка има подршка од php и mysql и закон е:D
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Првпат го гледам ова :) (Toa што phuzion.com ми редиректува на eleviate.com ми ствара сомнежи)
Делува како едноставно решение ама сепак би препорачал нешто постабилно, подобро, докажано и проверено.
И самиот го наведе ама заборави да додадеш линк па еве:

XAMPP за Windows

Најнова верзија е 1.6.1 која вклучува:
Apache HTTPD 2.2.4,
MySQL 5.0.37,
PHP 5.2.1 + 4.4.5 + PEAR + Switch,
MiniPerl 5.8.7,
Openssl 0.9.8e,
PHPMyAdmin 2.10.02,
XAMPP Control Panel 2.4,
Webalizer 2.01-10,
Mercury Mail Transport System v4.01a,
FileZilla FTP Server 0.9.23,
SQLite 2.8.15, ADODB 4.94,
Zend Optimizer 3.2.4,
XAMPP Security.

За оние кои сакаат комплетна верзија на Perl и TomCat постојат додатоци.
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Lichno mnogu sum paranoichen za koristenje vakvi avtomatizirani, gotovi paketi :) ... jas bi preporachal rachno instaliranje.

Stefan.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,712
Мислења
849,202
Членови
29,439
Најнов член
magicdadi
На врв Дно