• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

HP 250 G7

maci

On your way to fame
2 април 2008
3.119
745
Лаптопот е на девојче од 14 год кое го користело без најавување со шифри на нејзиниот акаунт.Ненадејно се исклучил лаптопот при работа и се рестартирал.Кога се подигнал виндовс 10 гледа дека и ги нема фолдерите на работната површина.Појавува дека неможе да се логира на нејзиниот акаунт.
Логирана е на привремен акаунт.
Преку users/TEA/Desktop може да ја најде нејзината работна површина...податоци

Од самиот лаптоп е поминат тестот на хард дискот и меморијата,ок се

Како да се врати како што било?

d6486696b9f977831f32868e649ab340.jpg
df148722e44ccba5f41aeb7bb0501f1f.jpg

562123da16faef7560abcbe7d602e403.jpg
 
Последна промена:

Users

Intern
27 декември 2019
35
33
Можеби е корумпиран корисничкиот профил. Тука има повеќе чекори кои може да се пробаат почнувајќи со safe mode


Видеото е со едит на регистрите и може да биде поризично

View: https://www.youtube.com/watch?v=jAJpPCJYagI
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.253
3.239
Скопје
Лаптопот е на девојче од 14 год кое го користело без најавување со шифри на нејзиниот акаунт.Ненадејно се исклучил лаптопот при работа и се рестартирал.Кога се подигнал виндовс 10 гледа дека и ги нема фолдерите на работната површина.Појавува дека неможе да се логира на нејзиниот акаунт.
Логирана е на привремен акаунт.
Преку users/TEA/Desktop може да ја најде нејзината работна површина...податоци

Од самиот лаптоп е поминат тестот на хард дискот и меморијата,ок се

Како да се врати како што било?

d6486696b9f977831f32868e649ab340.jpg
df148722e44ccba5f41aeb7bb0501f1f.jpg

562123da16faef7560abcbe7d602e403.jpg

Би требало да помогне овој начин од видеото - пиши дали успеало (y)
Мислењето е автоматски споено:

Можеби е корумпиран корисничкиот профил. Тука има повеќе чекори кои може да се пробаат почнувајќи со safe mode


Видеото е со едит на регистрите и може да биде поризично

View: https://www.youtube.com/watch?v=jAJpPCJYagI
Не е ризично - доколку проблемот е ист (фолдерот со информациите за јузер нејм е со бак екстензија ) како во видеово .

Друг начин да се проба со Windows backup ако има направено !
 
Последна промена:

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
485
465
Скопје
штом имаш пристап до декстопот, ископирај ги подотоците и стави ги на на D дискот, после или креирај нов акаунт, така најлесно
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.644
13.206
Чим се виливи податоците бекапирај на екстерен и искористи шанса да реинсталираш Windows, ставиш SSD, RAM ако фали итн итн.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.253
3.239
Скопје
Решениево понудено со копирање на податоци - Кој нема во глава има во нозе !
Или Brute force FTW !:LOL:
И после ништо нема да работи - проблеми со ownership итн итн...
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.644
13.206
Решениево понудено со копирање на податоци - Кој нема во глава има во нозе !
Или Brute force FTW !:LOL:
И после ништо нема да работи - проблеми со ownership итн итн...
Дали ги знаеш причините ЗОШТО е настаната корупција на user account-от?

Не скокај ко прле пред магаре, мисли малце. Човекот може не е способен и не му се ризикува како тебе. Наместо да крпи и да се надева дека го решил проблемот, најсигурно решение е реинсталација комплет. Компјутер на 14 годишно девојче е, не е некој VIP корисник па не знам колку компликации тоа да предизвика. Тоа ќе му донесе и апдејт на драјвери и нови верзии од софтвер и закрпа на бзбедносни дупки.

Јас не би сакал да му препорачам непроверено и несигурно решение. Ако ти имаш опашка да предлагаш такви работи повели предложи му, не го коментирај мојот пост.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.253
3.239
Скопје
Дали ги знаеш причините ЗОШТО е настаната корупција на user account-от?

Не скокај ко прле пред магаре, мисли малце. Човекот може не е способен и не му се ризикува како тебе. Наместо да крпи и да се надева дека го решил проблемот, најсигурно решение е реинсталација комплет. Компјутер на 14 годишно девојче е, не е некој VIP корисник па не знам колку компликации тоа да предизвика. Тоа ќе му донесе и апдејт на драјвери и нови верзии од софтвер и закрпа на бзбедносни дупки.

Јас не би сакал да му препорачам непроверено и несигурно решение. Ако ти имаш опашка да предлагаш такви работи повели предложи му, не го коментирај мојот пост.
"Како да се врати како што било? " !!! Изгледа не читате туку само - ураа - да преинсталираме !
Единствено така како што предлагаат во видеото. Преисталации , префрлање фалјови не побара членот.
Ризик спомнавте - кој ризик ? Windows backup во секој момент може да го врати ПЦ-то во првична состојба.
Па и рег фалјот може да се експортира и зачува само
 
Последна промена:

maci

On your way to fame
2 април 2008
3.119
745
Направив како на видеото,после рестарт креира пак исти фајлови како пред да ги бришам и преименувам во регистрите.
Пробав и да ги остсвам регистрите како што се само го сменив,копирав патот од некорумпираниот фајл во регистар.
При рестарт исто се јавува.
Нема никаква промена.
Во меѓувреме цел фодер МИА го копирав на другата партиција за бекап.
c90c6dcb16134164a4acc8147e1829cc.jpg


Sent from my RMX2002 using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.644
13.206
Не отвара и сетинзи...се е пореметено

Sent from my RMX2002 using Tapatalk
Exactly. Како што ти реков погоре прави бекап на податоците и реинсталирај го Windows-от. Избриши ги партициите за време на реинсталацијата и креирај ги пак. Не ги вракјај податоците назад пред да инсталираш антивирус и да го апдејтираш. Ако нема SSD, тури некое.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.253
3.239
Скопје
Штом е до толку пореметен Виндовсот - пробај ова...

исто


Крајно решение - тоа членот @Astro што предложи...
 
Последна промена:

maci

On your way to fame
2 април 2008
3.119
745
фала дечки ,доста беше со ова :)

направив нова инсталација на вин 10
го ставив бекап фолдерот на дестоп,нека си влече што и треба

еве дефрагментирам,процесорот е 100% оптеретен
се изнамачив со целеронов ,хард диск 1 тера,4гб рам...спор у пм
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
446
353
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Напрај си мал апдејт на SSD :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.217
Мислења
918.957
Членови
32.879
Огласи
1.033
Најнов член
KalEl80
На врв Дно