• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

HP ЕПТЕН ме разочара!!!

  • Ја почнал/а темата
  • #1

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Ова му се случи на другарче кој е админ во една фирма во Скопје. Во нормална држава со нормално HP претставништво ова неможе да се случи.
Тука сите се пуваат дека се некои HP-овакво, HP-онакво ама се никој и ништо и во HP ПОИМ НЕМААТ ЗА НИВ.

Највеќе сум лут на HP што ме меша со Грција. Како може да провинција во Грција да биде повлијателна од држава Македонија. Затоа треба сите ние ИТ заедницата што повеќе да реагираме и да се бунтуваме иначе ќе не маткаат натака-навака како партал.

Еве за што се работи. Сликиве се малку големки ама за да можете убаво да прочитате.

 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Добро знам јас кои се тука „фирми-помножени-со-нула-кобајаги-HP“. Да беа во ред ќе реагираа в централата на HP како може за 2 години 7 од 8 лаптопи во исто време со ист дефект кој кошта 500 еврони да се случи. Ова е неверојатна анти-реклама за HP и ако сака да ми го привлече вниманието како потрошувач и како човек кој што креира ИТ политика за набавки на вакви уреди во една фирма, овие т.н HP фирми кај нас ќе мора малку да си го испотат газот. НЕ ПРИФАЌАМ ДА ПЛАТАМ 3500 ЕВРА ЗА ОВОЈ ДЕФЕКТ НА ВОЛКУ МАШИНИ.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,098
522
Добро знам јас кои се тука „фирми-помножени-со-нула-кобајаги-HP“. Да беа во ред ќе реагираа в централата на HP како може за 2 години 7 од 8 лаптопи во исто време со ист дефект кој кошта 500 еврони да се случи. Ова е неверојатна анти-реклама за HP и ако сака да ми го привлече вниманието како потрошувач и како човек кој што креира ИТ политика за набавки на вакви уреди во една фирма, овие т.н HP фирми кај нас ќе мора малку да си го испотат газот. НЕ ПРИФАЌАМ ДА ПЛАТАМ 3500 ЕВРА ЗА ОВОЈ ДЕФЕКТ НА ВОЛКУ МАШИНИ.
Затоа само DELL братче, или пак Sony Vaio. Само да ти кажам, скоро сите, да не речам сите, лап-топ компјутери во Македонија се шкарт. Само од Америка е лекот, или купи си од тука MacBook :))

п.с. А може да знаеме што е дефектот???
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Затоа само DELL братче, или пак Sony Vaio. Само да ти кажам, скоро сите, да не речам сите, лап-топ компјутери во Македонија се шкарт. Само од Америка е лекот, или купи си од тука MacBook :))

п.с. А може да знаеме што е дефектот???
Абе и Dell може да се расипе, не велам не, ни се случи ксо едан d600 рикна матичната нешто, a таман на истече на гаранцијат и цената беше 2/3 од цената на нов. Ама рекоа дека иако истекла гаранција ова е тежок дефект и централата на Dell или кај веќе ги праќаат расипаните делови имала толеранција за вакви случаи затоа што е од нивни интерес. Е сега пошто почесто купуваме опрема може и заради тоа, ама во секој случај ова е НЕЧУЕНО што се случи со HP и кај и да одам и сокого да правам муебет ова ќе го кажувам.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,098
522
Абе и Dell може да се расипе, не велам не, ни се случи ксо едан d600 рикна матичната нешто, a таман на истече на гаранцијат и цената беше 2/3 од цената на нов. Ама рекоа дека иако истекла гаранција ова е тежок дефект и централата на Dell или кај веќе ги праќаат расипаните делови имала толеранција за вакви случаи затоа што е од нивни интерес. Е сега пошто почесто купуваме опрема може и заради тоа, ама во секој случај ова е НЕЧУЕНО што се случи со HP и кај и да одам и сокого да правам муебет ова ќе го кажувам.
Па да имаш таков дефект на сите седум компјутери наеднаш е малце чудно. Не мора да значи дека сите HP се такви, ама мислам дека во Македонија носат шкарт компјутери, нешто најнајлошо, да ти е страв да земиш компјутер.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Пазарот не простува, нема место за вакви грешки. Мене не ме интересира од кај ги носат. Мене ме интерсира дали се квалитетни или не и кој стои позади нив. Ја ќе ја известам централата на HP дека Логин и Неоком НЕ стојат зад нивните интереси кај нас. Толку.
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Искрено после ова се мислам да го избришам HP од изборот за лаптоп и да го стеснам кругот само на SONY VAIO и DELL. :zbunet3:
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
192
165
Каков НР бре вие луди ли сте. И не само кај нас, знам луге што од САД купуваат НР и го менуваат 3 пати додека се таму поради дефекти и на крај си зимаат нешто поквалитетно. Досега не сум имал проблеми со дефект, досега имам сменето 2 лаптопа и само DELL и кога ке зимам 3 ке биде DELL.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,894
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно