• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

HP ќе се соочи со тужба за експлозија на PC!

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Кит Прајс ја тужи компанијата HP, бидејќи неодамна компјутерот купен од оваа компанија експлодирал во неговиот дом.
Ќерката на Прајс била повредена од експлозијата. Тој го купил компјутерот од Wal-Mart и воопшто не забележал никакви проблеми кога го донел дома. Како и да е, еден ден, додека тој бил во својот дом од компјутерот избил пожар, кревајќи ја куќата во воздух. :isplashen:
Прајс тврди дека неговата ќерка морала да скокне од прозорецот за да се спаси од пламените јазици. Таа пријавила изгореници и физички повреди, се тврди во тужбата.
Кит Прајс вели дека ова е вина на HP бидејќи тие ги запоставувале проблемите кои можат да се јават во нивните производи.
Тој исто така ја тужи компанијата за “екстремно психичко измачување”. Отштетата што Прајс ја бара од компанијата се уште не е одредена.
:isplashen:

Повеќе: Идивиди, Engadget.com
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,216
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Најверојатно ќе се реши со договор и ќе се закашка целата работа.
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
јас можам така да купам Toshiba лаптоп и да "направам" да пукне и ќе кажам дека пукнал самиот лаптоп и ќе ја тужам компанијата Toshiba ... колку и да испитуваат што како се десило...можеби сакам пари да добијам со некој судски спор :ermm:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Е, пази да не добиеш пари кај нас. А за спорот...како овој ќе докаже дека му пукнало ПЦ-то и предизвикало пожар, а не обратно, ПЦ-то да пукнало во пожар?
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Е, пази да не добиеш пари кај нас. А за спорот...како овој ќе докаже дека му пукнало ПЦ-то и предизвикало пожар, а не обратно, ПЦ-то да пукнало во пожар?
Сигурно. Да експлодираја тукутака ПЦ-јата, што значи, седиме пред бобма?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Сигурно. Да експлодираја тукутака ПЦ-јата, што значи, седиме пред бобма?
Е сега не дека седиме пред бомба, ама јас имам многу пати сретнато случаеви да пукне батерија на лаптоп. Не е тоа експлозија како бомба, сепак е непријатна ситуација што може да резултира и со повреда.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Мене брат ми ми кажа(тој повеќе се разбира од електроника) дека многу пукала каскадата во мониторот, тој каде што беше да поправал телевизор пукањето на каскадата направила дупка во плочата. Па може и тоа да направило толкава експлозија:LOL:
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
M

Mr.Alien

Гостин
Го знам ова клипче, од The Broken е. Имаат вакви видео туторијали за многу работи врзани со сигурност на системи, проверка на нивни интегритет (да не кажам отпорност на хакирање:))), финти за зголемување на сигурноста на Windows во поглед на интернет напади и т.н.
Дечкиве се хаос, прави фанатици.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
855,842
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно