• Поради преголемиот интерес за графички карти, и злоупотребата на платформата за личен профит, се забранува проценка на графички карти на неопределено време.
  Секој кој нема да го почитува ова правило ќе му биде одземено правото на огласување перманентно.

  Со почит It.mk
 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проценка HP ENVY 13 2017(i7/8GB/MX150)

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
Здраво,

Прво да напоменам, не ми е приоритет да го продадам лаптопов и не планирам да го продавам се додека не решам да направам апгрејд. Лаптопов ми врши работа за се што го користам моментално, така да незнам и дали ќе сакам да го продавам.

Се заинтересирав за нов лаптоп(веројатно Macbook Air), па сакав да видам колкав попуст можам да добијам со trade-in (ако го продадам сегашниот лаптоп).

Спецификации:
i7-8550U
8GB RAM DDR3 2133Mhz
MX150 2GB
512GB NVME SSD, Intel 600p мислам дека е моделот

Full specs: HP ENVY - 13-ah0024nn Product Specifications | HP® Customer Support

Battery life не е и никогаш не е бил 14 часа, туку некои 4 часа трае сега, идеше до 7 на старт.

Дисплејот е 120hz иако за некоја причина тоа никаде не го пишува во спецификациите.

Гаранција уште 6 месеци: Official HP® Warranty Check – United States | HP® Customer Support - серискиот број е 8CG826556Y.

Екранот веќе не е одлепен за тие што се го виделе тој пост :D

Еден проблем е тоа дека гумичката одоздола е малце одлепена. Решение е или DIY да се среди, или заедно со капак ново. На гаранција ја залепија али брзо се одлепи.

Слики подолу, USB C портот не е Thunderbolt 3.

Претпоставувам нема да вреди да се продава али ај да видиме.

EDIT: Да додадам, Dota 2 ја тера со некои 60 FPS на средна графика.
 

Атачменти

Последна промена:

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,227
5,821
Мелмак
Здраво,

Прво да напоменам, не ми е приоритет да го продадам лаптопов и не планирам да го продавам се додека не решам да направам апгрејд.
Еми арно чим така. И мене не ми е приоритет да го дочитам сега огромниов пост.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,580
4,302
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Еми арно чим така. И мене не ми е приоритет да го дочитам сега огромниов пост.

Да не заборавиме дека форумот е заедница, па членот е транспаретен и ова е повеќе пост за проценка/помош отколку за продажба.

Инаку во моментот во iStyle имаат акција за 6.000 ден попуст ако однесеш било кој стар уред, со тоа што мислам дека овој ќе ти го проценат на 10-15к максимум. Конфигурацијава е добра, иако јас сум погрешен човек за проценка на лаптопи, ама еве би рекол околу 25к некоја оквирна цена?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
Еми арно чим така. И мене не ми е приоритет да го дочитам сега огромниов пост.
Затоа и го напишав тоа на старт

Инаку во моментот во iStyle имаат акција за 6.000 ден попуст ако однесеш било кој стар уред, со тоа што мислам дека овој ќе ти го проценат на 10-15к максимум. Конфигурацијава е добра, иако јас сум погрешен човек за проценка на лаптопи, ама еве би рекол околу 25к некоја оквирна цена?
Интересно звучи ова со замената, али за 10к подобро од џеб да ги дадам и да го чувам лаптопот
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,585
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно