1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

http://revolut.com платежна картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од kirev, 1 oктомври 2015.

 1. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Anyone? Боља е од Payoneer?
   
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Виртуелна е, а ако сакаш и пластика ти даваат. Од мобилен си пребацуваш колку сакаш фунти, евра или долари од твоја картица и си плаќаш или си вадиш пари од банкомат. Ако ти го провалат бројот, си добиваш нов за секунда, а штетата не е поголема од тоа што си ставил за трансакцијата. Кул, ха? Гледам може и да повлекуваш и на банкарска сметка...
   
  На viktormkd му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  http://www.moneysavingexpert.com/credit-cards/prepaid-travel-cards#revolutdollar
  http://www.hotukdeals.com/deals/revolut.com

  Има коментари куп. Изгледа океј. Нормално има и понекој promo code, плус можеш да покануваш луѓе да се пријавуваат и добиваш £5 по чоек. А после 12 месеци може ќе наплаќаат 1% за вадење пари, сега е гага.
  И русите одма нашле примена - за вадење од Пајонир без провизија
  http://www.sberometer.ru/ask/discussion/1281/ekonomiya-frilansera-payoneer-revolut
  Изгледа океј и тука.
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 4. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  982
  603
  3 Јули 2007
  Ми изгледа премногу добро да е точно. Со еден клик нарачав MasterCard и тоа бесплатна, утре да ми ја испорачат, за една недела да ми стигне.

  Све изгледа cool. Варијантата со пајонир изгледа добра финта да се спаси од провизиите.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 5. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Кул, пиши како иде. И не ставај по многу :) Коментарите исчитај ги...
   
 6. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  982
  603
  3 Јули 2007
  Бара минимум топ ап 10 долари. Ќе тестирам кога ќе имам фундс на пајонир и ќе пуштам репорт.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Ставено, си платив на Гугл малце сториџ за месецов. Но проб. Е, сегаaaaaa, ИМА ДИРЕКТНО ПРАЌАЊЕ ПАРИ! Според имеил адреса или според телефонски број. Кој го врти Пејпал што сѐ уште нема повлекување пари од македонските пејпал сметки.
  Кој сака да пробаме да си пратиме по доларче или сл., бујрум да си поиграме :) (за да видиме како стојат тарифите, ако ги има). Плус, има начин како да се повлечат пари на својата сметка во банка. Како тоа работи со нашиве банки, кој не го мрзи нека проба и нека пише :)
  И наместо на Пајонир ти праќаат пари на тел. број, т.е. на картица на Револут, сакаш вади ги на АТМ, сакаш плаќај, сакаш вади ги од банка, оваа година провизиите се скоро нула.
  А, има и верификација на акаунт, ако мислите сериозно да го користите, направете си побргу за да не ве затекне кога највише ви треба картицата.
   
 8. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  474
  176
  8 Март 2012
  Машко
  Ова е нешто како нетелер. Не верувам дека на американците ќе им биде дозволено да праќаат на европјаните и обратно.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 9. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Што е тоа нетелер? Revolut изгледаат легитимно скроз http://techcrunch.com/2015/07/20/revolut-raises-2-3-million-for-its-mobile-foreign-exchange-service/, ништо немаат со твоите пари, само (ќе) заработуваат на курсот за промена на девизи. Друго не ги интересира ниту смее да ги интересира
   
 10. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  474
  176
  8 Март 2012
  Машко
  На нетелер исто можеш да ставаш пари од картица, да ипраќаш на други луѓе без провизија, да имаш виртуелна карта, а можеш и да нарачаш дебитна. Нема месечна претплата.

  https://www.neteller.com/en
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 11. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  916
  864
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Може со ваква картичка да се направи ПејПал и да се има опција за повлекување пари. Како што е со Пејонер?

  Проблемот со Пејонер е што е многу тешко да се верифицира картичката.
   
  Изменето од модератор: 2 oктомври 2015
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Пробај, 99% дека може. (Withdraw опцијата за да ти стигната на картичката, па после или плаќаш, или АТМ, или на банкарска сметка). Како главна картичка, како ќе верифицираш кога ти бараат слики од пасош или л.к.? Значи тоа отпаѓа, само првата варијанта со Withdraw.
  И нема везе ова со избегнување на давачки, не ти помага Револут или Пајонир, бидејќи лична твоја обврска е да ги пријавиш сите приходи. Особено што вратија на 10% давачки, така?
   
  На aleksnako му/ѝ се допаѓа ова.
 13. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Згодна работа е ова Revolut.
   
  Последна промена: 2 oктомври 2015
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 14. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  142
  75
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  Зошто, јас ја верификував за 3 секунди ;)
   
  На NecrotoX и kirev им се допаѓа ова.
 15. Blagojcebt

  Blagojcebt
  Intern

  63
  18
  1 Септември 2009
  Машко
  Дали има провизија и конверзија за повлекување од картичка , како што има Пајонир ?
   
 16. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  982
  603
  3 Јули 2007
  Стигна ми дома картичката, екстра брзо и е баш кул спакувана.

  Вака

  [​IMG]
   
  Teget, Professor и на kirev им се допаѓа ова.
 17. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Епа честито. И пиши искуства...
   
 18. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  916
  864
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Колку време ја чекаше? Стигна во дадениот рок?

  Кај мене пишува дека утре треба да стигне но верувам ќе „доцни“ барем една недела.
   
 19. bobipp

  bobipp
  Gaining Experience

  274
  138
  13 ноември 2009
  Мислам дека пред пола година го видов ова или некое слично кое работи на овој начин како нешто ново во онлајн плаќањето, пред се наменето за прелесна употреба, преку меил адреси и смартфони. Добра идеја за бизнис. Стави се на средината помеѓу оние што треба да разменат пари и лапај си провизии :oh: Фино е за на одмор или за деловни патувања. Земај смартфонот, наполни го со пари :D и шибај.
   
 20. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  982
  603
  3 Јули 2007
  на први ја нарачав, на втори ја испратија, првин пишуваше дека ќе стигне на 9ти, па после се смени на 13, и точно денес стигна. Може е стигнала побргу поради викендот и празникот не ми ја донесе поштарот.
   
  На GreenRoot му/ѝ се допаѓа ова.
 21. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  916
  864
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Охоо одлично, значи да ја очекувам за скоро. И кај мене првин пишеше помал рок. Вториот рок е утре, така да, да ја очекувам неделава.
   
 22. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  4,033
  3,176
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Може ова да го користам за донации? Може да префрлаат пари преку форма некоја на сајтот баш онака како кога купуваш нешто со картица?
   
 23. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  982
  603
  3 Јули 2007
  Јок, ова ти е само преку телефон. Работи само на мобилен и може да се праќа пари само преку мобилната апликација на пријатели и слично.
   
 24. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  474
  176
  8 Март 2012
  Машко
  А има ли на акаунтот врзано банкарка сметка ибан или рутинг број?
   
 25. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  316
  201
  3 Февруари 2010
  Машко
  nema
   

Сподели

Вчитување...