• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

HP Deskjet D1460 problem

 • Ја почнал/а темата
 • #1

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
mojot komsija kupil HP Deskjet D1460 printer... se e dobro, e sega,
koga ke go instaliram drajverot i se sto treba, se e super i koga ke pustam da isprinta nesto, nesaka, a vo imaging monitor mi kazuva deka e se podgotveno, nekoe resenie ???:muahaha:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Принтерот го има во Cоntrol Panel? Print spooler да не е исклучен? Инсталирано е се како треба?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
se e instalirano kako sto treba + go ima vo Control Panel...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Print spooler да не е исклучен?

Control Panel>Administrative Tools>Services, па двоклик на овој сервис, Startup type стави на Automatic и евентуално стартувај го мануелно.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
se e toa dobro, ptoblrmot bil vo hartijata, fala za trudot...
 
M

Mr.Alien

Гостин
:LOL:

Е, некогаш навистина причина знае да биде најбанална работа, ама кому да текне....
Со здравје комшијата да си го користи принтерот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
:LOL: da da... fala
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
pak ima problem.. otkako go resiv toa so hartijata, koga ke pustam da printa nesaka da pocne, probav se... isklucuvav, gi vadev kablite... pak nisto... neznam sto bi mozelo da e
ps isprintav samo 2 lista i poveke nesaka... jok
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
ВИДИ СО ПРАЗНИ КЕРТРИЏИ ДА НЕ ТИ МУ ГО ДАЛЕ
Не верувам дека му го дале со празни кертриџи, а веќе испечатил 2 страници.

BTW. Избегнувај да постираш со CAPS LOCK on, освен ако му се дереш некому. ;)
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
ОК. се случижува некогаш таму да го пробуваат и половина и повеке боја да му истрошат
 
M

Mr.Alien

Гостин
Чекај....како не сака да печати? Не вовлекува хартија или ја исфрле празна? Дали главата се поместува како за печатење, а ништо не се гледа? Дали алармира дека нема боја во кертриџите? Објасни малку подетално, да елиминираме едно по едно....
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
boja ima, pokazuva, pokazuva deka printerot e "Ready", ne e nesto drugo kako sto e Disconnected koga e isklucen, a koga treba da printa nesto, ne se slucuva nisto, apsolutno nisto, kako da ne mu e zadadena taa zadaca...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
M

Mr.Alien

Гостин
Се обидуваш да принташ од некоја апликација (пр. Word, Photoshop)?
Дали принтерот ти е назначен како default?
Стварно не ми текнува ништо друго што би било причина...најлесно е да се каже носи на сервис...ама да видиме што можеме тука....
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Se obiduvam da printam preku Word 2007, staven e kako default printer... probuvav i Test Page ama ni toa nesaka....
 
M

Mr.Alien

Гостин
Е па братче, во овие ситни саати не ми текнува на ништо друго....освен евентуално преинсталација на драјверите. И како е приклучен кон компјутерот - преку USB или преку оние "претпотопски" портови, како беше, сериски...?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
priklucen e preku USB... i jas navistina neznam sto bi mozelo da e...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Е па во тој случај....не се малтретирајте. Однесете го во сервис, можеби навистина е за таму. Да беше на некој од оние стари леви портови, можевме да дискутираме околу нивното конфигурирање. Вака...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Problemot e resen, trebalo da se napravi restart, nisto poveke...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Na kompjuterot, eden zestok restart :D:D:D
 
M

Mr.Alien

Гостин
Со хебла, а? :LOL:
Сте го инсталирале и не сте го рестартирале туку веднаш сте пробале да принтате?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
koga go instalirav drajverot, ne pokazuvase opcija za restart, kako na nekoj drug softver: Restart Now ili Restart Later i pomislev deka ne e potrebno, a i se osigurav so toa sto isprinta 2 strani.... :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,725
Мислења
863,399
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно