• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

HTML во VB6

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Кажете ми 2 работи:
  1. Како да извлечам ХТМЛ код од веб страна (пр. Гугл)
  2. Во текст бокс да го внесам ХТМЛ кодот, а он да извлече во посбни текст боксови линкови од ХТМЛ кодот кои започнуваат со на пр. "google.com/images/....."
Ми требит мн. :bye1: Tnx
 

Nikol4e

Intern
12 јануари 2008
72
2
hhh lol
1. Desen klik na stranicata vo IE i odberi View Source
2. :
Sostav:
1. Eden TextBox ( MultiLine=True )
2. Uste Eden TextBox
2. Eden ListBox
3. Eden CommandButton

Code:

Private Sub Command1_Click()
Dim i, j As Long
Me.Caption = "Prebaruvanje..."
For i = 1 To Len(Text1.Text)
If UCase(Mid(Text1.Text, i, Len(Text2.Text))) = UCase(Text2.Text) Then
For j = i + 1 To Len(Text1.Text)
If Mid(Text1.Text, j, 1) = " " Or Mid(Text1.Text, j, 1) = vbCr Or Mid(Text1.Text, j, 1) = Chr(34) Or Mid(Text1.Text, j, 1) = ")" Or Mid(Text1.Text, j, 1) = "," Or Mid(Text1.Text, j, 1) = "." Then
List1.AddItem Mid(Text1.Text, i, j - i)
i = j
Exit For
End If
DoEvents
Next
End If
DoEvents
Me.Caption = "Prebaruvanje " & Int(100 * i / Len(Text1.Text)) & " %"
Next
Me.Caption = "Pronajdeni se " & List1.ListCount & " linkovi"
End Sub

Private Sub Form_Load()
Text1.Text = "Vnesi go HTML kodot ovde!"
Text2.Text = "/images/"
End Sub

Private Sub Form_Unload(Cancel As Integer)
End
End Sub

Private Sub Text1_GotFocus()
If Text1.Text = "Vnesi go HTML kodot ovde!" Then Text1.Text = ""
End Sub

Private Sub Text2_GotFocus()
If Text2.Text = "/images/" Then Text2.Text = ""
End Sub
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Tnx ама веќе оддамна го направив.
За Bux.to ми беше. Побарај, го има сорсот на форумот, па кажи што мислиш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.227
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно