• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

hsqldb problemi

  • Ја почнал/а темата
  • #1

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
344
Koristam hsqldb za da kreiram databaza. E sega me interesira kako prvo kako da vnesam so insert to:
Imam kod:
Код:
 statement = connection.prepareStatement("INSERT INTO noteTable(subject, content) VALUES('sub', 'con');");
e sega sakam na mestoto sub i con sakam da ima nekoj String.

I drugo kako da proveram dali nekoja tabela vekje postoi, pa ako ne postoi da se kreira.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Koristam hsqldb za da kreiram databaza. E sega me interesira kako prvo kako da vnesam so insert to:
Imam kod:
Код:
 statement = connection.prepareStatement("INSERT INTO noteTable(subject, content) VALUES('sub', 'con');");
e sega sakam na mestoto sub i con sakam da ima nekoj String.

I drugo kako da proveram dali nekoja tabela vekje postoi, pa ako ne postoi da se kreira.
Се надевам дека ова ти беше првото прашање:
Код:
statement = connection.prepareStatement("INSERT INTO noteTable(subject, content) VALUES(stringOne, stringTwo);");
Каде што нормално stringOne i stringTwo ти се имиња на некои веќе декларирани стрингови, дали статични или динамични сеедно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,713
Мислења
831,139
Членови
28,704
Најнов член
stojanovvlado
На врв Дно