• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

HTC M9, LG Flex2 или iPhone 6/iPhone 6S

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Ana.Jones

Intern
5 јуни 2013
3
1
Поздрав, дечки.

Се мислам помеѓу овие три, некако според спецификации М9 изгледа најдобар, ама on the long run не би знаела кој би бил најдобар (апдејти, очекувани проблеми).

Барам совет во однос на функционалност, издржливост на батерија (не играм игри, ама користам многу апликации running in the background), квалитет на камера...

Еве линк од гсмарена http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6891&idPhone2=7242&idPhone3=6916.
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,790
9,226
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
6s plus 64gb
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1,644
1,300
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit
iPhone 6s (со или без плусче ) 64GB
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,028
29,035
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Note 5.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,124
1,260
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
LG Flex 2 - ЛОЛ
Ова не е ни опција реално.
Не е ни флегшипот на LG.
Да речеше Г4 па да беше опција.

тлдр: iphone 6s > iphone 6 > m9 > g4 > flex 2

и тоа ова иде од андроид корисник ако ти значи нешто :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,028
29,035
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
iPhone 6 неможе да дојде ни блиску до G4, M9, пред 6s/6S + iPhon-те беа играчки.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,124
1,260
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Agree to disagree :)

Али на крај останува до личен избор и потреба, така да со малце сексистичко резонирање - нејзе и треба ајфон :D
 

cipiripi

Gaining Experience
7 септември 2010
325
360
Lg Flex 2-ta e sosema soliden mobilen, flagship procesor od 2015, dobra i brza kamera, brz nand, moznost za sd kartica. Ubavo lezi vo raka, iste podobro vo dzeb (stvarno e flex :) ), i e najunikaten od mobilnite koi vece site licat eden na drug.
Ova go zboram od licno iskustvo.
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Iphone 6s
 

Aster MK

Gaining Experience
27 јули 2015
330
333
Nexus 6P над се друго досега спомнато освен Note 5. Ама прилично е скап кај нас. 40К за 32GB моделот не знам дали вреди.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,354
14,241
Сите вие што и давате совети треба да знаете дека е женско и дека не и треба голем телефон како Note 5 и слични пирли, добро?
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
970
1,324
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
WD10EZEX 1TB+ SSD 500gb
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
ASUS Strix GTX 1070 8G GAMING
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
A4Tech V7 Bloody
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64
Огромна ценовна разлика има помеѓу телефоните што си ги навела. На пример ако гледаме на ново во ледиком Iphone 6s 16gb е 40590, Iphone 6 16gb 35000, HTC One M9 24600. Битно е само кој е најдобар избор, или пак и цената игра улога? Сепак има разлика од 16000 денари од еден избор до друг.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,124
1,260
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Огромна ценовна разлика има помеѓу телефоните што си ги навела. На пример ако гледаме на ново во ледиком Iphone 6s 16gb е 40590, Iphone 6 16gb 35000, HTC One M9 24600. Битно е само кој е најдобар избор, или пак и цената игра улога? Сепак има разлика од 16000 денари од еден избор до друг.
Може тато плаќа?
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
970
1,324
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
WD10EZEX 1TB+ SSD 500gb
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
ASUS Strix GTX 1070 8G GAMING
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
A4Tech V7 Bloody
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64
  • Ја почнал/а темата
  • #19

Ana.Jones

Intern
5 јуни 2013
3
1
Не плаќа тато, ќе го земам на рати, така што не ми е некој одлучувачки фактор.

Испрочитав милион мислења на гсм арена, и останав на двоумење помеѓу Галакси с6 и iPhone 6s 64 gb.

Гледав и јутуб видеа со reviews, endurance, dropping tests, battery life, и овие два некако ми се фаворити.

Иначе да, не ми треба голем телефон, затоа и не ни размислувам за Nexus или Note 5.

Горе долу се многу слични, со една огромна разлика - оперативниот систем. До сеа сум користела само андроид и некако навалувам на кај Галакси, ама па си реков да прашам експерти :).
 

Martinovski

Gaining Experience
4 октомври 2011
620
207
Martinovski's setup  
Processor & Cooler
i7 7700K @ 5.0GHz // NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus ROG Strix Z270E Gaming
Storage
2x Samsung SM960 EVO 250GB RAID 0 // SSD 850 PRO 256GB // WD Black 2TB
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB (4x8GB) DDR4 3867MHz
Video card
Asus ROG Strix 1070 8GB OC Edition
Case
NZXT S340 Elite Matte Black
Mouse
Razer Lancehead TE // Steelseries Qck XXL
Keyboard
Razer BlackWidow Chroma v2 TE
Audio
Asus ROG Strix Fusion 300 // Asus Xonar U5
Monitor
Dell S2417DG w/ 165Hz, 1ms & G-Sync
OS
Windows 10 Pro 64-Bit
Земи си ајфончето нема да се замараш многу со „крашнување“ на апликаците, еко системот и ред други работи, супер е скоцкан.
 

Potop

Gaining Experience
26 декември 2013
220
240
Според мене земи ајфон и ако не ти се допадне (што искрено не верувам) во секое време можеш да го продадеш за таа цена да земеш нов С6. Секако секоја промена е добра без разлика од кој оперативен доаѓаш. Барем според мене. Да сум јас на твое место би одел со ајфон :)
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,124
1,260
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Пак ќе речам - зависи за што ке го користиш телефонот.

Ако ти е за снапчат/фејсбук/инстаграм и други социјални апликации - ајфон, пошто има многу постабилни верзии на тие мејнстрим апликации, и први ги добиваат сите нови features и апдејти. Побогу, дури и Hangouts добива features на ајфон пред андроид - а google native aпликација е.

Ако си tinkerer и мразиш затвореност -> андроид.

Ако си ниедно - нема да згрешиш со ниеден.
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
970
1,324
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
WD10EZEX 1TB+ SSD 500gb
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
ASUS Strix GTX 1070 8G GAMING
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
A4Tech V7 Bloody
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64
Не плаќа тато, ќе го земам на рати, така што не ми е некој одлучувачки фактор.

Испрочитав милион мислења на гсм арена, и останав на двоумење помеѓу Галакси с6 и iPhone 6s 64 gb.

Гледав и јутуб видеа со reviews, endurance, dropping tests, battery life, и овие два некако ми се фаворити.

Иначе да, не ми треба голем телефон, затоа и не ни размислувам за Nexus или Note 5.

Горе долу се многу слични, со една огромна разлика - оперативниот систем. До сеа сум користела само андроид и некако навалувам на кај Галакси, ама па си реков да прашам експерти :).
Ако не е клучна цената во одлуката, ја би идел со iphone 6s 64gb. S6 е исто одличен телефон, единствена мана што би ти направила разлика е слабата батерија.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,028
29,035
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Предложив Note 5 заради Flex 2 кој е исто така голем телефон...

Сеедно, најдобар телефон (за парите) ти е S6, тоа е факт од кој не се бега, ако не сакаш голем телефон S6 од ценовен аспект гази преку сите други предлози.

Има најдобар дисплеј, најдобра камера, одлична изработка, одличен дизјан и пред се одлична цена.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,723
Членови
29,488
Најнов член
nikojov
На врв Дно