• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

.htaccess Помош!

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1
D

DimitarMK

Гостин
Вака сега. Имам убунту 7,04, инсталирав apache2,php5... и сега, си правам фајл .htaccess, со линија Error Document 404 /error/404.html, го ставам фајлот во /var/www но, не работи. Уште си ја покажува таа дефолт страната а не мојата custom страна.
Ако некој знае што е работава... нека помогне

Поздрав
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
Вака сега. Имам убунту 7,04, инсталирав apache2,php5... и сега, си правам фајл .htaccess, со линија Error Document 404 /error/404.html, го ставам фајлот во /var/www но, не работи. Уште си ја покажува таа дефолт страната а не мојата custom страна.
Ако некој знае што е работава... нека помогне

Поздрав
probaj da naprais restart na apache-to
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6
D

DimitarMK

Гостин
до сега направив 20 пати рестарт на апачето а фајлот се наоѓа во /var/www/error/404.html :) a во .htaccess ви кажав - Error Document 404 /error/404.html
 
  • Ја почнал/а темата
  • #14
D

DimitarMK

Гостин
[email protected]:/home/dimitar# ls -la /var/www
total 40
drwxr-xr-x 4 root root 4096 2007-09-24 17:26 .
drwxr-xr-x 17 root root 4096 2007-09-24 14:37 ..
drwxr-xr-x 2 root root 4096 2007-09-24 17:23 error
-rw-r--rw- 1 root root 34 2007-09-24 17:22 .htaccess
-rwxrwxrwx 1 root root 19492 2007-09-23 17:08 index.html
drwxrwxrwx 2 root root 4096 2007-09-23 10:28 screenshots
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
Custom Error Pages

The first use of the .htaccess file which I will cover is custom error pages. These will allow you to have your own, personal error pages (for example when a file is not found) instead of using your host's error pages or having no page. This will make your site seem much more professional in the unlikely event of an error. It will also allow you to create scripts to notify you if there is an error (for example I use a PHP script on Free Webmaster Help to automatically e-mail me when a page is not found).

You can use custom error pages for any error as long as you know its number (like 404 for page not found) by adding the following to your .htaccess file:

ErrorDocument errornumber /file.html

For example if I had the file notfound.html in the root direct
ory of my site and I wanted to use it for a 404 error I would use:

ErrorDocument 404 /notfound.html

If the file is not in the root directory of your site, you just need to put the path to it:

ErrorDocument 500 /errorpages/500.html

These are some of the most common errors:

401 - Authorization Required
400 - Bad request
403 - Forbidden
500 - Internal Server Error
404 - Wrong page

Then, all you need to do is to create a file to display when the error happens and upload it and the .htaccess file.

prevzemeno odhttp://www.freewebmasterhelp.com/tutorials/htaccess/
 
  • Ја почнал/а темата
  • #24
D

DimitarMK

Гостин
тиии брејј да му се плукнам... што дистирибуција користи твојов сервер?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,159
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно