1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

html, php contact form прашање

Дискусија во форумот 'HTML, CSS, JavaScript, XML базирани' започната од ajvar, 6 Април 2019.

 1. ajvar

  ajvar
  Intern

  294
  5
  19 Август 2008
  Здраво, сакам да го користам следниот contact form на мојот сајт HTML Email Form With Attachment - download from ReusableForms

  Меѓутоа не знам како да додадам батон за селектирање што ќе биде функционален.
  Нешто слично на ова
  <div class="elem-group">
  <label for="room-selection">Select Room Preference</label>
  <select id="room-selection" name="room_preference" required>
  <option value="">Choose a Room from the List</option>
  <option value="connecting">Connecting</option>
  <option value="adjoining">Adjoining</option>
  <option value="adjacent">Adjacent</option>
  </select>
  </div>

  Би можело да ми каже нешто што треба да се додаде во php.
   
 2. Rufflesaurus

  Rufflesaurus
  Intern

  8
  12
  16 Јуни 2018
  Машко
  Za da ti bide funkcionalna formata, treba celiot HTML so polinjata da ti bide vo <form> tag koj shto kje attributi action (url-to) i method (POST) i treba da imash <button type="submit">

  na PHP stranata, podatocite mozhesh da gi zemesh so $_POST globalnata varijabla koja shto kje ti gi vrati site podatoci koi se del od request-ot (ili pak mozhesh da specificirash posebno pole ako ti treba $_POST['room_preference']).

  Ako sakash podetalno objasnuvanje, pishi mi privatna poraka, i kje ti pokazham primer za kontakt forma.
   
  На ajvar и artweb им се допаѓа ова.
 3. ajvar

  ajvar
  Intern

  294
  5
  19 Август 2008
  Да, веќе го имам тоа направено и формата е функционална, т.с. ја најдов готова и ја користам, ја има на линкот што го пратив горе (може да се симне).

  Меѓутоа не знам како да додадам опција/копче со можност за селектирање на опции како на пример што има на оваа форма Get a Quote - Milan Bozik (кај што пишува please select).

  Ова со $_POST варијабла не знам кај треба да се стави пошто формата има повеќе php фајлови.

  Еве еден од нив
  PHP:
  <?php
  ini_set
  ('display_errors'1);
  ini_set('display_startup_errors'1);
  error_reporting(E_ALL);
  /*
  Tested working with PHP5.4 and above (including PHP 7 )

   */
  require_once './vendor/autoload.php';

  use 
  FormGuide\Handlx\FormHandler;


  $pp = new FormHandler();

  $validator $pp->getValidator();
  $validator->fields(['name','email'])->areRequired()->maxLength(50);
  $validator->field('email')->isEmail();
  $validator->field('message')->maxLength(6000);


  $pp->attachFiles(['image']);


  $pp->sendEmailTo('toae@live.com'); // ← Your email here

  echo $pp->process($_POST);
   
 4. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,236
  1,207
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Е добро де, во првиот пост имаш код за селект поле, што е проблемот?
  Ако мислиш на изгледот тоа е веќе цсс-от.
  Еве ти пример
  How To Create Custom Select Menus
   
 5. ajvar

  ajvar
  Intern

  294
  5
  19 Август 2008
  Не мислам на css-то.
  Имам хтмл код за селект поле да, ама немам php код што ќе функционира.
  Тој со пост варијабла $_POST['room_preference']). го пробав и не функционира, а и ми нема логика само тоа да треба да се направи.
  Мора да има и уште нешто...
   
 6. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,236
  1,207
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  во тој случај мораш да имаш форма.
  Код:
  <div class="elem-group">
  <form method="post" action="lokacija/do_fajlot_od_php.php">
  <label for="room-selection">Select Room Preference</label>
  <select id="room-selection" name="room_preference" required>
  <option value="">Choose a Room from the List</option>
  <option value="connecting">Connecting</option>
  <option value="adjoining">Adjoining</option>
  <option value="adjacent">Adjacent</option>
  </select>
  <input type="submit" value="Isprati" />
  </form>
  </div>
  
  во овој случај кога ќе стиснеш „Испрати“, во другиот фајл ќе можеш да ја фатиш таа вредност со $_POST['room_preference'];
   
  На ajvar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,598
  2,892
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Не мора да има форма и ѕubmit копче за да напрај пост. Еден $.post, serialize за сите полиња итн итн итн да не забегувам вон тема сега...
   
  На ajvar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,236
  1,207
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  добро да, постојат и други начини на комуникација со сервер сајд делот.
  според тежината на проблемов претпоставив дека членот е почетник во овој сегмент. :)
   
  На ajvar и spiritBreaker им се допаѓа ова.
 9. ajvar

  ajvar
  Intern

  294
  5
  19 Август 2008
  На друг начин е направена оваа html форма. Еве го оригинал html кодот во кој нема селект поле.

  HTML:
  <form role="form" method="post" id="reused_form" enctype=&quot;multipart/form-data&quot; >
              <div class="form-group">
                <label for="name"> Name:</label>
                <input type="text" class="form-control" id="name" name="name" required maxlength="50">
              </div>
           <div class="form-group">
                <label for="email"> Email:</label>
                <input type="email" class="form-control" id="email" name="email" required maxlength="50">
              </div>
  
              <div class="form-group">
                <label for="name"> Message:</label>
                <textarea class="form-control" type="textarea" name="message" id="message" placeholder="Your Message Here" maxlength="6000" rows="7"></textarea>
              </div>
              <div class="form-group">
                <label for="name"> Image Upload:</label>
                <input type="file" class="form-control" id="image" name="image" required>
              </div>
   
              <button type="submit" class="btn btn-lg btn-success pull-right" id="btnContactUs">Post It! &rarr;</button>
            </form>
  Со таа комбинација на html код за селект поле и php варијабла, не функционира.
   
 10. Frozen.

  Frozen.
  Gaining Experience

  73
  62
  4 oктомври 2015
  Машко
  Горенаведената форма е направена со AJAX. Ја спуштив локално, го разлистав кодот и буквално ништо не треба да чепниш во PHP-делот (освен ако сакаш да направиш валидација за тоа поле). Единствено нешто што треба да направиш е во формата да го додадеш ова:

  HTML:
  <div class="form-group">
  <label for="room">Select Room Preference</label>
  <select id="room" name="room" required>
    <option value="">Choose a Room from the List</option
    <option value="connecting">Connecting</option>
    <option value="adjoining">Adjoining</option>
    <option value="adjacent">Adjacent</option>
  </select>
  </div>
   
  На ajvar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ajvar

  ajvar
  Intern

  294
  5
  19 Август 2008
  функционира, фала
   

Сподели

Вчитување...