• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

HowTo туторијал за инсталација, но и бришење, на Линукс ОС

Статус
Затворена за нови мислења.

moondowner

Intern
5 јануари 2008
33
1
Имам предмет Оперативни Системи (на ПМФ), и ова го направив и пратив веќе, за повеќе поени по предметот. Но си реков да не ми седи бадијала сработеното, и да го споделам знаењето.

Ова е HOWTO, одностно чекор по чекор упатство за инсталација на Линукс ОС (демонстирано е со инсталација на openSUSE 10.3 -како еден од по-комплицираните), има и мали хинтови за пакети за инсталација, и многу убаво е објаснето како да се прават партициите и како треба да се избрише и како да се врати бутот од XP-то.

PDF-то полно е со скиншоти, едно 40тина, сите важни работи се фатени, и е 2,5 мега.
http://rapidshare.com/files/83965181/Linux_Deployment.pdf.html

Ако му се најде на некого и му помогне, само едно фала е доволно :rolleyes:
Поздрав, Мартин
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Имам предмет Оперативни Системи (на ПМФ), и ова го направив и пратив веќе, за повеќе поени по предметот. Но си реков да не ми седи бадијала сработеното, и да го споделам знаењето.

Ова е HOWTO, одностно чекор по чекор упатство за инсталација на Линукс ОС (демонстирано е со инсталација на openSUSE 10.3 -како еден од по-комплицираните), има и мали хинтови за пакети за инсталација, и многу убаво е објаснето како да се прават партициите и како треба да се избрише и како да се врати бутот од XP-то.

PDF-то полно е со скиншоти, едно 40тина, сите важни работи се фатени, и е 2,5 мега.
http://rapidshare.com/files/83965181/Linux_Deployment.pdf.html

Ако му се најде на некого и му помогне, само едно фала е доволно :rolleyes:
Поздрав, Мартин

Сериозен си во ова болдираново?
Инаку одлечен тјуториал... браво.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Браво за туторијалот. Сигурно дека ќе му помогне на некој што е нов во Linux. :bravo:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Ако сакаш ќе ти го хостирам на некое друго место, да не биде на rapidshare, само јавно дај ми дозвола :)
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Браво одлично направено,ако се согласиш како што кажа Андријески може да го хостираш на друго место.
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1.687
341
Денес инсталирав Suse10.3 По овај принцип, т.е скорз исто како во туторијалот.
Ако можиш да ми кажиш да напрам за мак подршка да работи shortcut Shitft+alt. Пробвев ама морав да наместам да е Shift + Z.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.962
Мислења
889.932
Членови
31.714
Огласи
207
Најнов член
FilipG
На врв Дно