Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

HTML прашање [contact form]

Статус
Затворена за нови мислења.

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
Значи, потребна ми е помош околу мојот сајт. Проблемот е во тоа што сакам преку делот контакт директно да се праќаат прашања (или што и да внесе оној кој го посетува сајтот) при што мене на маил ќе ми стигне она што тој го напишал.

Име ___________________

Презиме ___________________

e-mail ___________________

Прашање ___________________
___________________
___________________

прати поништи

Отприлика вака сакам да изгледа... е сега, околу копчињата и полињата би требало да се снајдам... ама ме интересира како да ми стига директно на маил...

Ако има некоја подобра варијанта, кажете ја, прифаќам се : ))
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Зависи каков хостинг имаш, linux или windows.

Ако е linux обично по default имаш php.

За php еве како го јас решавам:

contact.html
Код:
<form id="form" name="form" method="post" action="contact.php">
  <fieldset>
  <legend>Contact Form</legend>
  <label for="name"><strong>Name:</strong></label>
  <input type="text" name="name" id="name" />
  <br />
  <label for="company">Company: </label>
  <input type="text" name="company" id="company" />
  <br />
  <label for="address">Address: </label>
  <input type="text" name="address" id="address" />
  <br />
  <label for="zip">Zip/Suburb: </label>
  <input type="text" name="zip" id="zip" />
  <br />
  <label for="phone">Phone: </label>
  <input type="text" name="phone" id="phone" />
  <br />
  <label for="fromMail"><strong>Email: </strong></label>
  <input type="text" name="fromMail" id="fromMail" />
  <br />
  <label for="message"><strong>Your Message:</strong></label>
  <textarea name="message" cols="30" rows="8" id="message"></textarea>
  <p class="centar">
    <input type="submit" name="Submit2" value="Submit" id="Submit" />
  </p>
  </fieldset>
</form>
Процесирањето на формата ја врши:

contact.php
Код:
<?
if (!empty($_POST)) {
    include ("message.php");
  }
/* subject */
$Subject = "Mail From Web";

/* To send HTML mail, you can set the Content-type header. */
$headers = "MIME-Version: 1.0\r\n";
$headers .= "Content-type: text/html; charset=utf-8\r\n";

/* additional headers */
$headers .= "From: ". $_POST['name'] ." - ". $_POST['company'] ." <".$_POST['fromMail'].">\r\n";

/* and now mail it */


$DoKoj .= "[email protected]";

mail($DoKoj, $Subject, $Message, $headers);

header("Location: ./thanks.html");
?>
„Шаблонот“ се наоѓа во:

message.php
Код:
<?
foreach ($_POST as $Var=>$Value) {
  $$Var = $Value;
}
$Komentar = nl2br($message);
$Message =<<< EOF

Message from WEB

From: $name <br>
Company: $company <br>
Address: $address <br>
zip: $zip <br>
Phone: $phone <br>
e-mail: $fromMail <br>
Comment: <br>
$Komentar
EOF;
Кога пораката ќе биде пратена, „пренасочува“ на thanks.html.
 

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
А чекај, ќе можам се ова да го изведам ако немам платено за хостирање? Значи користам бесплатен хост... За сајтов користам Dreamweaver, се работи за хтмл код... Значи можам ли се ова да го изведам без пхп!? (не ме бива пхп, јбг)... Види го сајтов на www.hemakonsalting.uni.cc и во делот "КОНТАКТ" ми е веќе направен изгледот, уште да го ставам некако (немам појма како) копчето испрати и ќе биде се како што сакам околу тој дел.... Ако може некој да ми помогне ќе бидам многу благодарен...


Фала....
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Провери само дали има поддршка за пхп на хостингот кај ти е хостиран сајтот. Немаш потреба од знаење на пхп затоа што кодот веќе го имаш, thanks to sojic :)
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Значи првиот код(форма) од sojic ќе го додадеш на место на веќе постоечката форма во kontakt2.htm:

Второ нешто што треба да направиш е да направиш нов пхп фајл, contact.php, и во него да го вметнеш вториот код од sojic ([email protected] од овој код ќе го смениш во маил до кој сакаш да стига пратената пораката).

Направи уште еден фајл - thanks.html, во кој ќе пишеш Благодариме за коментарот или слично...

