• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

HP Pavilion dv7-1025nr vs. Sony VAIO VGN-AR830E

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Повелете изразете го вашето мислење за овие модели кои влегоа во најтесниот избор. Цените се исти и на двата.

HP Pavilion dv7-1025nr

CPU: Intel Core(TM)2 Duo Mobile 2.26GHz
SCREEN SIZE: 17"
SYSTEM BUS: 1066MHz
CACHE MEMORY: 3MB Level 2
RAM: 4GB DDR2 DIMM (Expandable To 8GB)
HDD: 320GB Serial ATA (5400 rpm)
OPTICAL DRIVE: Double-layer DVD±RW/CD-RW
GRAPHICS: NVIDIA GeForce 9600M GT 512MB (dedicated); up to 2302MB total available graphics memory
DISPLAY TYPE: WSXGA+ high-definition widescreen display with BrightView Infinity technology and 1680 x 1050 resolution

Sony VAIO VGN-AR830E
CPU: Intel Core(TM)2 Duo Mobile 2.4GHz
SCREEN SIZE: 17"
SYSTEM BUS: 800MHz
CACHE MEMORY: 3MB Level 2
RAM: 3GB PC2-5300 DDR2 (Expandable To 4GB)
HDD: 400GB Serial ATA (5400 rpm)
OPTICAL DRIVE: Double-layer DVD±RW/Blu-ray Disc/CD-RW
GRAPHICS: NVIDIA GeForce 8400M GT 256MB (dedicated); up to 1535MB total available graphics memory
DISPLAY TYPE: WXGA+ widescreen with XBRITE-ECO technology (1440 x 900)


Мислам дека на вториов цената му ја дига Blu-ray-от.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
НР има подобра конфигурација (подобар фсб, графичка итн). Но не би земал НР поради негативните озборувања. Имаат цимериве НР, со подобри конфигуариции од горенаведенава но не се задоволни...особено од батеријата.

Мислам дека на вториов цената му ја дига Blu-ray-от.

+ квалитетот + брендот


Јас би го земал Вајото. (бтњ која е цената?)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,461
1,256
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Jас би играл на HP поради FSB, рамот моментално е подобар ама оди и до 8гб, дисплејот има подобра резолуција, а викаш и поевтин е. Јас користам HP и задоволен сум. Батеријата ми трае околу 3 часа без штедење на светлина и такви работи. Досега кај еден имам видено проблем со HP, му откажа хард дискот, фабричка грешка било и му го заменија за нов.
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
@Taurus не е поефтин, исти се. Цената е 1500$ и се мислам кој да го порачам. Не дај Боже да дојде до некоја фабричка грешка или сл. оти во Македонија тоа никој нема да ми го поправи на лаптоп донесен од УСА. И мене повеќе ми се допаѓа HP-то поради рамот и можноста за надоградување до 8GB, а и графичката, но пустите лоши муабети што се вртат... :zbunet3:

@fiascooo и за сони сум слушнал за лоши искуства. Другар лани го зема додека беше во УСА, па нешто имаше проблем со некој спој на тастатурата и некои копчиња не работеа, па го остави да му го поправат, а он си замина, па му го донесе друг другар кога се врати. Демек поправен, но за кратко време пак се појави проблемот и неможе да најде сервис во Скопје што би го поправил дефектот. Од форумов newpain01 се беше пожалил на проблем со камерата.
 

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Точно е со батеријата. Истото се случи и кај мене. После прегревањето на лап топот, ми сменија батерија која уште повеќе загреваше и на крај најверојатно изгоре процесорот и 5 месеци беше на поправка. Катастрофално е.
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
да, јас имав проблем со еден Sony, камерата имаше некој прекин, ама го однесов во Circuit City и си земав нов. други проблеми со Sony несум имал, и сум многу задоволен.:bravo:јас би земал Sony, од HP многу се жалат, и плус тастатурите на HP не ми се свиѓаат. btw мислам дека 8gb ram никогаш нема да ти треба:D
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Земи си го HP-то поради конфигурацијата. Појак процесор, повеќе рам, појака графичка, поголем FSB... повеќе ти се исплати. А за гаранцијата, не знам, не сум имал никакво искуство.
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
@386ka за 140MHz на сони е појак процесорот. А што кажа и newpain01 рам до 8GB и јас не верувам дека би стигнал некогаш да ставам. Само што почна да ме влече сони-то и ете ти ја информацијата со проблемот во електрониката и повлечените скоро пола милион компјутери. Ќе разгледам и од Делл дали ќе ме привлече нешто или подобро custom конфигурација од Делл да направам.

Фала Ви на сите за мислењата досега.
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
како што видов тоа со проблемот со електрониката се однесува само на TZ моделот (11.1 инчниот модел)
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
@386ka за 140MHz на сони е појак процесорот. А што кажа и newpain01 рам до 8GB и јас не верувам дека би стигнал некогаш да ставам. Само што почна да ме влече сони-то и ете ти ја информацијата со проблемот во електрониката и повлечените скоро пола милион компјутери. Ќе разгледам и од Делл дали ќе ме привлече нешто или подобро custom конфигурација од Делл да направам.

Фала Ви на сите за мислењата досега.

Ау да... Сеа го имав прочитано дека било 2.26GHz а не 2.62 како што ми се видело. Моја грешка... Али пак мислам дека се тука процесорите пошто има поголем на HP-то има поголем FSB.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44,057
Мислења
870,970
Членови
30,389
Најнов член
DennyGir
На врв Дно