• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проценка HP ENVY 13 2017(i7/8GB/MX150)

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,750
1,111
Здраво,

Прво да напоменам, не ми е приоритет да го продадам лаптопов и не планирам да го продавам се додека не решам да направам апгрејд. Лаптопов ми врши работа за се што го користам моментално, така да незнам и дали ќе сакам да го продавам.

Се заинтересирав за нов лаптоп(веројатно Macbook Air), па сакав да видам колкав попуст можам да добијам со trade-in (ако го продадам сегашниот лаптоп).

Спецификации:
i7-8550U
8GB RAM DDR3 2133Mhz
MX150 2GB
512GB NVME SSD, Intel 600p мислам дека е моделот

Full specs: HP ENVY - 13-ah0024nn Product Specifications | HP® Customer Support

Battery life не е и никогаш не е бил 14 часа, туку некои 4 часа трае сега, идеше до 7 на старт.

Дисплејот е 120hz иако за некоја причина тоа никаде не го пишува во спецификациите.

Гаранција уште 6 месеци: Official HP® Warranty Check – United States | HP® Customer Support - серискиот број е 8CG826556Y.

Екранот веќе не е одлепен за тие што се го виделе тој пост :D

Еден проблем е тоа дека гумичката одоздола е малце одлепена. Решение е или DIY да се среди, или заедно со капак ново. На гаранција ја залепија али брзо се одлепи.

Слики подолу, USB C портот не е Thunderbolt 3.

Претпоставувам нема да вреди да се продава али ај да видиме.

EDIT: Да додадам, Dota 2 ја тера со некои 60 FPS на средна графика.
 

Атачменти

 • IMG_20210511_224136.jpg
  IMG_20210511_224136.jpg
  5 MB · Прегледи: 269
 • IMG_20210511_224335.jpg
  IMG_20210511_224335.jpg
  2.9 MB · Прегледи: 272
 • IMG_20210511_224401.jpg
  IMG_20210511_224401.jpg
  5.1 MB · Прегледи: 265
 • IMG_20210511_224510.jpg
  IMG_20210511_224510.jpg
  3.1 MB · Прегледи: 266
 • SSD2 (1).jpg
  SSD2 (1).jpg
  84.8 KB · Прегледи: 257
 • SSD2 (2).jpg
  SSD2 (2).jpg
  122.6 KB · Прегледи: 262
 • IMG_20210511_224302.jpg
  IMG_20210511_224302.jpg
  4.9 MB · Прегледи: 247
Последна промена:

toshex

the fool
18 септември 2013
5,501
6,108
Мелмак
Здраво,

Прво да напоменам, не ми е приоритет да го продадам лаптопов и не планирам да го продавам се додека не решам да направам апгрејд.

Еми арно чим така. И мене не ми е приоритет да го дочитам сега огромниов пост.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,051
5,341
Еми арно чим така. И мене не ми е приоритет да го дочитам сега огромниов пост.


Да не заборавиме дека форумот е заедница, па членот е транспаретен и ова е повеќе пост за проценка/помош отколку за продажба.

Инаку во моментот во iStyle имаат акција за 6.000 ден попуст ако однесеш било кој стар уред, со тоа што мислам дека овој ќе ти го проценат на 10-15к максимум. Конфигурацијава е добра, иако јас сум погрешен човек за проценка на лаптопи, ама еве би рекол околу 25к некоја оквирна цена?
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,750
1,111
Еми арно чим така. И мене не ми е приоритет да го дочитам сега огромниов пост.
Затоа и го напишав тоа на старт

Инаку во моментот во iStyle имаат акција за 6.000 ден попуст ако однесеш било кој стар уред, со тоа што мислам дека овој ќе ти го проценат на 10-15к максимум. Конфигурацијава е добра, иако јас сум погрешен човек за проценка на лаптопи, ама еве би рекол околу 25к некоја оквирна цена?

Интересно звучи ова со замената, али за 10к подобро од џеб да ги дадам и да го чувам лаптопот
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,750
1,111
Се подновив со нов лаптоп.

Проценки ако може плис, па да иде на продажба.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,042
11,530
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,042
11,530
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
А виде дека Дота 2 ја тера со 60 фпс? Дај реална проценка, јас ќе те поддржам.
Голема работа, Дота.
Туку јас не сум забележал дека е под гаранција сеуште, мислев дека не е, што е важно за лаптоп, со оглед на тоа дека за двојно пари од мојата проценка има помоќни лаптопи. Во тој случај ја корегирам мојата проценка во 20.000 денари.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,806
3,139
Голема работа, Дота.
Туку јас не сум забележал дека е под гаранција сеуште, мислев дека не е, што е важно за лаптоп, со оглед на тоа дека за двојно пари од мојата проценка има помоќни лаптопи. Во тој случај ја корегирам мојата проценка во 20.000 денари.
И ако се направи проверка на ХП сајтот со сериал намброт излегува дека не е веќе под гаранција. @Futurelakimens ??? Нешто грешам (пробав уса, мк и ук) или ? пишана гаранција македонска има ?

Sent from Телефон using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,806
3,139
Веќе е истечена со оглед дека кога го пишал огласот било мај месец а сега сме веќе октомври :)
Не иде баш математиката со месециве. Башка на ХП пише многу одамна дека е истечена. Башка на апдејт на оглас после толку време е битните променети работи во меѓувреме да се потенцираат.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,750
1,111
Има(ше?) 3 години extended warranty, тука некаде е за истекување, ако не се лажам ноември месец беше. Неможам да пратам директен линк оти не работи, ама еве скриншот.

Лаптопот е купен 2018-та година, ова се фатички го покажува само продолжениот рок. И во Систем Оне прво ми рекоа истечена е ама после коа проверија пак, го земаа ¯\_(ツ)_/¯

1634068317812.png

ќе ви пратам видео за дотата утре ако не верувате :D
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,806
3,139
Има(ше?) 3 години extended warranty, тука некаде е за истекување, ако не се лажам ноември месец беше. Неможам да пратам директен линк оти не работи, ама еве скриншот.

Лаптопот е купен 2018-та година, ова се фатички го покажува само продолжениот рок. И во Систем Оне прво ми рекоа истечена е ама после коа проверија пак, го земаа ¯\_(ツ)_/¯

Погледнете го атачментот 105144

ќе ви пратам видео за дотата утре ако не верувате :D
Ова е друго, пошто на дофолт не го дава. А пишана МК гаранција има? А и да има ко да нема ене кај е ноември.

12~13К.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,806
3,139
Нема смисла да се бараат приценки, кажи си ти цената што си замислил и готово. 13ка е, многу заебан и ограничен формфактор за широка популација.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,829
1,404
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,069
Мислења
871,241
Членови
30,405
Најнов член
FenomenX
На врв Дно