• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Hosting CMS

  • Ја почнал/а темата
  • #1

NERD.

Gaining Experience
19 април 2010
1,379
343
Ни заврши лиценцата за WHMCS, и сега бараме бесплатна алтернатива. Дали има некоја open-source/free CMS за менаџирање на хостинг? :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

NERD.

Gaining Experience
19 април 2010
1,379
343
Дали има некој billing system за WP? :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

NERD.

Gaining Experience
19 април 2010
1,379
343
Фала @stefan_v реп+, но заборавив да кажам дека најдовме друг бесплатен. :)
 

WhiteDeath

Intern
2 јуни 2008
117
1
Значи имам цист сервер со dedicated ip адреса и сакам на тој сервер да хостирам страни како да се изведе ова?
 

stefan_v

On your way to fame
3 мај 2010
1,424
595
macedonius.com
@WhiteDeath
Значи имам цист сервер со dedicated ip адреса и сакам на тој сервер да хостирам страни како да се изведе ова?
Каков сервер имаш, Dedicated Sever, Virtual Private Server(VPS) или Shared(Обичен) хост, бидејќи секој од овие колку што знам може да има своја ип адреса?
 

WhiteDeath

Intern
2 јуни 2008
117
1
Имам dedicated server (Серверот дома ми стои) и IP која е статична. На серверот немам ништо инсталирано се мислам да ставам Debian 6 и webmin. Сега која е процедурата за да можам да направам на серверот да има nameserver на кој ке закачувам дополнителни домејни.

Значи целиот муабет е како да го направам за да можам на него да си хостирам некој мој страни.
 

stefan_v

On your way to fame
3 мај 2010
1,424
595
macedonius.com
Ти цело време си ме прашувал како да наместиш именски опслужувачи на дедицинар сервер. Извини за недоразбирањето.
Линкови кои би ти помогнале:
http://help.godaddy.com/article/198
http://www.eukhost.com/web-hosting/kb/private-nameserver-setup-for-vps-or-dedicated-server/
Барај на Google:nameserver dedicated server, или така нешто слично.
Имаш и други...
Одличен панел (за линукс) е GNUPanel, ако ставаш линукс, но имаш и листа погоре. :bravo:
 

WhiteDeath

Intern
2 јуни 2008
117
1
Фала многу друже! Ај да ги разгледам линковите па ако треба ќе те прашам.
 

WhiteDeath

Intern
2 јуни 2008
117
1
Дали некој има сетирано DNS на dedicated сервер со инсталиран Virtualmin за да мозже на него да се хостират .мк домејни?


Главниот домеин е купен од goddady и на него се наместени 2 name serveri да прикажуваат кон единствената dedicated ip на серверот.

На серверот сеа мозам да ставам некој други страни со .сом но не можам да хостирам .мк странти пошто од марнет ми викаат дека има некој проблеми.


Фала
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,096
Мислења
838,436
Членови
29,012
Најнов член
Ivan1985
На врв Дно