• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

HP призна дека продава инфициранa USB флеш меморија

Статус
Затворена за нови мислења.

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Hewlett-Packard даде една шокантна изјава, признавајќи дека минатата седмица пуштиле во продажба USB хибридни флеш-флопи драјвови кои содржеле малициозен софтвер и биле инфицирани со вируси.

HP USB Floppy Drive Key претставува флеш драјв кој го заменува стандардниот флопи драјв уред и првенствено е дизајниран за работа со ProLiant сервер линијата на HP.

Аналитичарите за дигитална сигурност тврдат дека инфекцијата била наменета за ProLiant серверите и покрај тоа тие се силно убедени дека станува збор за намерно подметната инфекција. HP потврди пред јавноста дека флеш-флопи драјвовите може да дојдат со неколку црви, но не даде поширок опис за истите.

Сеуште не се знае колку од продадените уреди се инфицирани, како инфекцијата е откриена, и каде или кога инфицирањето се случило. Од НР велат дека поврзаниот драјв со компјутер има големи шанси да го инфицира секој друг компјутер во мрежата.

Од гледна точка на антивирусните програми НР не издвојува некој посебен софтвер за чистење на вирусите, но вели дека Symantec имаат дефиниции за двата вида малициозен код, кој го идентификува како „SillyFDC“ и „Fakerecy.“

Очигледно ова не е прв случај од ваков стил. Слично нешто признаа и BestBuy неодамна, кога при продажбата на нивните фото рамки се наоѓаше исто така малициозен софтвер. Сосем неочекувано никој од купувачите на фото рамките не се пожалил да ги замени со чисти функционални рамки.


Извор:MakPCWorld
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.173
Мислења
895.232
Членови
31.900
Огласи
348
Најнов член
Hellos
На врв Дно