1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

HTC PDA Advantage

Дискусија во форумот 'Преостанати мобилни уреди' започната од Avid, 20 Август 2014.

 1. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,907
  5,804
  21 Јануари 2009
  Здраво

  На еден пријател му дале HTC PDA Advantage. Мислам дека е ист ваков:
  http://www.unlocked-mobiles.com/sim-free-mobile-phones/htc-advantage-pda-tablet-sim-free-p-149.html
  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_HTC_devices - под X Series (Mobile computer, Subnote)

  Арно ама се е на Германски. Барав дури и со пријателка што предава Германски не можевме нигде да најдеме да го смениме јазикот. Можеби некако е "заклучен". Познати се Германците со нивното форсирање на јазикот како што може да се забележи и по масовни синхронизации на филмови и серии.

  На Википедија линкот може да се забележи дека е прозиведен 2007 и оперативен систем
  Windows Mobile 5 (X7500)/6 (X7501)/6.1 (X7510)

  на самиот уред нема влез за усб меѓутоа има еден додаток кој што го овозможува тоа. Може ли некако да се реинсталира оперативниот систем или да се стави друг? Има копче ресет за со пенкалце отпозади ама страв ми е да не го направам тотално нефункционален.
   
 2. ayahuasca

  ayahuasca
  Gaining Experience

  57
  59
  14 Април 2013
  Машко
  Здраво
  Пред неколку години имав Motorola x9h со сличен оперативен систем (Microsoft Windows Mobile 6.0 Standard) и го имав истиот проблем со германскиот јазик. Јас по долго време случајно го решив проблемот со тоа што откако го сменив јазикот на UK го рестартирав телефонот, и откако системот ќе се крени јазикот што си го одбрал е сменет.

  Пробај на овој начин, можно е да работи и кај тебе поради сличноста на оп. системи.

  Поздрав
   
 3. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,907
  5,804
  21 Јануари 2009
  Фала на одговорот но сеа гуглав и читав и мануал и за жал во ромот е вграден јазикот и може да се смени само со менување на ром. А дека ќе најдам ром за ова... малце тешко. Можеби некој поупатен со повеќе искуство во менување ром за HTC PDA од 2007/од кај се симнуваат и слично? :D
   
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Барај по атхиви на XDA. Инаку XDA се вика така поради еден модел на HTC...
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...