• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

HTML во VB6

  • Ја почнал/а темата
  • #1

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Кажете ми 2 работи:
  1. Како да извлечам ХТМЛ код од веб страна (пр. Гугл)
  2. Во текст бокс да го внесам ХТМЛ кодот, а он да извлече во посбни текст боксови линкови од ХТМЛ кодот кои започнуваат со на пр. "google.com/images/....."
Ми требит мн. :bye1: Tnx
 

Nikol4e

Intern
12 јануари 2008
72
2
hhh lol
1. Desen klik na stranicata vo IE i odberi View Source
2. :
Sostav:
1. Eden TextBox ( MultiLine=True )
2. Uste Eden TextBox
2. Eden ListBox
3. Eden CommandButton

Code:

Private Sub Command1_Click()
Dim i, j As Long
Me.Caption = "Prebaruvanje..."
For i = 1 To Len(Text1.Text)
If UCase(Mid(Text1.Text, i, Len(Text2.Text))) = UCase(Text2.Text) Then
For j = i + 1 To Len(Text1.Text)
If Mid(Text1.Text, j, 1) = " " Or Mid(Text1.Text, j, 1) = vbCr Or Mid(Text1.Text, j, 1) = Chr(34) Or Mid(Text1.Text, j, 1) = ")" Or Mid(Text1.Text, j, 1) = "," Or Mid(Text1.Text, j, 1) = "." Then
List1.AddItem Mid(Text1.Text, i, j - i)
i = j
Exit For
End If
DoEvents
Next
End If
DoEvents
Me.Caption = "Prebaruvanje " & Int(100 * i / Len(Text1.Text)) & " %"
Next
Me.Caption = "Pronajdeni se " & List1.ListCount & " linkovi"
End Sub

Private Sub Form_Load()
Text1.Text = "Vnesi go HTML kodot ovde!"
Text2.Text = "/images/"
End Sub

Private Sub Form_Unload(Cancel As Integer)
End
End Sub

Private Sub Text1_GotFocus()
If Text1.Text = "Vnesi go HTML kodot ovde!" Then Text1.Text = ""
End Sub

Private Sub Text2_GotFocus()
If Text2.Text = "/images/" Then Text2.Text = ""
End Sub
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Tnx ама веќе оддамна го направив.
За Bux.to ми беше. Побарај, го има сорсот на форумот, па кажи што мислиш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,651
Членови
29,485
Најнов член
ooooti
На врв Дно