• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Hosting

  • Ја почнал/а темата
  • #1

darko

Intern
17 јануари 2008
35
0
Ме интересира што мислите нара~ав веб страна е сега хостингов што ми го нудат преку нив не опфаќа cpanel или нешто сли~но на него што зна~и дека се што треба да се работи за странава треба да иде преку нив, а страната ќе биде доста обемна. Поздрав
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Па, за одржување на веб страницата CPanel и не е неопходен иако е далеку подобро да го имаш. Додека за одржување и менаџирање на веб хостингот сигурно ќе ти биде потребен контролен панел. Преку него можеш да:
-Креирате/Бришете/Модификувате е-маил акаунти
-Едноставно да креирате ДАТА БАЗИ
-Поддомени
-FTP акаунти
-Да додавете уште домени на веќе постоечкиот хостинг пакет ( на еден хостин да се хотираат повеќе сајтови )
-Да креирате BACKUP на вашата веб страница
-Да гледате статистика околу оптеретеноста на серверот
-Да го скенирате вашиот хостинг акаунт од вируси и други мали штетници
-Некој од хостинг компаниите го нудат и Fantastico De Luxe еноставен начин преку кој можете да инсталирате на голем број познати веб скрипти ( портали, анкети, форуми, блогови, фото галерии ... )
-Да следете детална статистика за посетеноста на вашата веб страница
-Да следете статистика за искористените ресурси од веб хостингот ( Веб простор, месечен трансвер, креирани маил акаунти, FTP акаунти, Поддомени, Дата бази ...
И многу други помали/поголеми опции


Како што кажав страницата добро ќе функционира и ќе може да се одржува и без контролниот панел, но доколку сакате да креирате е-маил адреса [email protected] со контролниот панел ќе биде готова за само неколку кликови, додека без него процедурата е 1 емаил адреса е прилично голема.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Ако ти си клиент, не ти треба cpanel. Јас лично мислам дека cpanel е потребен за лицата кои ти ја одржуваат страната. На end users (клиенти, нарачатели на страна) не им треба cpanel и не треба да ч’чкаат по серверот.
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Ако ти си клиент, не ти треба cpanel. Јас лично мислам дека cpanel е потребен за лицата кои ти ја одржуваат страната. На end users (клиенти, нарачатели на страна) не им треба cpanel и не треба да ч’чкаат по серверот.
Грешка си. Веб страната е негова како и веб хостингот. Ако му треба 1 е-маил адреса да креира треба да ги бара дизајнерите да му креираат маил адреса, а ништо чудно и за таа мала услуга да му наплатат. Тука не станува збор само за е-маил адресата тука станува збор за сите други опции кои ги набројав за кој доколку имаш потреба треба да ги контактираш нив за одредена ситница која би ти одземала повеќе време да им пренесеш што сакаш отколку сам да го направиш тоа и како што кажав голема веројатноста е и да ти наплатат за додатната услуга. Најдобро е што помалку да зависеш од некого, а што повеќе да имаш контрола во твоите раце. Башка сите квалитетни хостинг компании нудат одреден контролен панел, во случајот јас повеќе би се запрашал за серверот каде би се хостирала страницата отколку за контролниот панел. Сервер без контролен панел малце ми е сумјива работава. Немора да значи серверот не е квалитетен но сервер без контролен панел не ми мириса на квалитетна услуга. Немора CPanel бар некаков контролен панел со кој би имал малце повеќе контрола на сајтот и хостингот во своите раце.

Поздрав
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
У принцип не се слагам со тебе.

Сепак, постои администратор кој треба да ги врши тие работи. Ако има запослено IT во фирма во ред. Ако нема, треба да има администратор кој ќе ја одржува мрежата, веб страната и сл.

Не може секој да ч’чка секаде. Понекогаш има клиенти кои ќе направат повеќе проблеми.
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
У принцип не се слагам со тебе.

Сепак, постои администратор кој треба да ги врши тие работи. Ако има запослено IT во фирма во ред. Ако нема, треба да има администратор кој ќе ја одржува мрежата, веб страната и сл.

Не може секој да ч’чка секаде. Понекогаш има клиенти кои ќе направат повеќе проблеми.
Значи сакаш да кажеш дека подобро е за секоја ситница да плака пари за одржување, него ли да седне 30 минути да научи?!
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

darko

Intern
17 јануари 2008
35
0
Јас мислам дека пофино јас да си имам комплетен увид на работите бидеќи страната ќе биде доста обемна и ќе има доста информаации со тоа самото ќе си бара доста работа па така да јас не можам за секакви ситници да ги барам нив сигурно они мене нема да ми бидат достапни 24.. Затоа побарав мислење од поискусни бидејќи тој вид на хостинг мене не ми се свиѓа . поздрав
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Па моите одговори беја конкретно за твојот пример, чим знаеч да се регистрираш на форум, да пишуваш постови и ред други работи сигурно ќе можеш сам да завршеш некој одредени ситници.

