• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

HP Pavilion dv2815nr

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Ајде мислења за овој лаптоп, дали можеби некој има користено таков модел и каков впечаток добил од истиот и сл... Мое мислење е се' убаво само не ми фаќа око AMD-то.

CPU: 2.00 GHz AMD Turion 64 X2 Dual-Core Mobile Technology TL-60 1MB L2 Cache
RAM: 3GB
GRAPHICS: NVIDIA GeForce Go 7150M
HDD: 250GB
MULTIMEDIA DRIVE: LightScribe Super Multi 8X DVD±R/RW with Double Layer Support
DISPLAY: 14.1" WXGA High-Definition BrightView Widescreen Display (1280 x 800)
и останати стандардни работи како модем, лан, камера....
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,085
506
Цена друже, вака може се да ти кажеме, ама без цена ништо не правиме :) Мене повеќе не ми се свиѓа тоа што компјутерот е HP отколку тоа што процесорот му е AMD. :)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Според мислењата што ги сретнав по интернетов од корисници што го користеле овој лаптоп, мислам дека е солиден. Еве нешто повеќе за него:
http://www.ecost.com/detail.aspx?edp=41628671Мислам дека ти е добар избор, само дај кажи која е цената тука во Македонија за да видиме каков избор имаш за тие пари.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,085
506
Па мислам дека го имам видено компјутеров во живо, али само видено. И тој компјутер беше донесен од USA, хехе, да не збориме за истиот компјутер.
Инаку не е лош, моментално во USA е 700 долари. Не знам дали треба да купиш HP али штом е од Америка тоа ти е одлична гаранција за квалитет, барем знаеш дека не е од овие шкартовиве што ги носат тука.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Сакам да купам лаптоп од УСА и имам луѓе кои отидоа летово таму, но ќе треба да чекам до септември-октомври. Овој ми дојде како кец на десетка, а и не планирам да ги наградам со плус ~300 евра на нашиве фирми за слични (послаби) конфигурации. Чекам мислења за графичката и процесорот од членовите кои се постручни во оваа област.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,085
506
Види сеа, графичката е добра, ама како за лап топ. Сепак е многу застарена, мислам дека Nvidia имаат изваедно уште три нови генерации на графички. А AMD не се толку слаби, но малце послаби од Intel.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Fina e konfiguracijata no toa sto e Hewlett Packard ne mi se dopaga. I da ti kazam nema vrska toa sto ti e od USA. Cimerov (vo USA) pred nekoj den kupi HP so slicna konfiguracija kako tvojov...I NE E ZADOVOLEN, najmnogu od baterijata, posle od kulerot koj bichi kako choper itn...
btw ne se sluci ova samo kaj nego, tuku kaj site balkanci sto zemaa HP od tuka. (damn...I'm glad that I'm not one of them).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Cimerov (vo USA) pred nekoj den kupi HP so slicna konfiguracija kako tvojov...
Не е мој :), туку ми го нудеа, па јас само да видам ваши мислења за конфигурацијата. Иначе не бев доволно одлучен да го земам, мене се' нешто ми фали :)) (овој пат процесорот како што напишав погоре не ми фати око)... човекот веќе го продаде лаптоп-от, па нека му е со среќа на новиот сопственик... што да кажам друго :D
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Зашо сите зборат лошо за HP... јас имам HP 6710s и сум презадоволен од машината, а НАЈМНОГУ од батеријата. Само со сурфање и без многу тропање на дискот терам 3 и пол до 4 саати без проблем... добро, со намалена јачина на светло на екранот. Ама битно терам!

Хм... се надевам дека ова сеа што го кажав за лаптоп-от нема да го викне чичко Марфи кај мене на гости и да ми се удри од глава. :zbunet3:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
HP со AMD процесор и не е баш некоја добра конфигурација. Многу грее. Другар еден си купи HP во USA пред некој ден и грееше како термо ќумбе. Често блокираше, откако ќе загрееше почнуваа да зафркаваат touch-sensitive мултимедија копќињата и по 3 дена го врати. Негов цимер има исто HP само со Intel процесор и нема никаков проблем. Загрева и тој ама многу поспоро. Двата модела се тазе така да размисли добро што ќе земеш. Или пак излези со тој што ти го нуди на кафе, саат два поработи, погледај што како и сам решиси.
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
а НАЈМНОГУ од батеријата. Само со сурфање и без многу тропање на дискот терам 3 и пол до 4 саати без проблем... добро, со намалена јачина на светло на екранот. Ама битно терам!
Батеријата како и сите батерии.Сите се во иста фабрика во Кина "зделани" :). Кога се купува лаптоп една од поважните работи е батеријата да е со 6 ќелии или повеќе. Па потоа се зависи од другиот хардвер како/колку троши а ОС'oт како ја менаџира струјата.

А за графичката - сигурно нема да собориш гејмерски рекорди со неа ама за лаптоп од толку пари е ок. За процесорот би избрал penryn базиран laptop...нешто вакво :

Core 2 Duo P8400 2266 MHz 3072 KiB 1066 MT/s
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,468
Мислења
845,093
Членови
29,289
Најнов член
Dzakovm
На врв Дно