• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

HowTo туторијал за инсталација, но и бришење, на Линукс ОС

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата

moondowner

Intern
5 јануари 2008
33
1
Имам предмет Оперативни Системи (на ПМФ), и ова го направив и пратив веќе, за повеќе поени по предметот. Но си реков да не ми седи бадијала сработеното, и да го споделам знаењето.

Ова е HOWTO, одностно чекор по чекор упатство за инсталација на Линукс ОС (демонстирано е со инсталација на openSUSE 10.3 -како еден од по-комплицираните), има и мали хинтови за пакети за инсталација, и многу убаво е објаснето како да се прават партициите и како треба да се избрише и како да се врати бутот од XP-то.

PDF-то полно е со скиншоти, едно 40тина, сите важни работи се фатени, и е 2,5 мега.
http://rapidshare.com/files/83965181/Linux_Deployment.pdf.html

Ако му се најде на некого и му помогне, само едно фала е доволно :rolleyes:
Поздрав, Мартин

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Имам предмет Оперативни Системи (на ПМФ), и ова го направив и пратив веќе, за повеќе поени по предметот. Но си реков да не ми седи бадијала сработеното, и да го споделам знаењето.

Ова е HOWTO, одностно чекор по чекор упатство за инсталација на Линукс ОС (демонстирано е со инсталација на openSUSE 10.3 -како еден од по-комплицираните), има и мали хинтови за пакети за инсталација, и многу убаво е објаснето како да се прават партициите и како треба да се избрише и како да се врати бутот од XP-то.

PDF-то полно е со скиншоти, едно 40тина, сите важни работи се фатени, и е 2,5 мега.
http://rapidshare.com/files/83965181/Linux_Deployment.pdf.html

Ако му се најде на некого и му помогне, само едно фала е доволно :rolleyes:
Поздрав, Мартин
Сериозен си во ова болдираново?
Инаку одлечен тјуториал... браво.

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Браво за туторијалот. Сигурно дека ќе му помогне на некој што е нов во Linux. :bravo:

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Ако сакаш ќе ти го хостирам на некое друго место, да не биде на rapidshare, само јавно дај ми дозвола :)

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,799
76
Браво одлично направено,ако се согласиш како што кажа Андријески може да го хостираш на друго место.

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,681
333
Денес инсталирав Suse10.3 По овај принцип, т.е скорз исто како во туторијалот.
Ако можиш да ми кажиш да напрам за мак подршка да работи shortcut Shitft+alt. Пробвев ама морав да наместам да е Shift + Z.

Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,579
Мислења
823,862
Членови
28,079
Најнов член