За третиот код од sojic, во зависност од тоа колку се и како се именувани полињата во kontakt2.htm, ќе додаеш/измениш/избришеш... пример:

Ако во kontakt2.htm имаш полиња именувани вака:

Код:
  <label for="[B]kompanija[/B]">[B]Kompanija[/B]: </label>
  <input type="text" name="[B]kompanija[/B]" id="[B]kompanija[/B]" />
  <br />
  <label for="[B]adresa[/B]">[B]Adresa[/B]: </label>
  <input type="text" name="[B]adresa[/B]" id="[B]Adresa[/B]" />
  <br />

...тогаш во message.php треба да бидат наведени соодветно со имињата од kontakt2.htm:

Код:
Kompanija: <br>
Adresa: <br>

Верувам дека ќе се снајдеш :rolleyes:
 

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
Имам php поддршка... Кодот само го копирам во текст документ со екстензија .php или? Значи изгледот е ок, го ископирав кодот на страната кај мене, е сега му направив 2 пхп фајлови ко што пишува горе, го ископирав кодот во нив и кога ќе стиснам Submit ми се отвара contact фајлот и толку... Каде грешам? Help... Ако не па, да пратам на некој хтмл документот мој и да среди... може побрзо да иде, некој што знае да го заврши тоа со веќе готовиот пхп код....

Како е најпаметно, така....
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Е сега... каде грешиш... Док не видам што имаш направено не може да знам :)

Качи ги фајловите на сервер, да видам у живо што се случува.

Разгеле... (BTW)...

За заштита од spam spiders, никогаш не пишувај е-маил адреса. Еве една финта како да ја заштитиш е-маил адресата од спамери

Код:
Email: <span id="mail">You have to activate javascript</span></p>

<script language="javascript" type="text/javascript">
za = '[B]user[/B]';
za += '@'+'[B]site [/B]dot [B]com [/B]dot [B]mk[/B]';
reg = / dot /gi;
finalno = za.replace(reg, '.');
za ='<a href="mailto:'+finalno+'">'+finalno+'</a>';
document.getElementById('mail').innerHTML=za;
</script>
 

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
Мене ме снема малце... не дека го решив проблемот, туку колоквиуми имав, па затоа... Страната е ставена www.hemakonsalting.uni.cc во делот контакт, откако ќе се пополни формуларот и ќе се стисне Испрати, се отвара Outlook, и треба од таму да се допрати... Дали мора ова да се отвара?! Нели постои можност да стига директно на меил? Со пхп скриптата би стигнало директно, или? Јас пробав и со тоа... ама негде заглавував пак... Помош...
 

Dexterslab

Intern
14 октомври 2007
8
0
Ako moze da prasam za istoto,kako bi bilo,koga plus bi imalo i pagjacko meni,od kade vo zavisnost od toa koe ke se izbere,da odi na razlicen e-mail?Logicki bi mozelo toa da se resi so java script-case,no dali i kako e toa mozno,ili nema vrska?
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Да, може да се изведе (не со јава скрипт) него со PHP.

Прво да ти проработи ова, па после ке направиме измена што треба. За неколку дена ќе ти напишам и таков код (моментално немам време :( )
 

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
Sojic ај те молам и ова моево да го средиме... мислам ако имаш време... Глеам drown го нема, а само вие 2ца ми пишавте на темава...

Ај ако не ви е тешко, ако не, да сме живи и здрави...
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Како прво...

Ваљда знаеш да направиш drop down. Значи, во контакт формуларот ќе додадеш ново поле:

Код:
   <label for="to"><strong>До кото:</strong></label>
   <select id="to" name="[B]to[/B]">
     <option value="1">Поддршка</option>
     <option value="2">Нарачки</option>
     <option value="3">Финансии</option>
Битно „никако не пишувај реални маил адреси“ порати спам спајдери. Е-маил адресите ќе стојат во .php фајот (и нема да се гледаат).

Во contact.php ќе измениш $DoKoj:

Листа на таргет маил адреси се наоѓа во низа $DoKoj (array) во contact.php. Во html фајлот во дроп даун за вредност ставаме индекс (никако реалната маил адреса иако полесно е во дроп даун да ставиме реална маил адреса).

Кога треба да се прати пораката се праќа до $DoKoj.

Се надевам дека го сфати концептот. Ако треба нешто пиши.

Е сега... не дека правам реклама на мојот блог, арно ама овдека не можев да напишам php код кој содржи средни загради, така да упатството ќе го дочитате на Контакт формулар #2

Претходното и оваа упатство ги објавив и на мојот блог (едноставен php контакт формулар и Контакт формулар #2).
 

lakimen

Intern
15 август 2007
154
0
Мозе да ми дадете помош за со XHTML
позадина со слика на Windows XP.Ве молам пратете HTML.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.587
Мислења
945.398
Членови
34.073
Огласи
1.967
Најнов член
GorazdI
На врв Дно