Поздрав
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

darko

Intern
17 јануари 2008
35
0
Да нормално, јас потполно се согласувам со тебе. Поздрав
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Еве, повторно да ја активирам темава и да докажам дека сум во право.

Имам еден клиент кој има ФУЛ пристап до базата (не преко Cpanel, али замислите си што би било ако има cpanel). Ми се јавува и ми вика „ми излегува таа и таа грешка на сајтот“ (mysql related).

Гледам базата тука, табелите никаде ги нема.

99% типот ги избришал (бидејќи на истиот акаунт другите табели работат, само таа база до кој он има phpmyadmin full пристап е избришана).

И сега ме гњави мене, а мене ми треба доказ дека он ги има избришано.

Затоа викам.... ако end user има пристап до cpanel, ако заебе нешто (намерно или ненамерно), web masterot или администраторот ќе си има главоболка.
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Еве, повторно да ја активирам темава и да докажам дека сум во право.

Имам еден клиент кој има ФУЛ пристап до базата (не преко Cpanel, али замислите си што би било ако има cpanel). Ми се јавува и ми вика „ми излегува таа и таа грешка на сајтот“ (mysql related).

Гледам базата тука, табелите никаде ги нема.

99% типот ги избришал (бидејќи на истиот акаунт другите табели работат, само таа база до кој он има phpmyadmin full пристап е избришана).

И сега ме гњави мене, а мене ми треба доказ дека он ги има избришано.

Затоа викам.... ако end user има пристап до cpanel, ако заебе нешто (намерно или ненамерно), web masterot или администраторот ќе си има главоболка.
Ок тоа можно е да се случиа како доказ го имаш CPanel во тој случај кој снима логови :) и може многу лесно да докажеш :).

Поздрав
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Можда може лесно да докажам на тебе, али на end (l)uzer како ке му објаснам што е ИП, дека тоа ИП било негово и што акција извршил.

Типот ке гледа некои стрингови неразбирливи за него, ке тврди дека он тоа не го има направено и оди сега ти наплати му интервенција.

Затоа, моја препорака (од искуство), на end luzeri никако фул привилегии. Нека си запослат IT он може да добие све што треба, а директор, вработен.... НИКАКО.
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Можда може лесно да докажам на тебе, али на end (l)uzer како ке му објаснам што е ИП, дека тоа ИП било негово и што акција извршил.

Типот ке гледа некои стрингови неразбирливи за него, ке тврди дека он тоа не го има направено и оди сега ти наплати му интервенција.

Затоа, моја препорака (од искуство), на end luzeri никако фул привилегии. Нека си запослат IT он може да добие све што треба, а директор, вработен.... НИКАКО.
Е сега ти го направи тој што зезнал од лаик нај лаик :). Ок нормално на такви луѓе не им даваш целосни привилегии уствари што ќе им се кога незнаат што е ИП адреса тогаш нема да знаат ниту е-маил да си креираат, а уствари нема ни да сакаат да се чепкаат. Тука според ова што е отворена темата очигледно darko има основно познавање околу хостинг и веб страни па одговорите беја конкретно кон неговиот пример. И јас имам корисници на кој сум им креирал веб страна а не сум им дадил user и pass од акаунтот едноставно да не се чепкаат од љубопитност. Сепак тие корисници имаат потреба за некоја промена 1-2 годиншно и да почекаат малку не им е проблем, а според она што го презентира darko страната ќе бара поголема посветеност а со тоа сакал нејќел darko ќе мора ако незнае да научи основни работи за секоја ситница да не ги бара дизајнерите и слично.
1. Ќе им биде досаден.
2. Ќе го чини многу пари ако му наплаќаат за секоја услуга.
3. Ќе заштеди време
4. Ќе заштеди нерви самиот и на дизајнерите
5. Дополнителни трошоци ако користи телефон за да ги контактира
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Епа ти такви се најлоши, што имаат основно познавање и мислат дека знаат се.

Тие што не знаат нема да чекпаат тие што знаат, не им треба администратор, web master и сл.

Овој мојот е баш таков случај. Сам си ги ажурираше новостите и баш поради тоа што има основни познавања, се случи тоа што се случи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,042
Мислења
855,139
Членови
29,647
Најнов член
Анинени
На врв Дно