Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

HTML-PHP

makedonce

Intern
12 април 2007
609
11
www.tracker-mk.org
Здраво до професорите за програмирања имам пак едно прашање за нив и тоа е дали ќе можам сајт што сум го направил во HTML да го направам во PHP со некоја програма само да си го направи или ќе треба рачно сам да си го направам............

па чекам ваши одговори

фала од напред на сите
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1.207
714
delicon.mk
Здраво до професорите за програмирања имам пак едно прашање за нив и тоа е дали ќе можам сајт што сум го направил во HTML да го направам во PHP со некоја програма само да си го направи или ќе треба рачно сам да си го направам............

па чекам ваши одговори

фала од напред на сите
Зошто сакаш да го направиш PHP?
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1.207
714
delicon.mk
...коклу само може да биде несигурен и нестабилен доколку не си разбираш многу PHP. :zbunet3:

Ако не планираш динамички да ја полниш страната со податоци од база, или нешто слично тогаш најдобар ти е XHTML-от.
 

makedonce

Intern
12 април 2007
609
11
www.tracker-mk.org
е може да се случува да се променува нешто ако ме разбираш така да ај ќе ја направам така па ти ако имаш некој идеи пиши иначе не се разбирам од php.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Мислам дека прво треба да знаеш што сакаш да постигнеш.

Споредба на PHP со HTML не е можна бидејќи PHP e програмски јазик а HTML e oписен јазик.

PHP сепак генерира и процесира HTML (или некој друг, во зависност од тоа што тие потребно) код, од тука доаѓа и самото име на PHP - Hypertext Preprocessor.
Ако вебот ти е статичен, нема потреба од воведување на PHP. И не, нема програма што преведува од HTML во PHP (заради горенаведените причини)
Доколку веќе ги споредуваме, HTML ти е "побезбеден" бидејќи нема можност надворешно да се манипулира со него, туку прелистувачот само го "чита", за разлика од PHP кој се извршува од страна на серверот.

Информирај се повеќе на официјалниот сајт, што е тоа PHP, за што се користи. Можеш и да почнеш да го изучуваш доколку се занимаваш со изработка на web сајтови. Линк до PHP Manual-от: http://www.php.net/manual/en/
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Ќе пробам да ти објаснам преку прост пример.
Доколку сакаш да ja прикажеш IP адресата на посетителот PHP код би бил:
PHP:
<?php echo $_SERVER['REMOTE_ADDR'] ?>
Ова ќе генерира текст на сличен на 62.162.237.115
Значи ако некој посетител на страницата ѕирне во source кодот, ќе види 62.162.237.115 а не <?php echo $_SERVER['REMOTE_ADDR'] ?>

Од тука, ако ти веќе на твојата страница имаш напишано 62.162.237.115, незнам на кој начин некоја програма тоа би го превела во <?php echo $_SERVER['REMOTE_ADDR'] ?> (освен ако некој не измислил програма за читање мисли :LOL: )

Мислам дека ти појаснив некои работи со ова :)
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
мислам дека сака екстензијата на веб страната да му завршува со .php наместо со .html, тоа можеш да го постигнеш со Dreamweaver со сменување на екстензијата...
иначе PHP е јазик за скриптирање и градење динамички веб страни како портали и слично...најди негде на веб разлика меѓу статички и динамички веб страни и се ќе ти стане јасно.
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
мислам дека сака екстензијата на веб страната да му завршува со .php наместо со .html, тоа можеш да го постигнеш со Dreamweaver со сменување на екстензијата...
иначе PHP е јазик за скриптирање и градење динамички веб страни како портали и слично...најди негде на веб разлика меѓу статички и динамички веб страни и се ќе ти стане јасно.

Инаце менување на екстензијата во Dreamweaver нема ништо да смени.(Освен екстензијата)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.110
Мислења
974.647
Членови
35.409
Најнов член
sendrit
На врв Дно