• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

HP Pavilin dv6408nr Notebook

  • Ја почнал/а темата
  • #1

dFanTomb

Intern
9 јануари 2008
52
1
Под итно ми требаат драјвери за горе наведениот модел на Лаптоп. Барам драјвери за Windows Xp pro SP2 x64bits.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,456
1,247
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
На официјалната страна ТУКА имаш драјвери за Виста 64 битна. За XP SP2 ги нема.

Друг начин да ги најдеш драјверите е, да одиш на официјалните страници на производителите на деловите од лаптопот и така да ги наоѓаш драјвер по драјвер. Тоа е малце напорно, но според мене е најсигурно за добро фунционирање на машината.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

dFanTomb

Intern
9 јануари 2008
52
1
Нема што не пребарав. Дури драјверите со кои ми работи лаптопот не се за dv6408nr a za dv6000. Инаку никаде па дури ни по официјалната страна на HP.com нема драјвери кои пасуваат на овој модел (dv6408nr) за Win Xp SP2 x64. :lut2:
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Е па ако нема ... побарај од таму кај со си го купил. валда тие треба да имаат
нема шанси:))
јас мислам како што кажа Taurus, да бараш посебно драјвери за секој од деловите на лаптопот, друго тешко
со среќа:rolleyes:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,754
Мислења
864,034
Членови
30,087
Најнов член
Гиги5
На врв Дно