1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

http://revolut.com платежна картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од kirev, 1 oктомври 2015.

 1. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  474
  176
  8 Март 2012
  Машко
  Разликата помеѓу дебитна и кредитна не е во рапавоста.
  Кредитна е онаа на која имаш одобрено кредит и трошиш до лимитот што ти го дале.
  Дебитна е тропиш колку имаш свои пари во нејзе.

  Сите овие странски се дебитни, инаку ќе искочи дека пајонир и останатите ни даваат кредит. :)

  Еве повеќе инфо.
   
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Wow! Фала на информацијата! Само кај беше 1997-ма кога ја вадев првата...
   
 3. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  474
  176
  8 Март 2012
  Машко
  И јас сум старо-аро. :D заборавам информации....

  от. 1997 со чекови работев, не верувам дека некоја банка би ти издала картица во тоа време.
   
  Последна промена: 24 Февруари 2016
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Комерцијална на име на татко ми, јас ја користев, он не ја виде :) Па мои од 1998-ма Дајнерс и Прва часна (онаа бугарската како се викаше де одма до плоштад), па Стопанска, па Тутунска, па Охридска, па Револут. Отприлика.
   
  На Chiller му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  474
  176
  8 Март 2012
  Машко
  Дајнерс не сум ја рачунал за картица ни тогаш ни сега, ептен подли финти имаат.
  Имаше мој роднина по тоа знам.
   
 6. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Заврши работа. Посебно ако плаќаш месец за месец. А у странство си работеше сууупер
   
 7. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Revolut тотално го зафркнале курсот во Македонија.
  ПОС Терминал на НЛБ:
  60d5c4fd8f318e3537995e1bfb1cb98842a328fe5426bd05ca37f85657070496.jpg

  ПОС Терминал на Халкбанк уште полошо:
  fd2641cb43bd40111dcc4842e5319f4adbc30cfb226fdf3cd3774f0ee9a9ce6e.jpg
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,465
  1,911
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Префрлување од Пајонир на Револут (во евра), вади курс од 0,89. На денот кога префрлив пари, курсот бил 0,91.
  Околу 0,025€ (пошто е заокружено на две децимали) разлика.

  Префрлување од било што во USD, зима 3%.

  По моја математика, повеќе се исплати да се вади директно од Пајонир. Нека ме поправи некој ако грешам.

  Чисто информативно, во Бугарија може максимално да се повлече 400 lv, т.е. 200€.
   
 9. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Било је добро док је трајало... Сега е само една резервна картица ако случајно те блокираат на трансакциска хахаха
   
  На CokeZone и tupacan им се допаѓа ова.
 10. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  На HocusPocus и tupacan им се допаѓа ова.
 11. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,465
  1,911
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  На прв поглед изгледа интересно, но тукушто ја инсталирав апликацијата:
  £4.95/месец, првиот месец бесплатно. -.-
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 12. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  79
  46
  27 Декември 2015
  If you're at least 18 years old and live in the EEA (European Economic Area), you can open an account with us, regardless of your citizenship or financial history. Yes, you read that right. Anyone with an EEA address can apply.

  Во заграда (МКД) неможе да ја користи оваа картица.
   
 13. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  982
  603
  3 Јули 2007
  Господ здравје да ти даде :)

  Ова ми требаше. Од пејпал дирекно на Виза картицата што ја дават и чиста сметка. Плаќам 5 фунти месечно и си вадам од банкомат.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 14. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  За здравје треба Б витамин. Рецимо у пиво го има :D
   
  На tupacan и HocusPocus им се допаѓа ова.
 15. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,465
  1,911
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Мoже дa се кoристи кaј нaс? Кaкви се другите прoвизии и курсoт пo кoј се вoдaт?
   
 16. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  982
  603
  3 Јули 2007
  Нема кај нас, јас креирав акаунт преку БГ. Само сега видов дека има опција само во фунти. Според провизиите од 0.5% за конверзија би требало да биде исплатливо при двојна конверзија од УСД во фунти и од фунти во денари од банкомат.
   
  На CokeZone и tupacan им се допаѓа ова.
 17. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,414
  10,189
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ииииииииии.... неможе веќе да се прави топ ап од Македонија. ПЕДЕРИ!
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 18. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  828
  1,391
  12 Септември 2013
  Машко
  Тoлку беше a? Јaс демек мaил им пишaв нa пoдршкa дaли oстaнувaaт кaј нaс и пoкрaј тoa штo не снемa oд листaтa, aмa oдгoвoр тoпки.

  sent from Tapatalk
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,272
  6,402
  27 Март 2014
  Ви реков јас после кратењето на пристапот до фондовите од ЕУ, ке ни бидат одземени и други бенефиции кои што ги имавме досега. Пејпал уште долго време нема да ни дозволи да примаме пари и сл.
   
 20. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  828
  1,391
  12 Септември 2013
  Машко
  Пред пoлa гoдинa бевме тргнaти oд листaтa нa земји зa Ревoлут. Прoблемoт е вo зaкoнoт дoвчерaшен пo кoј не мoжевме дa имaме сметкa вo стрaнствo. Не знaм дaли се смени вo меѓувреме пo нaјaвaтa нa oнoј сo пoсветлa глaвa oд нaшaтa иднинa.

  sent from Tapatalk
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,414
  10,189
  23 oктомври 2012
  Машко
  Јеп, дефинитивно се педери на годината, пополека не откачија скроз.

  Screenshot_20161021-203523.png
   
 22. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  828
  1,391
  12 Септември 2013
  Машко
  Уааа шнајдери!
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 23. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,465
  1,911
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Пример, доколку имаш БГ документи, колку е паметно да се пријавиш како Бугарин? Да не бараат браќата нешто данок на приманите пари?
   
 24. Crazy

  Crazy
  Gaining Experience

  284
  165
  29 oктомври 2016
  Машко
  Исто и овде, мамето нивно.
  Ги прашувам кога ќе бидат Worldwide available, bla bla bla eve sto mi kazaa

  [​IMG]
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Blagojcebt

  Blagojcebt
  Intern

  63
  18
  1 Септември 2009
  Машко
  и Neteller ја скина картичката за корисници од Македонија
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...